4. Uczcij niepodległość spacerem WrocWalk Marathon 2022 [SPECJALNA MAPA DLA TYCH, KTÓRZY SIĘ NIE ZAPISALI]
Na zdjęciu widać uczestników WrocWalk Marathonu zeszłorocznej edycji, z medalami i biało-czerwonymi chorągiewkami Tomasz Hołod

11 listopada to święto niepodległości Polski. We Wrocławiu można uczcić je spacerem na medal, Radosną Paradą Niepodległości, spływem kajakowym, na potańcówce, wspominając powódź tysiąclecia w Centrum Historii Zajezdnia... W tym numerze piszemy o tym, jak Wrocław jest już przygotowany na zimę. A także o tym, że wrocławscy drugoklasiści jako jedyni w kraju będą uczyć się, jak szanować wodę. I przypominamy 75-letnią historię piłkarskiego Śląska.

biuletyn wroclaw.pl nr 41 (107) from Wroclaw

Wrocław już w pełnej gotowości na zimę

1 listopada oficjalnie rozpoczął się sezon zimowy na wrocławskich drogach. Miasto jest przygotowane na nadejście opadów śniegu i pojawienie się gołoledzi. Zimowym oczyszczaniem objęte jest ponad 1140 km dróg – to tyle, co odległość z Wrocławia do Wenecji. Zobaczcie, jak przygotowują się na „akcję zima”.

Czytaj na s. 4

Powiększ obraz: Na zdjęciu pługopiaskarki, które zimą będą odśnieżać ulice Wrocławia Grzegorz Rajter
Na zdjęciu pługopiaskarki, które zimą będą odśnieżać ulice Wrocławia

Pomóżcie zorganizować dwie Wigilie Pełne Ciepła

Cel: zorganizować wigilię dla 350 osób – samotnych, potrzebujących, matek z dziećmi, których ojcowie walczą na wojnie. W tym roku po raz pierwszy Wigilia Pełna Ciepła ma się odbyć dwukrotnie. Katolicka 24 grudnia, a obrządków wschodnich 6 stycznia. Czy to się uda? Zależy od pomocy i zaangażowania wrocławian.

Czytaj na s. 5

Powiększ obraz: Na zdjęciu wolontariusze, którzy kilka lat temu szykowali wigilię dla potrzebujących w Czasoprzestrzeni Mieczysław Michalak

Każde dziecko powie to: szanuj bracie H20

Wrocław jest pierwszym miastem w Polsce, w którym startuje Akademia H20. Projekt przygotowany przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji skierowany jest do uczniów drugich klas szkół podstawowych i ma za zadanie nauczyć ich szacunku do wody i środowiska. Jakie zajęcia czekają dzieci?

Czytaj na s. 8

Powiększ obraz: Na zdjęciu dwoje pracowników MPWiK, przebranych za Groblika i Błękitkę - maskotki spółki w Szkole Podstawowej nr 67 przy pl. Muzealnym we Wrocławiu MPWiK

Spacer na medal przez atrakcje Wrocławia

Weź udział w edycji patriotycznej WrocWalk Marathon 2022 i odkrywaj Wrocław – miasto spotkań. Zapisy na dwa tysiące pakietów startowych już się zakończyły. Ale z naszą mapą możesz wziąć udział w zabawie – 11.11 w godz. 10-19.

Czytaj na s. 9

Powiększ obraz: Na zdjęciu dwa krasnale pokazujące  awers medalu - nagrody za ukończenie WrocWalk Marathon 2022 Młodzieżowe Centrum Sportu Wrocław
Na zdjęciu dwa krasnale pokazujące awers medalu - nagrody za ukończenie WrocWalk Marathon 2022

Choćby tu Ajax przybył, choćby Benfika grała…

Spektakularne sukcesy z mistrzowskimi tytułami na czele i piłkarze, którzy na stałe zapisali się w annałach polskiego sportu. Śląsk Wrocław obchodzi właśnie 75-lecie swego istnienia. Przy tej okazji 13 listopada Wojskowi przed własną publicznością na stadionie Tarczyński Arena we Wrocławiu podejmą Legię Warszawa.

Czytaj na s. 14

Powiększ obraz: Na zdjęciu drużyna WKS Śląska ustawiona w bramce po zdobyciu Pucharu Polski w roku 1976 Archiwum WKS Śląsk

Co słychać na wrocławskich osiedlach

NADODRZE: Macondo – artystyczna wysepka na Pomorskiej.

Wcześniej był tu monopolowy, teraz nad kameralną kawiarnio-księgarnią przy ul. Pomorskiej 19 unosi się duch „Stu lat samotności” Marqueza. Można tu pisać na ścianie, posłuchać koncertu i napić się Osieckiej z lawendą.

PILCZYCE: Zbiornik przeciwpożarowy zostanie skateparkiem.

Na skwerze u zbiegu ulic Rękodzielniczej, Górniczej i Tkackiej rozpoczęły się prace przy budowie skateparku. Będzie to oświetlony plac z przeszkodami do jazdy na deskorolkach, rowerach, rolkach i hulajnogach. Otwarcie zaplanowano na drugą połowę 2023 r.

Powiększ obraz: Na zdjęciu host rozdaje najnowszy numer biuletynu pod galerią Wroclavia Oleksandr Poliakovsky
Na zdjęciu host rozdaje najnowszy numer biuletynu pod galerią Wroclavia

Ponadto w najnowszym biuletynie

• Misiek – oto leśna antylopa, co zamieszkała we Wrocławiu
  • Szukają pracowników do fabryki Tesli
  • Afryka, kamera, akcja! Zobacz niezwykłe filmy
  • 714 z Powstańców Wlkp. na Osobowice
  • To już 25. Moderus Gamma 2 w MPK
  • Kochasz Wrocław? Odwiedź sklep z WROgadżetami
  • Legnicka i Lotnicza w lipach, klonach i platanach
  • Pola irygacyjne zmienią się w rezerwat przyrody?
  • Świat widziany z góry jest poniekąd jak witraż
  • Święto Nauki Wrocławskiej – od Leopolda i Leopolis
  • Wieczór wspomnień o Banachu i szkole lwowskiej
  • Zobacz powódź tysiąclecia w Zajezdni