wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 15°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Trwa remont zabytkowego tramwaju. Kiedy Baba Jaga wróci na tory?

Trwa remont tramwaju Baba Jaga. Obecne prace zakończą się w grudniu 2017 r., jednak na tory tramwaj wróci w 2018 r., fot. Bartosz Moch

Od czerwca 2017 r. trwa remont zabytkowego tramwaju Baba Jaga. Obecne prace mają się zakończyć do końca roku. Później Towarzystwo Miłośników Wrocławia planuje jeszcze odświeżyć wnętrze zabytku. Najpóźniej w połowie 2018 r., po ponad dwóch latach przerwy, popularny wrocławski tramwaj powinien wrócić na tory.

Reklama

Jaś i Małgosia, Strachotek, Mikołaj, Juliusz i Baba Jaga – to zabytkowe wrocławskie tramwaje, którymi zarządza Towarzystwo Miłośników Wrocławia. Ten ostatni – pochodzący z 1925 r. tramwaj – od czterech miesięcy jest w remoncie, który powinien zakończyć się w grudniu 2017 r.

Zakres prowadzonych prac obejmuje przede wszystkim: naprawę silnika i renowację zewnętrznej części, czyli pudła tramwaju, wraz z podwoziem i dachem. Prace wykonuje firma Polmat z Lwówka Śląskiego. Finansowanie pochodzi z dotacji gminy Wrocław na prowadzenie prac konserwatorskich i restauratorskich obiektów zabytkowych we Wrocławiu w 2017 r. Jej wartość to 220 tysięcy złotych.

– Tramwaj wymagał remontu układu jezdnego, co jest bardzo trudną i dość kosztowną pracą. Wykonawca miał za zadanie zachować oryginalny układ jezdny i wzmocnić go współczesnymi elementami. Dzięki temu tramwaj będzie spełniać dzisiejsze normy bezpieczeństwa. Dodatkowo renowacji uległa cała zewnętrzna część tramwaju – informuje Agata Chmielowska, Dyrektor Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Trwa remont tramwaju Baba Jaga. Na tory tramwaj wróci w 2018 r., fot. Bartosz Moch

Powrót na tory w 2018 r.

Tegoroczne prace to prawdopodobnie jeszcze nie ostatni etap procesu renowacji Baby Jagi. Członkowie Towarzystwa Miłośników Wrocławia mają nadzieję, iż na 2018 r. otrzymają dotację na odświeżenie wnętrza zabytkowego pojazdu. – Chcemy pozyskać środki m.in. na odrestaurowanie oryginalnej stolarki czy mosiężnych uchwytów. Wówczas tramwaj będzie kompleksowo odremonowany – wyjaśnia Zbigniew Magdziarz, prezes Towarzystwa Miłośników Wrocławia.

Jeżeli dotacja zostanie przyznana, zabytkowy tramwaj powinien wrócić na tory w połowie 2018 roku, już po remoncie wnętrza. – W przypadku przyznania dotacji termin powrotu Baby Jagi na tory przesunie się o kilka miesięcy, gdyż w pierwszej połowie przyszłego roku będziemy chcieli wykonać ostatnie prace. Mimo to już pod koniec 2017 r. zainteresowani mogą się zgłaszać do Towarzystwa Miłośników Wrocławia i wynajmować odświeżony z zewnątrz wyjątkowy tramwaj – dodaje Magdziarz.

Towarzystwo Miłośników Wrocławia zarządza pięcioma zabytkowymi tramwajami, fot. Bartosz Moch

Tramwaj Baba Jaga

Baba Jaga to niemiecki tramwaj LH Standard Linke-Hoffmann-Werke z 1925 roku w kolorze czerwonym. Ostatni raz na torach mieszkańcy Wrocławia oraz turyści mogli go zobaczyć w 2015 r. Wówczas uległ awarii na torowisku przy ul. Legnickiej. Do 2015 r. kursował na dwóch trasach turystycznych: czerwonej (z Placu Teatralnego, przez ulicę Świdnicką, Kazimierza Wielkiego, plac Społeczny i Grunwaldzki aż do Hali Stulecia) i żółtej (z Hali Stulecia, przez ul. Sienkiewicza, pl. Bema, most Piaskowy, ul. Piotra Skargi do pl. Teatralnego).

Juliusz także po remoncie

W trakcie prowadzonych prac przy tramwaju Baba Jaga, w ostatnie wakacje awarii uległ kolejny zabytkowy tramwaj – Juliusz. Firma Polmat realizująca remont pierwszego tramwaju podjęła się także naprawy kół oraz polepszenia stanu całego podwozia Juliusza. W najbliższą niedzielę, 1 października Juliusz wróci na zabytkową linię, kursującą z pl. Teatralnego do Hali Stulecia i z powrotem.

– Remont trwał półtora miesiąca i kosztował ok. 60 tys. złotych. Jesteśmy bardzo wdzięczni firmie Polmat, gdyż oprócz prowadzonej na wysokim poziomie renowacji Baby Jagi, za stosunkowo niski koszt jej pracownicy naprawili drugi z naszych tramwajów – mówi Zbigniew Magdziarz.

Juliusz już w najbliższą niedzielę, 1 października wróci na tory po awarii sprzed dwóch miesięcy, fot. Bartosz Moch

Ponad 10 mln zł dotacji na remont zabytków Wrocławia w 2017 r.

Tramwaj Baba Jaga jest jednym z 56 obiektów zabytkowych we Wrocławiu, objętych dotacją gminy Wrocław na prowadzenie prac konserwatorskich i restauratorskich w 2017 r. Obecnie we Wrocławiu istnieją trzy programy dla różnych grup zabytków wpisanych do rejestru zabytków, które mogą ubiegać się o samorządową dotację. Pierwsza grupa dotyczy zabytkowych kamienic, druga obiektów zlokalizowanych na terenie historycznego osiedla WuWa, a trzecia zabytków, które są w posiadaniu związku wyznaniowego lub organizacji pożytku publicznego.

– W sumie na renowacje 56 obiektów gmina Wrocław w 2017 r. przeznaczyła prawie 10 mln zł dotacji, w tym 2,1 mln na program „kamienice w zabudowie pierzejowej” i 7,7 mln zł dla organizacji pozarządowych – kończy Agata Chmielowska.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama