4. W mieście mamy 23 totemy informacyjne
Na tablicach, zwanych totemami, znajdziemy informacje o drogach rowerowych w naszym mieście oraz tych łączących gminy w aglomeracji wrocławskiej. Michał Kurowicki

Na ulicach pojawiły się kolejne totemy rowerowe. To duże tablice informacyjne przeznaczone dla osób korzystających z bicyklów w naszym mieście.

Dzięki informacjom znajdującym się na totemach, o rozmiarze 200 cm na 80 cm, przejedziemy rowerem przez Wrocław, bez konieczności wjeżdżania na ulicę pełną samochodów i autobusów, co jest uciążliwe i niebezpieczne.

Na totemie znajdują się bowiem informacje dla osób, które jeżdżą po mieście okazyjnie oraz dla regularnych cyklistów, pedałujących przez cały rok. Każdy kto zatrzyma się, aby zasięgnąć informacji z takiej tablicy na pewno nie zgubi się we Wrocławiu i okolicach.

Rowerem z jednego końca miasta na drugi

Jak to działa? Przede wszystkim dowiemy się z nich o zabytkach oraz obiektach i trasach rowerowych we Wrocławiu. Osoba jadąca np. z północy na południe, czyli z Psiego Pola będzie wiedziała jak dojechać na drugi koniec miasta, czyli na Krzyki. Podobnie na kierunku wschód-zachód. Rowerzysta przemieszczający się z Księża Małego znajdzie swoją drogę rowerową przez centrum, a dalej w kierunku np. Leśnicy.

Na totemach znajduje się informacja pokazana w formie mapy, o najważniejszych trasach rowerowych. Aby ułatwić nawigację każda trasa ma swój kolor. Ważna, że jest też dodatkowa wiadomość, o tym, że trasy biegnące wewnątrz miasta mają swoją kontynuacje poza nim. Widzimy, że tworzą siatkę połączeń biegnących przez Wrocław, ale jednocześnie łączących sąsiednie gminy.

Jakie drogi rowerowe znajdziemy na totemach?

Przykładowo trasa nr 12 łączy gminę Wisznia Mała z gminą Żórawina, przecinając cały Wrocław, biegnąc m.in. przez promenadę Śródmiejską. Dzięki takim informacjom można zaplanować interesującą wycieczkę. Podczas wyprawy odpoczniemy np. na podwrocławskich łąkach i w lasach oraz zwiedzimy jakiś ciekawy zabytek w centrum.

Pierwsze 16. totemów pojawiło się na ulicach Wrocławia w 2018 roku. Oprócz niezbędnych informacji dla rowerzystów, promują również fakt pozyskania środków unijnych na konkretne inwestycje w ścieżki rowerowe.

Lokalizacje nowych totemów we Wrocławiu:

•  ul. Wyszyńskiego
  •  pl. Wróblewskiego/Walońska
  •  dworzec główny PKP/Swobodna
  •  Komandorska/Swobodna
  •  ul. Krzycka
  •  ul. Wiejska/Al. Piastów
  •  ul. Komuny Paryskiej/fosa miejska

Trasy rowerowe wewnątrz aglomeracji wrocławskiej zaznaczone na totemach:

•  nr 11: obwodnica miejska
  •  nr 12: gm. Wisznia Mała - gm. Żórawina