4. Wrocław – Niemcy. Wymiana młodzieży z 30-letnią tradycją w V LO. Budują międzynarodowe przyjaźnie
Grupa uczniów z V Liceum Ogólnokształcące we Wrocławiu i Domgymnasium w Verden. MR
Grupa uczniów z V Liceum Ogólnokształcące we Wrocławiu i Domgymnasium w Verden.

Jadą do Wrocławia trochę w „ciemno”. Nie znają ludzi, u których przez tydzień będą mieszkać. Wiedzą tylko, że zwiedzą miasto i bliżej poznają rówieśników z V Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu. Gdy wyjeżdżają są łzy wzruszenia i początek przyjaźni, które czasami trwają latami. Wrocławskie V LO od 30 lat organizuje wymianę młodzieży z Niemiec. Po przerwie spowodowanej covidem, właśnie wrócono do tej tradycji.

Germanistka Renata Durska wymianę ze szkołami w Niemczech prowadzi w V LO od 30 lat. Wrześniową organizację wymiany młodzieży dofinansowano z Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży - PNWM. W galerii zdjęć zobaczcie zdjęcia uczestników.

To sporo pracy, ale korzyści są ogromne. Dzisiaj młodzież zwiedza z rodzicami Europę i nie tylko, ale jako turyści mają mało możliwości bliższych kontaktów z mieszkańcami odwiedzanych krajów, nie wiedzą, jak żyją, jak wyglądają szkoły i życie codzienne. Poznają przyrodę, architekturę, zabytki, ale w językach obcych rozmawiają zazwyczaj wyłącznie z pracownikami hotelu. Kilkudniowy pobyt u rodzin podczas wymiany jest szansą, by poznać najciekawszą część kraju, czyli jego mieszkańców
Renata Durska, germanistka w V LO we Wrocławiu.

V Liceum Ogólnokształcące Wrocław – Domgymnasium Verden

W połowie września na zaproszenie V LO do Wrocławia przyjechała grupa uczniów z Domgymnasium w Verden z Dolnej Saksonii na północy Niemiec. Przez 6 dni byli zakwaterowani u rodzin wrocławskich uczniów. Razem chodzili do szkoły i poznawali miasto.

– Na początku młodzież zwykle zauważa różnice, co jest inaczej, później jednak widzi także podobieństwa i stwierdza, że jest ich więcej. Różnimy się, ale w gruncie rzeczy jesteśmy tacy sami. Kiedyś jedna uczestniczka wymiany pięknie powiedziała- przyjaźń nie powstaje między państwami lecz między ludźmi. Organizując nasze wymiany zmierzamy w tym kierunku – dodaje Renata Durska.

Przyjaźń nie powstaje między państwami lecz między ludźmi

Nie było bariery językowej. Dzieci swobodnie dogadywały się po angielsku i niemiecku.

– Taki wyjazd to świetny sposób, by poznać ludzi i zdobyć nowe doświadczenia. Było bardzo miło. Polecam innym – Helen.

– Niesamowita przygoda. Zapamiętam piękny gmach Uniwersytetu Wrocławskiego i pyszne lody – Jasmin.

– Po tym co zobaczyłam i jakich ludzi tu poznałam, z wielką chęcią wrócę do Wrocławia – Lili i Charlotte

– Za krótko, dwa tygodnie byłby jeszcze lepsze, aby lepiej poznać miasto. Wspaniałe wrażenie zrobił koncert fontann przy Hali Stulecia  – Pauline i Fine.

– Wymiana była bardzo ciekawym przeżyciem, przy okazji dowiedziałem się wiele nowych rzeczy o Wrocławiu – Nikodem.

– Dla przyszłych uczestników wymian rekomenduję nastawienie się na mnóstwo integracji, dobrej zabawy, spędzania wspólnie czasu oraz poznawanie nowych kultur – Ada.

– Było świetnie, bardzo dobrze zintegrowaliśmy się z naszymi gośćmi z Niemiec oraz pokazaliśmy im mnóstwo miejsc we Wrocławiu. Najlepszymi momentami wymiany były wspólne wyjścia i spędzony razem czas – Blanka i Alicja.

Wzruszające pożegnanie, ale będzie rewizyta. V Liceum Ogólnokształcące Wrocław – Domgymnasium Verden

Gdy po kilku dniach dzieci z Verden wracały do domu, na Dworcu Głównym żegnali ich licealiści z V LO z rodzicami, u których mieszkali.

– Czasami nawiązują się długie przyjaźnie, młodzież odwiedza się po wymianie albo spotyka w połowie drogi- np. w Berlinie – dodaje Renata Durska.

W maju 2024 r. uczniowie z V LO pojadą z rewizytą do Verden, będą m.in. w Cuxhaven nad Morzem Północnym i zwiedzą Klimahaus w Bremerhaven.