Tydzień kultury fińskiej we Wrocławiu

Uroczysta inauguracja Tygodnia Kultury Fińskiej we Wrocławiu

Wizyta św. Mikołaja, pokazy filmowe, wystawy, wykłady i kulinarne smakołyki – to tylko niektóre z atrakcji organizowanego we Wrocławiu Tygodnia Kultury Fińskiej. Spotkania przygotowano z okazji obchodów 100. rocznicy niepodległości Finlandii, która przypada 6 grudnia.

Tydzień Kultury Fińskiej we Wrocławiu trwa od 25 listopada do 6 grudnia. W poniedziałek, 27 listopada uroczyście zainaugurował go prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz i ambasador Finlandii w Polsce pani Hanna Lehtinen.

- Tematem przewodnim obchodów 100. rocznicy niepodległości Finlandii jest słowo "razem" - mówiła ambasador Finlandii. - Mieszkańcy Finlandii oczekują takiej wspólnoty, działania razem. Tydzień Kultury Fińskiej jest przykładem takiej współpracy.

- Fińska obecność biznesowa we Wrocławiu jest imponująca, chociaż nie zadowalająca. Zachęcam do większej obecności personalej we Wrocławiu - mówił prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. - Wyrażam głęboki szacunek do narodu fińskiego i fińskiej kultury.

Tydzień Kultury Fińskiej we Wrocławiu organizują Ambasada Finlandii w Warszawie i Małgorzata Węgrzyn-Wysocka Konsul Honorowy Republiki Finlandii we Wrocławiu. Konsulat działa we Wrocławiu od 2013 r..

Zaplanowano szereg interesujących spotkań związanych z Finlandią, jej kulturą oraz historią. W programie są m.in.: Dni Kina Fińskiego w Kinie Nowe Horyzonty, Tydzień Kuchni Fińskiej w Restauracji HINT Food & Drinks przy ul. Pawła Włodkowica oraz wizyta św. Mikołaja na wrocławskim rynku, w środę 6 grudnia o godz. 18.00.

Marszałek Mannerheim – bohater narodowy Finlandii

W ramach Tygodnia Kultury Fińskiej we Wrocławiu, u zbiegu ul. Szewskiej i ul. Wita Stwosza można zobaczyć wystawę z okazji 100. rocznicy Niepodległości Finlandii i 150. rocznicy urodzin marszałka Gustafa Mannerheima. Wystawa fotograficzna pokazuje mało znany okres życia marszałka, jego ponad siedmioletni pobyt w Polsce, do którego w swoich wspomnieniach odnosi się on, jako do najszczęśliwszego okresu jego życia.

Ten bohater narodowy Finlandii stał na czele fińskiego ruchu niepodległościowego w czasie I wojny światowej i doprowadził do wyzwolenia swojego kraju spod władzy Rosji. Po odzyskaniu przez Finlandię niepodległości (6 grudnia 1917 r.) został naczelnym dowódcą wojsk fińskich i marszałkiem Finlandii. Był też regentem Królestwa Finlandii (1918-1919) i prezydentem Finlandii (1944–1946).

Fińskie inwestycje we Wrocławiu

We Wrocławiu i na Dolnym Śląsku fiński biznes reprezentowany jest przede wszystkim przez takie firmy, jak: Fortum – miliony inwestowane w sieć ciepłowniczą we Wrocławiu, Tieto, Walki, UPM Raflatac, ADK System, REC, Nokia Network – Wrocław ma supernowoczesne laboratorium Nokii. Fińscy biznesmeni pytają o Wrocław. Polsko-fińskie seminarium poświęcone innowacjom.

Tydzień Kultury Fińskiej we Wrocławiu

Wystawa / Eventy
Termin od 25 listopada 2017 do 1 grudnia 2017

Miejsce Wrocław, Ulica Szewska