„Paczka dla Kresowian” – wrocławianie pomagają lwowiakom

Zabawki dla dzieci, książki, produkty spożywcze i artykuły pierwszej potrzeby pojechały w piątek, 15 grudnia z Wrocławia do Lwowa. Zbiórkę darów zorganizowali: Region Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”, Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowska Fundacja im. Św. Jadwigi i Straż Miejska Wrocławia. 

 • „Paczka dla Kresowian”

  „Paczka dla Kresowian” – wrocławianie pomagają lwowiakom, fot. Jarek Ratajczak

 • „Paczka dla Kresowian”

  „Paczka dla Kresowian” – wrocławianie pomagają lwowiakom. fot. Jarek Ratajczak

 • „Paczka dla Kresowian” – wrocławianie pomagają lwowiakom, fot. Janusz Wolniak

 • „Paczka dla Kresowian” – wrocławianie pomagają lwowiakom, fot. Janusz Wolniak

 • „Paczka dla Kresowian”

  „Paczka dla Kresowian” – wrocławianie pomagają lwowiakom, fot. Jarek Ratajczak


Transport z paczkami na święta ruszył w piątek  15 grudnia spod siedziby Seminarium Duchownego we Wrocławiu. Do ostatniej chwili wrocławianie przynosili swoje dary.

– Wszystko zawieziemy do katedry św. Jana we Lwowie. Tamtejszy ksiądz proboszcz Jan Nikiel razem z członkami fundacji „Dajmy Nadzieję” zadbają o to by nasze dary, jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia, trafiły do Polaków, ale nie tylko. Chcemy pomóc każdemu, kto jest w potrzebie. W stanie wojennym Europa pomagała Polakom, teraz my pomagamy potrzebującym  – mówi Jarosław Krauze, skarbnik Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność” i radny Rady Miejskiej Wrocławia.

Akcja ekumeniczna

Akcję pomocy wspierają wrocławscy biskupi kościołów chrześcijańskich: bp Andrzej Siemieniewski – Archidiecezja Wrocławska Kościoła Rzymskokatolickiego, bp Włodzimierz Juszczak – Diecezja Wrocławsko-Gdańska Kościoła Greckokatolickiego w Polsce i bp Ryszard Bogusz – Diecezja Wrocławska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

– To wielki akt solidarności dla naszych braci i sióstr we Lwowie – podkreśla bp Ryszard Bogusz. Bp Andrzej Siemieniewski dodaje: – Sąsiadom trzeba pomagać, a w tej akcji pomagają wrocławianie z różnych środowisk.

– Do wielu osób dotrze konkretna pomoc. Sytuacja, jaka jest na Ukrainie wymaga mobilizacji nie tylko przy okazji Bożego Narodzenia ale także na co dzień – podkreśla bp Włodzimierz Juszczak.

Pomagają od 5 lat

Dary dla Kresowian od 5 lat zbierają Dolnośląska „Solidarność” wraz z Fundacją Dortmundzko-Lwowsko-Wrocławską im. św. Jadwigi. W akcji uczestniczą także Seminarium Duchowne we Wrocławiu, Departament Edukacji UM Wrocławia oraz wrocławskie przedszkola i szkoły. W tym roku do akacji przyłączyła się także Straż Miejska Wrocławia. 

Zgłoś uwagę