wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 10°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

UWr: Porządkowanie nagrobków zmarłych profesorów

Najwięcej osób związanych z wrocławskimi szkołami wyższymi spoczywa na cmentarzach na Sępolnie, na Osobowicach i na Grabiszynku oraz przy ul. Bujwida. Od czwartku 26 października wykładowcy i studenci będą porządkowali groby dawnych wykładowców

Reklama

Akcję Akademicki Znicz Pamięci koordynuje uniwersytecki komitet ds. opieki nad grobami osób zasłużonych dla UWr. Wolontariusze, pracownicy naukowi uczelni i jej studenci, chcą w ciągu pięciu dni, od 26 do 31 października, uporządkować ok. 300-400 miejsc pochówku.

To inicjatywa organizowana co roku. Wykładowcy i studenci udają się na groby, którymi na co dzień nikt się nie zajmuje, bo dawni wykładowcy zmarli bezpotomnie albo ich rodziny rozjechały się po świecie.

Akcję koordynuje Kamilla Jasińska, sekretarz komitetu. „Po zgłoszeniu się do koordynatora, chętni otrzymają znicze wraz ze specjalną naklejką, mapą oraz informacją na temat zmarłego. Każdy chętny może pójść na dowolnie wybranych cmentarz w dowolnym terminie w czasie trwania akcji” - informuje w ogłoszeniu o przedsięwzięciu. Osoby, które się do niej zgłoszą (adres mailowy: [email protected]), otrzymają informacje dotyczące grobów profesorskich, które wymagają uporządkowania.

Rektor UWr prof. Adam Jezierski zachęca pracowników uczelni i studentów, aby na cmentarze wybrali się nawet w ramach zajęć, bez względu na specjalizację. - To okazja na żywą lekcję historii - mówi rektor Uniwersytetu w wystąpieniu na stronie internetowej uczelni.

Komitet ds. opieki nad grobami osób zasłużonych dla UWr. gromadzi informacje na temat miejsc pochówku dawnych wykładowców, pracowników uczelni oraz wybitnych absolwentów. Prowadzi także zbiórkę pieniędzy na renowację wymagających tego pomników oraz na opłaty za miejsce pochówku. Uczelnia nie może na ten cel przeznaczyć publicznych funduszy.

Więcej informacji o Akademickim Zniczu Pamięci TUTAJ

Serwis specjalny Wszystkich Świętych 2017

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama