wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

25°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 18:35

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Od środy (26 czerwca) we Wrocławiu będą upały. Na termometrach powyżej 30 stopni Celsjusza

W najbliższych dniach we Wrocławiu będzie gorąco! Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej już opublikował ostrzeżenie drugiego stopnia. Będzie ono obowiązywało od 26 czerwca do piątku 28 czerwca. Ale może zostać przedłużone. Jak sobie radzić w upał?

Reklama

Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)

Od środy do Wrocławia zacznie napływać zwrotnikowe powietrze z południa Europy.

Temperatura wzrośnie nawet do 30–33 stopni Celsjusza. W nocy też będzie ciepło, co najmniej 18 stopni Celsjusza. Zwiększy się zachmurzenie. Ale w środę jeszcze nie powinno padać.

– Burze z opadami mogą wystąpić od czwartku. Lokalnie może spaść też grad. Do piątku będzie więc ciepło i burzowo – zapowiada Dorota Pacocha, synoptyk meteorolog Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Wysoka temperatura i krążące burze u jednych wzmogą rozdrażnienie, u innych senność. Zgodnie z prognozą biometoerologiczną nasze samopoczucie może się znacznie pogorszyć.

Ostrzeżenie meteorologiczne

Dni, w których temperatury utrzymują się w dzień powyżej 30 stopni Celsjusza, a w nocy powyżej 18 stopni, klasyfikuje się jako II stopnia alarmu meteorologicznego.

– Ostrzeżenie meteorologiczne wydajemy z 24-godzinnym wyprzedzeniem, aby wszyscy mogli się przygotować – mówi Dorota Pacocha.

Będzie ono obowiązywało od jutra (26 czerwca) od godziny 12.30 do piątku do godziny 11.33.

– W sobotę temperatura spadnie do 27 stopni Celsjusza, ale w niedzielę znowu wrócimy do upałów – dodaje Dorota Pacocha.

Jak radzić sobie w czasie upału

Najlepszym sposobem na upał jest unikanie wychodzenia na słońce podczas wysokich temperatur, czyli w godzinach 10.00–17.00.

Najbardziej narażeni na skutki przegrzania są seniorzy i dzieci. To oni powinni unikać wystawiania się na słońce i przebywania w dusznych pomieszczeniach.

Wszystkim odradza się opalania. Podczas upałów należy pamiętać o używaniu kremów ochronnych z filtrem oraz pamiętać o nakryciu głowy.

Ważne jest też regularne nawadnianie organizmu, najlepiej pić chłodną wodą. Jeśli jesteście w centrum Wrocławia, skorzystajcie więc z miejskich zdrojów, są pod ręką.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Mapa wrocławskich zdroj&oacute;w</p> MPWiK
Mapa wrocławskich zdrojów

We wszystkich zdrojach płynie zdatna do picia i regularnie badana woda.

 – Jedynie zdrój na placu Solnym był zepsuty i dlatego czasowo wyłączony z użycia. Teraz, po naprawie jest płukany. Pobierzemy próbki do badań, poczekamy na wyniki i od następnego tygodnia będzie można z niego znowu korzystać – informuje Martyna Bańcerek z MPWiK.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl