4. Weź udział w pierwszej wakacyjnej zbiórce krwi – 17 czerwca

17 czerwca Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu organizuje pierwszą w tym roku wakacyjną zbiórkę krwi. Odbędzie się ona przy Dworcu Głównym, w specjalnie do tego przystosowanym autobusie. Przyjdź, oddaj krew przed wyjazdem na urlop i odbierz pluszowego Honorka.

Okres letni to czas, kiedy z miasta na wypoczynek wyjeżdża wielu mieszkańców Wrocławia, przez co dawców jest o połowę mniej. Natomiast liczba wypadków komunikacyjnych, a tym samym zapotrzebowanie na życiodajny płyn - wzrasta. Dlatego RCKiK we Wrocławiu rusza z letnimi zbiórkami krwi. Pierwsza już w najbliższą środę przy wrocławskim Dworcu Głównym.

- Zapewniamy, że pobieranie krwi jest zorganizowane tak, by było bezpiecznie zarówno dla dawców, jak i naszych pracowników. Na akcjach zewnętrznego pobierania krwi będzie przygotowane stanowisko wstępnej kwalifikacji, gdzie zmierzymy temperaturę ciała. Zgodnie z przepisami sanitarnymi, zwiększamy także dystans między oczekującymi na badania oraz do oddania krwi – mówi Adrianna Franc z RCKiK we Wrocławiu. – Dodatkowo każdy dawca, w ramach letniej akcji, otrzyma pluszowego krasnala Honorka – dodaje.

RCRiK przypomina, że krwi nie można długo magazynować. Poza tym koncentrat krwinek czerwonych może być przetoczony pacjentowi tylko przez 42 dni od pobrania. Dlatego tak ważne jest regularne zgłaszanie się osób do oddawania krwi i pozyskiwanie nowych krwiodawców. W tej chwili najbardziej potrzebne są grupy: 0 Rh-, A Rh-, B Rh-, A Rh+, O Rh+.

xx

Rejestracja dawców, podczas wakacyjnej zbiórki przy Dworcu Głównym odbywać się będzie w godzinach 12:00 – 16:00.

Jak przygotować się do oddawania krwi?

• Krwiodawcą może być osoba w wieku 18-65 lat ciesząca się ogólnie dobrym zdrowiem.
  • Przed oddaniem krwi należy być wyspanym, wypoczętym, a w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić ok. 2 l płynów, natomiast w dniu oddawania krwi także wypić dużo wody oraz zjeść lekkostrawny posiłek, ograniczyć palenie papierosów.
  • Należy zabrać ze sobą aktualny dowód osobisty.

Więcej informacji na stronie internetowej: www.rckik.wroclaw.pl.