wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 15°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Tydzień kultury fińskiej we Wrocławiu

Uroczysta inauguracja Tygodnia Kultury Fińskiej we Wrocławiu

Wizyta św. Mikołaja, pokazy filmowe, wystawy, wykłady i kulinarne smakołyki – to tylko niektóre z atrakcji organizowanego we Wrocławiu Tygodnia Kultury Fińskiej. Spotkania przygotowano z okazji obchodów 100. rocznicy niepodległości Finlandii, która przypada 6 grudnia. 

Reklama

Tydzień Kultury Fińskiej we Wrocławiu trwa od 25 listopada do 6 grudnia. W poniedziałek, 27 listopada uroczyście zainaugurował go prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz i ambasador Finlandii w Polsce pani Hanna Lehtinen.

- Tematem przewodnim obchodów 100. rocznicy niepodległości Finlandii jest słowo "razem" - mówiła ambasador Finlandii. - Mieszkańcy Finlandii oczekują takiej wspólnoty, działania razem. Tydzień Kultury Fińskiej jest przykładem takiej współpracy.

 - Fińska obecność biznesowa we Wrocławiu jest imponująca, chociaż nie zadowalająca. Zachęcam do większej obecności personalej we Wrocławiu - mówił prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. - Wyrażam głęboki szacunek do narodu fińskiego i fińskiej kultury.

Tydzień Kultury Fińskiej we Wrocławiu organizują Ambasada Finlandii w Warszawie i Małgorzata Węgrzyn-Wysocka Konsul Honorowy Republiki Finlandii we Wrocławiu. Konsulat działa we Wrocławiu od 2013 r..

Zaplanowano szereg interesujących spotkań związanych z Finlandią, jej kulturą oraz historią. W programie są m.in.: Dni Kina Fińskiego w Kinie Nowe Horyzonty, Tydzień Kuchni Fińskiej w Restauracji HINT Food & Drinks przy ul. Pawła Włodkowica oraz wizyta św. Mikołaja na wrocławskim rynku, w środę 6 grudnia o godz. 18.00.

Marszałek Mannerheim – bohater narodowy Finlandii

W ramach Tygodnia Kultury Fińskiej we Wrocławiu, u zbiegu ul. Szewskiej i ul. Wita Stwosza można zobaczyć wystawę z okazji 100. rocznicy Niepodległości Finlandii i 150. rocznicy urodzin marszałka Gustafa Mannerheima. Wystawa fotograficzna pokazuje mało znany okres życia marszałka, jego ponad siedmioletni pobyt w Polsce, do którego w swoich wspomnieniach odnosi się on, jako do najszczęśliwszego okresu jego życia.

Ten bohater narodowy Finlandii stał na czele fińskiego ruchu niepodległościowego w czasie I wojny światowej i doprowadził do wyzwolenia swojego kraju spod władzy Rosji. Po odzyskaniu przez Finlandię niepodległości (6 grudnia 1917 r.) został naczelnym dowódcą wojsk fińskich i marszałkiem Finlandii. Był też regentem Królestwa Finlandii (1918-1919) i prezydentem Finlandii (1944–1946).

Fińskie inwestycje we Wrocławiu

We Wrocławiu i na Dolnym Śląsku fiński biznes reprezentowany jest przede wszystkim przez takie firmy, jak: Fortum – miliony inwestowane w sieć ciepłowniczą we Wrocławiu, Tieto, Walki, UPM Raflatac, ADK System, REC, Nokia Network – Wrocław ma supernowoczesne laboratorium Nokii. Fińscy biznesmeni pytają o Wrocław. Polsko-fińskie seminarium poświęcone innowacjom.

Tydzień Kultury Fińskiej we Wrocławiu

Wystawa / Eventy
Termin od 25 listopada 2017 do 1 grudnia 2017

Miejsce Wrocław, Ulica Szewska

Zobacz

Wykład: „Fiński system edukacji: Mity a rzeczywistość”

Wykład
Termin 29 listopada 2017 13:00

Miejsce Instytut Historyczny

Zobacz

Dni Kina Fińskiego w Nowych Horyzontach

Różne / Wydarzenie kinowe
Termin od 28 listopada 2017 do 3 grudnia 2017

Miejsce Kino Nowe Horyzonty

Zobacz

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama