4. Tak bawili się studenci w latach 70. Zobaczcie zdjęcia Juwenaliów z tamtych lat! [ZDJĘCIA]
Na zdjęciu: zabawa studentów podczas juwenaliów z 1971 roku Gośka Jamroz
Na zdjęciu: zabawa studentów podczas juwenaliów z 1971 roku

Wrocławskie juwenalia już niedługo ponownie wrócą do miasta. Tradycyjne, kilkudniowe święto studentów to czas imprezy, zabawy, koncertów i spotkań towarzyskich. Jak kiedyś wyglądały studenckie spotkania? Zobaczcie galerię zdjęć wykonaną przez studentkę plastycznej uczelni z początku lat 70.

Kiedyś to żacy studiowali na uczelniach wyższych. Tak nazywani studenci pierwszych uniwersytetów, już w średniowieczu organizowali juwenalia. Co roku wybierano też "króla żaków". Był to czas swawoli, odprężenia od trudów całorocznego zdobywania wiedzy.

Juwenalia to święto studentów również dzisiaj

Studentka uczelni plastycznej z lat 70. podzieliła się z nami zdjęciami, jakie wykonała właśnie podczas obchodów juwenaliowych w 1971 r. Trzeba przyznać, że wykonane przez nią fotografie doskonale oddają klimat studenckiej zabawy, a po szczegółach widać, że zabawa miała miejsce na wrocławskim Rynku.

Jestem plastyczką, więc fotografia to moje naturalne spojrzenie na świat. Fotografuję od studiów (68-73). Jakie były wtedy juwenalia? Chyba widać na moich zdjęciach - to spontan, radość, wspólna zabawa. Nie wiem jak było na innych uczelniach, ale plastycy byli bardzo kreatywni, chętnie wciągali wszystkich do wspólnej zabawy.
Gośka Jamroz, autorka fotografii

Z perspektywy lat i obserwacji świata, autorka zdjęć podzieliła się też refleksją o różnicach między życiem studenckim jej czasów, a obecnie.

Powiększ obraz: <p>Na zdjęciu: zabawa student&oacute;w podczas juwenali&oacute;w z 1971 roku</p> Gośka Jamroz
Na zdjęciu: zabawa studentów podczas juwenaliów z 1971 roku

– Absolutnie nie było wtedy tego co dziś jest powszechne - hejtowania, agresji, rozróby. To chyba podstawowa różnica między wtedy a dziś – dodaje Gośka Jamroz, autorka zdjęć.

Jak będą wyglądać we Wrocławiu Juwenalia 2023?