wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 15°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Unia potrzebuje silnego przywództwa

Forum Festiwalu Wolności, fot. Janusz Krzeszowski

Kryzys ekonomiczny we Włoszech i kryzys związany z napływem emigrantów oraz brexit i zmiana formuły przywództwa politycznego – polscy politycy oraz goście z Włoch i Niemiec wypunktowali najważniejsze momenty przesilenia w najnowszej historii Europy. Zaś o budzącej się świadomości narodowej Ukraińców rozmawiali goście z Ukrainy i Białorusi

Reklama

Unia potrzebuje reform i silnego przywództwa

Debata o przyszłości wspólnoty unijnej

Kryzys ekonomiczny we Włoszech i kryzys związany z napływem emigrantów oraz brexit i zmiana formuły przywództwa politycznego – polscy politycy oraz goście z Włoch i Niemiec wypunktowali najważniejsze momenty przesilenia w najnowszej historii Europy

Najmocniej na konieczność zmian w zarządzaniu wypowiadał się Jan Krzysztof Bielecki. – Europa, każdy kraj w innym zakresie, potrzebuje reformy. Migracja, kłopoty strefy euro, to wyzwania, które wymuszają reformy – mówił były premier, dodawał: - Nadchodzi przesilenie w stylu uprawiania polityki. Liczyć się będzie polityka siłowa. To fatalnie dla Europy. Jeśli przy stole siądą Trump, Putin i przywódca Chin, to kto będzie reprezentował Europę? Prezydenci 48 państw? Europa musi zmienić formułę zarządzania, albo zostanie zmarginalizowana.

Andrzej Olechowski, były szef polskiej dyplomacji, mówił o znaczącym wpływie Unii Europejskiej na rozwój Polski. – Bez UE emancypacja Polski przebiegała by wolniej – mówił Olechowski.

Uczestnicy debaty komentowali także plan budowy w Berlinie pomnika polskich ofiar II wojny światowej. – W Niemczech wiedza na temat skali zbrodni jest znikoma – mówi Florian Mausbach, były prezes niemieckiego Federalnego Urzędu ds. Budownictwa i Planowania Przestrzennego.

Andrzej Olechowski: - Takie gesty usuwają grunt spod stóp nacjonalistów, którzy chcieliby psuć tę kluczową dla nas relację.

Ukraina chce do Europy

Wojna w Donbasie oraz potężna korupcja – to najważniejsze wyzwania przed jakimi stoi Ukraina. – Wiadomo, że dopóki Putin rządzi, wojna w Donbasie będzie trwała. Codzienne pojawiają się informacje o rannych i zabitych na wschodzie Ukrainy. Dzisiaj najlepiej byłoby, gdyby udało się ten konflikt zamrozić, powinniśmy do tego dążyć – mówił Mykoła Riabczuk, pisarz i intelektualista.

Ukraińska posłanka Iryna Podolyak mówiła, że olbrzymim problemem na Ukrainie jest korupcja. – To zjawisko sięgające najwyższych władz w państwie.

Uczestnicy debaty mówili także o sukcesach państwa. M.in. efektem wojny jest reorganizacja i rozbudowa armii. – Wiele razy w ciągu roku bywam na Ukrainie i widzę, jak robi się ona coraz bardziej ukraińska. Do rozwoju świadomości narodowej Ukraińców przyczyniła się w dużej mierze agresja Rosji – mówił Stanisław Szuszkiewicz, pierwszy prezydent Białorusi.

Młodzi chcą szybkiego efektu i dużych emocji

Ostatnim akordem forum Festiwalu Wolności była debata z udziałem młodych wrocławian, aktywnych w życiu politycznym, społecznym, kulturalnym. Spotkanie z nimi zatytułowano „Przywódcy przyszłości. Młodzi ludzie kształtujący globalny porządek”.

Panel "Przywódcy przyszłości" podczas forum Festiwalu Wolności, fot. Janusz Krzeszowski

Wspólnie szukali odpowiedzi na pytanie, co zrobić, aby młodym ludziom chciało się chcieć?

- Najtrudniej w młodych podtrzymać entuzjazm w działaniu. Jeśli coś robią, to oczekują szybkiego efektu i dużych emocji – mówiła Anka Bieliz, animatorka i menadżerka kultury.

Barbara Balicka, licealistka, jedna z twarzy wrocławskich protestów przeciwko zmianom w systemie sądownictwa zwracała uwagę, że jej rówieśnicy nie zdają sobie sprawy z zagrożeń, że prawa mogą być obywatelom odbierane krok po kroku. – Urodziliśmy się w wolnej Polsce i nie wyobrażamy sobie, że można być praw obywatelskich pozbawionym lub że mogą one zostać ograniczone – mówiła Barbara Balicka.

Młoda wrocławianka mówiła także o roli i pozycji autorytetów społecznych w codzienności ludzi z jej pokolenia. – Dla mnie autorytetem jest Lech Wałęsa. Tymczasem obecna władza stara się go opluć, zaszczuć. Takie traktowanie ludzi o olbrzymich dokonaniach, uważam za klęskę społeczeństwa – mówiła Balicka.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama