wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 16°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Wielkanocna paczka dla rodaka ze Lwowa. Zebrano 3 tony darów

Zbiórka darów w Szkole Podstawowej nr 17 we Wrocławiu, źródło: SP nr 17

Ponad 3 tony żywności i środków czystości zebrano we Wrocławiu w ramach akcji „Wielkanocna paczka dla rodaka ze Lwowa”. Lwowiakom przekazywano także pieniądze. W sobotę 17 marca transport z darami, które jeszcze do piątku przynoszono do Liceum Ogólnokształcącym nr VIII we Wrocławiu, ruszył do Lwowa, pobłogosławiony przez przedstawicieli trzech kościołów.

Reklama

3 tony darów dla Lwowa

Od 5 lat w grudniu przygotowują paczki na święta Bożego Narodzenia, teraz na Wielkanoc. Żywność, środki czystości i pieniądze zbierane są dla rodaków we Lwowie. Zbiórkę organizują: Region Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”, Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowska Fundacja im. św. Jadwigi, Straż Miejska Wrocławia, Metropolitalne Wyższe Seminarium Duchowne we Wrocławiu, Departament Edukacji UM Wrocławia i Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola.

– Wszystko zawieziemy do katedry św. Jana we Lwowie. Tamtejszy ksiądz proboszcz Jan Nikiel razem z członkami fundacji „Dajmy Nadzieję” zadbają o to, by nasze dary, jeszcze przed Wielkanocą, trafiły do Polaków, ale nie tylko. Chcemy pomóc każdemu, kto jest w potrzebie – mówi Jarosław Krauze, skarbnik Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność” i radny Rady Miejskiej Wrocławia.

Już wiadomo, że udało się zebrać ok. 3 tony darów. Wszystkie ruszyły w specjalnym transporcie pobłogosławione przez przedstawicieli trzech kościołów – biskupa greckokatolickiego Edwarda Juszczaka, biskupa pomocniczego kościoła rzymskokatolickiego Andrzeja Siemieniewskiego oraz ksiądz Paweł Miller w zastępstwie Ryszarda Bogusza, biskupa kościoła ewangelicko-augsburskiego. – To piękny przykład tego, jak można współpracować zarówno na niwie wiary, ale i działania dla ludzi – mówi Kazimierz Pabisiak z rady Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowskiej Fundacji im. św. Jadwigi.

Pomagamy, bo nam pomagano

Zbiórka prowadzona była w wielu wrocławskich szkołach i przedszkolach. W Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 17 przy ul. Wieczystej zebrano 800 kg darów. W akcję zaangażował się samorząd uczniowski, nauczyciele i rodzice uczniów. W niektórych klasach zbierane były pieniądze i za nie uczniowie kupowali potrzebne towary.

– Rodzice i dziadkowie naszych uczniów i przedszkolaków przynosząc dary mówili, że pomagają bo pamiętają lata 80., gdy w parafiach rozdawano świąteczne paczki z zagranicy. W akcji uczestniczymy pierwszy raz, ale w grudniu też się przyłączymy – mówi Małgorzata Skrobot, opiekunka samorządu uczniowskiego w Szkole Podstawowej nr 17 we Wrocławiu.

Zbiórka darów dla potrzebujących

W ramach akcji zbierana była żywność z długim terminem ważności, m.in.: makarony, mąka, cukier, dżemy, słodycze, oraz środki czystości, jak proszki do prania, mydła, pasty do zębów, a także środki pielęgnacji, jak pampersy, czy pieluchomajtki. – Środki pielęgnacji dla dorosłych trafią do Domu Miłosierdzia w Brzuchowicach, który zapewnia całodobową opiekę najstarszym i najbardziej schorowanym Polakom ze Lwowa i okolic – mówi Kazimierz Pabisiak z rady Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowskiej Fundacji im. św. Jadwigi, która zbiórki organizuje od pięciu lat. – Polacy w Brzuchowicach cieszą się dwojako – z samych darów, ale i darów serca, tego, że ktoś o nich – schorowanych i starszych – jeszcze pamięta – dodaje Kazimierz Pabisiak.  

Darowizny można przekazywać na konto Fundacji z dopiskiem „Pomoc Lwów”:

  • nr konta: 49 1020 5242 0000 2902 0118 0504
  • Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowska Fundacja im. św. Jadwigi, pl. Staszica 4, 50-221 Wrocław

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama