4. Uchodźców przyjmuje Wrocław, inne miasta Dolnego Śląska też są gotowe
Do Wrocławia trafiły tysiące uchodźców z Ukrainy. Nie wszyscy mogą zostać we Wrocławiu, będą rozlokowani w innych rejonach Dolnego Śląska Um Wrocław

Ukraińcy uciekający przed wojną wolą zostawać we Wrocławiu i nie chcą wyjeżdżać do innych miast Dolnego Śląska. – Wrocław to bardzo ważna stacja węzłowa w procesie niesienia pomocy, nie możemy go zablokować. Inne samorządy także są dobrze przygotowane na przyjęcie uchodźców – mówi Jarosław Obremski, wojewoda dolnośląski.

W ciągu dziesięciu dni od wybuchu wojny w Ukrainie do Wrocławia przybyły tysiące uchodźców. Władze Wrocławia, instytucje pozarządowe, fundacje i stowarzyszenia błyskawicznie przygotowały pomoc dla nich. Organizowane są noclegi, zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy, wsparcie psychologiczne, opieka nad dziećmi. – Współpraca miasta z wojewodą układa się modelowo – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. – Do czasu wojny w Ukrainie we Wrocławiu żyła trzecia pod względem wielkości wspólnota ukraińska w Polsce, dlatego rozumiemy, dlaczego wiele osób wybiera Wrocław jako miejsce docelowe podróży po przekroczeniu granicy.

Інформація для громадян України

Jarosław Obremski, wojewoda dolnośląski: - Wszyscy przybysze nie mogą zostać we Wrocławiu. Musimy brać pod uwagę długofalowe działania i rozlokować uchodźców równomiernie w całym regionie. W innych miastach w systemie edukacji jest więcej rezerw jeśli chodzi o tworzenie miejsc w szkołach czy przedszkolach. To samo dotyczy pracy, na Przedgórzu Sudeckim w branży turystycznej także będzie można znaleźć dobrą pracę.

Chcemy efektywnie pomagać

- Dziękuje wrocławianom i wrocławiankom za pomoc, którą już okazali uchodźcom. Jednak prawdziwe wyzwanie przed nami – mówi prezydent Wrocławia. – Istotne jest, aby pomoc była przemyślana, by pomaganie było mądre.

Jurij Tokaj, konsul generalny Ukrainy we Wrocławiu: - Jesteśmy wdzięczni wrocławianom i mieszkańcom całego Dolnego Śląska za to, że przyjmują naszych obywateli.

Najważniejsze informacje na temat pomocy dla uchodźców z Ukrainy: jak pomagać mądrze.

Fot. UM Wrocław