4. We Wrocławiu może powstać nowa jednostka wojskowa
Żołnierze przed ekranami komputerów, zdjęcie ilustracyjne Shutterstock
Żołnierze przed ekranami komputerów, zdjęcie ilustracyjne

Wojska Obrony Cyberprzestrzeni formują nową jednostkę. Jak nieoficjalnie ustalił dziennik Rzeczpospolita, będzie ona mieściła się we Wrocławiu. Czym zajmuje się ten rodzaj wojsk?

Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DKWOC) odpowiada w wojsku za działania związane z kryptologią, cyberbezpieczeństwem, a także budową i eksploatacją systemów IT. Podlegają mu m.in. dwie jednostki działań w cyberprzestrzeni – w Białobrzegach i w Gdyni. Teraz sformowana ma zostać trzecia. Zadania? – Cyberobrona, cyberatak i cyberrozpoznanie.

Byłaby to już druga cybernetyczna jednostka w stolicy Dolnego Śląska. Od 2018 roku przy ulicy Pretficza mieści się, także podległe DKWOC, Regionalne Centrum Informatyki Wrocław. Zajmuje się systemami łączności niejawnej. I to nie tylko od strony technicznej. Jej żołnierze – jak informuje portal cybederfence24.pl – odpowiadają także za bojowe zabezpieczenie wojskowych sieci i systemów w kilku województwach.

Łącznie w Wojskach Obrony Cyberprzestrzeni służy około 6,5 tysiąca żołnierzy oraz pracowników cywilnych – podaje Rzeczpospolita.

DKWOC prowadzi także rekrutację. Poszukiwani są specjaliści w dziedzinach informatyki, matematyki, teleinformatyki i cyberbezpieczeństwa. Ale także kierowcy czy monterzy. Aktualne ogłoszenia o pracę Regionalnego Centrum Informatyki we Wrocławiu znajdziecie pod tym linkiem. Ogłoszeń z innych cyberjednostek szukajcie na portalu cyber.mil.pl