wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 15°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Tomasz Sikora – Kreatywny Wrocławia z Medalem 75-lecia Misji J. Karskiego

Tomasz Sikora, fot. J. Krzeszowski

„Postanowiliśmy uhonorować Medalem 75-lecia Misji Jana Karskiego – Tomasza Sikorę, znanego wrocławskiego muzyka, animatora kultury oraz promotora międzynarodowego zbliżenia kultur i narodów” – czytamy w komunikacie Towarzystwa Jana Karskiego. Wręczenie medalu odbędzie się we Wrocławiu. Oto, co stoi za taką decyzją.

Reklama

„Wyrażamy uznanie dla jego działania, które doprowadziło do usunięcia z sieci magazynów OBI Polska zniesławiających antysemickich obrazków przedstawiających karykaturalne odwzorowania Żydów liczących pieniądze. Odwołują się one do najgorszych stereotypów tworząc równocześnie rodzaj swoistego folkloru. Niestety na tyle już popularnego, iż będącego przedmiotem komerycyjnego zainteresowania handlu i źródłem dochodu jego wytwórców.

Jan Karski kategorycznie przeciwstawiał się takiemu nurtowi 'sztuki ludowej' poniżającej Żydów. Podobnie – jak językowej manierze nazywania Żydów – 'Żydkami'. Podobnie jak dociekaniom, który Polak jest Żydem i jakie jest jego prawdziwe nazwisko. Podobnie – jak nurtom dowodzenia, iż Żydzi 'rządzą' światem. Taki był Karski.

Gest Tomasza Sikory leży absolutnie w profilu poglądów i czynów naszego Patrona. Dlatego ów gest został wyróżniony. Międzynarodowe zainteresowanie akcją Wrocławianina dowodzi, że nawet małe z pozoru gesty w słusznej sprawie czynią wielką różnicę, mają ogromne znaczenie i są wyzwaniem dla wielu” – stanowi dalsza część komunikatu, pod którym podpisał się Waldemar Piasecki, przewodniczący Towarzystwa Jana Karskiego.

Przypomnijmy również, że Tomasz Sikora jest jednym z tegorocznych Kreatywnych Wrocławia, wyróżnionym m.in. za podtrzymywanie relacji narodowych i kulturowych z Ukrainą i jej obywatelami. 

Medal 75-lecia Misji Jana Karskiego

Dla uświetnienia rocznicy 75-lecia Misji Jana Karskiego Towarzystwo Jana Karskiego w Nowym Jorku wybiło w edycji zaledwie trzydziestu egzemplarzy. Autorem projektu jest wybitny artysta plastyk Janusz Kapusta, mieszkający w Nowym Jorku, a wykonawcą znany polski medalier Wiesław Kulej.

Pierwszy medal został wręczony w Watykanie papieżowi Franciszkowi. Na liście uhonorowanych znajdują się m.in. prezydenci państw, których obywatelem był Jan Karski – Polski, Stanów Zjednoczonych i Izraela, identyfikujący się z jego dziełem wojennym, Abraham Foxman z Ligi Przeciw Zniesławianiu (ADL) i dr Maciej Siekierski, dyrektor Kolekcji Europejskiej Instytutu Hoovera.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama