4. „To jest wojna!” - wrocławianie protestują przeciw zakazowi aborcji. Zablokowane ulice

W poniedziałkowe popołudnie wrocławianie znów wyszli na ulice w proteście przeciwko zakazowi aborcji w przypadku nieodwracalnych zmian chorobowych płodu. O godzinie 16 rozpoczęła się blokada miasta, a 60 minut później zaplanowano wspólny spacer.

godz. 18.05

Tłum protestujących kieruje się w stronę Ostrowa Tumskiego.

godz. 17.45

Protestujący są na wysokości Teatru Muzycznego Capitol, tłum kieruje się w kierunku dworca głównego. Ulice zablokowane, kierowcy stoją i trąbią, motorniczowie dzwonią, dołączyły motocykle, które wyją.

Protestujący odpalili race na kładce nad ulicą Legnicką.

godz. 17.40

Tramwaje nie jadą przez Kazimierza Wilekiego.

godz. 17.30

Tłum kieruje się w kierunku pl. Jana Pawła II, idą pod siedzibę Prawa i Sprawiedliwości i skandują:

– Idziemy po prawo i sprawiedliwość!

Fot. Tomasz Hołod

Cały ruch w centrum jest wstrzymany.

godz. 17.00

Chwilę po godzinie 17. protestujący podzielili się: część ruszyła ulicą Kazimierza Wielkiego, a pozostali na Ostrów Tumski. Skandują "To jest wojna z kobietami!"

Fot. Tomasz Hołod

Mosty zablokowane przez policję.

godz. 16.00

Plac Dominikański jest zablokowany przez protestujących, ludzie gromadzą się na ul. Oławskiej i bł. Czesława.

– To jest wojna! Wybierzmy się na spacer w okolice Rynku, około godz 17. Pospacerujmy razem.

W odpowiednich odległościach, z maseczkami na twarzach, bo korona nie śpi! – zapowiadały członkinie Strajku Kobiet Wrocław, organizatorki poniedziałkowej demonstracji.W ostatnich dniach fala protestów przelewa się przez cały kraj. Masowe demonstracje organizowano w ponad 60 miastach. Wzięły w nich udział setki tysięcy osób. We Wrocławiu swój sprzeciw wyrażano m.in. pod siedzibą arcybiskupa na Ostrowie Tumskim oraz przed biurem Prawa i Sprawiedliwości. Na bramie kurii powieszono m.in. setki wieszaków będących symbolem podziemia aborcyjnego.Zgodnie z zapowiedziami uczestnicy protestu chcą zablokować samochodami okolice Dworca Głównego PKP, plac Dominikański, ul. Oławską, Kazimierza Wielkiego, Białoskórniczą, św. Mikołaja, pl. Jana Pawła II i pl. Solidarności. Natomiast trasy spaceru organizatorzy nie zdradzają. Żeby uniemożliwić pojawienie się kontrmanifestacji. Wiadomo jedynie, że wrocławski spacer protestacyjny wyruszy z Rynku. Uczestnicy zostali poproszeni o zabranie ze sobą patelni i łyżek. Ma być bardzo głośno.