4. Uchodźcy z Ukrainy odbierają numery PESEL we wrocławskim urzędzie [WIDEO]
Procedura nadania numeru PESEL w Urzędzie Miejskim trwa kilkanaście minut Grzegorz Rajter / UM Wrocław
Procedura nadania numeru PESEL w Urzędzie Miejskim trwa kilkanaście minut

W trzech centrach obsługi mieszkańca władze Wrocławia utworzyły aż 31 stanowisk tylko do obsługi uchodźców z Ukrainy. Dziennie numery PESEL odbierze nawet kilkaset osób.

Od środy, 16 marca zgodnie z ustawą, władze samorządowe nadawały numery PESEL obywatelom Ukrainy, którzy uciekli do Polski przed wojną.

Przez urzędem miejskim na Nowym Targu kolejka uchodźców ustawiła się już po godz. 7 rano. O godz. 8.00, kiedy urzędnicy otworzyli okienka, przed drzwiami stało kilkadziesiąt osób. – Nie trzeba długo czekać, nawet szybko idzie – mówili czekający.

Ważne! Wniosek o numer PESEL można składać w każdym urzędzie gminy, na terenie całego kraju.

Numer PESEL nawet w kilka minut

Procedura wydania numeru PESEL trwa kilka-kilkanaście minut. Trzeba złożyć dokumenty, urzędnik weryfikuje dane, odbiera zdjęcia i skanuje odcisk palca. W każdym okienku jest osoba znająca język ukraiński, która pomaga w załatwieniu formalności.

Klient wychodzi z urzędu z numerem PESEL i zaświadczeniem o jego nadaniu. Numer PESEL pozwala na korzystanie z opieki lekarskiej w ramach NFZ oraz świadczeń socjalnych. Ważne, część z ukraińskich uchodźców już wcześniej uzyskała numery PESEL. Jeśli jednak chcą korzystać ze świadczeń, muszą jeszcze raz zgłosić się do urzędu i uzupełnić formalności.
Marcin Obłoza, biuro prasowe magistratu

Aby uniknąć czekania w kolejce, można umówić się na wizytę za pośrednictwem serwisu Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

Po PESEL do Urzędu Miasta także w sobotę

Uchodźcy z Ukrainy po PESEL mogą przyjść do jednego z trzech centrów obsługi mieszkańca:

• plac Nowy Targ 1-8,
  • Zapolska 4,
  • Kromera 44.

Urzędy czynne są codziennie, od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00-17.15.

Centrum Obsługi Mieszkańców przy ul. Zapolskiej 4 będzie czynne także w sobotę, 19 marca 2022 roku - w godzinach od 8.00 do 13.00.

Wrocławski Urząd Miejski planuje otwarcie jeszcze kilku mobilnych punktów, w których będzie można złożyć wniosek o nadanie PESEL-u. Termin ich uruchomienia zależy od dostarczenia przez administrację rządową urządzeń do skanowania odcisków palców.