3. Edukacja
  4. Aktualności z edukacji
  5. Szkolna Ulica przy Górnickiego. Od poniedziałku samochody nie podjadą rano pod szkołę
Straż miejska na 30 minut zablokuje dojazd do szkoły podstawowej nr 84. Na zdjęciu szkoła przy ulicy Górnickiego, wjazd zamknięty barierkami. Zdjęcie wykonane w 2021 roku podczas pilotażowej edycji programu Szkolna Ulica. Piotr Bera

Bezpieczniej, ciszej, zdrowiej i przyjemniej - od poniedziałku 16. października przy Szkole Podstawowej nr 84 przy ul. Górnickiego obowiązywać będzie Szkolna Ulica. To oznacza, że fragment ulicy Górnickiego między ul. Chemiczną a ul. Sienkiewicza na pół godziny przed pierwszą lekcją (od 7:30 do 8:00) będzie wyłączony z ruchu samochodowego.

- Szkolna Ulica zwiększa bezpieczeństwo dzieci w drodze do szkoły. Szkoła Podstawowa nr 84 jest jedną ze szkół, w których znaczna część dzieci dociera na lekcje pieszo, rowerem czy na hulajnodze. Jest także bardzo aktywna w Rowerowym Maju. Chcemy stworzyć warunki, które zachęcą jeszcze większą liczbę dzieci do aktywnego docierania do szkoły - mówi Anna Szmigiel-Franz, wrocławska oficerka piesza.

Powiększ obraz: Oznakowanie przy ulicy Górnickiego. Zdjęcie archiwalne z pilotażowej edycji programu Szkolna Ulica w 2021 roku Piotr Bera

Zdecydowana większość dzieci dociera do szkoły pieszo, komunikacją zbiorową, rowerem czy na hulajnodze. Wzmożony ruch samochodów przed szkołami jest dla nich zagrożeniem. Z tego też powodu Wrocław od 2020 roku prowadzi program wprowadzania i testowania Szkolnych Ulic przy wybranych placówkach. Przez cały rok taka organizacja ruchu funkcjonuje przy Szkole Podstawowej nr 32 na ul. Gałczyńskiego. Po rozmowach i naradach ze społecznością szkolną, rodzicami i radą osiedla zdecydowano o wprowadzeniu kolejnej Szkolnej Ulicy. Tym razem przy Szkole Podstawowej nr 84 na Górnickiego.

Szkolna Ulica na ul. Górnickiego była pilotażowo wdrożona w 2021 r. Rodzicom pomysł się spodobał, co potwierdziły ankiety. Rok później, na szkolnej naradzie, doprecyzowaliśmy warunki zamknięcia ruchu na pół godziny przed pierwszą lekcją. Z Zarządem Dróg i Utrzymania Miasta oraz Strażą Miejską od 16 października wdrażamy Szkolną Ulicę! Odcinek ulicy Górnickiego od Sienkiewicza do Chemicznej będzie wyłączony z ruchu w godzinach 7:30 - 8:00 poprzez wygrodzenie barierami. Nadal będziemy prowadzić analizy ruchu i, w razie potrzeby, modyfikować założenia projektu
Anna Szmigiel-Franz, wrocławska oficerka piesza

W otoczeniu szkoły obowiązują już znaki „zakaz wjazdu” w godzinach 7:30-8:00 a od poniedziałku pojawią się bariery nożycowe, które wyznaczą odcinek ulicy dostępny tylko do poruszania się pieszo, rowerem bądź hulajnogą. Wraz z pierwszym dzwonkiem, bariery będą usuwane. Nad zmienioną organizacją ruchu będzie czuwać Straż Miejska.

W najbliższym czasie planowane są kolejne szkolne narady dotyczące wprowadzenia ograniczeń w ruchu samochodów przy kolejnych dwóch placówkach. Jako Biuro Zrównoważonej Mobilności Urzędu Miejskiego Wrocławia zachęcamy rodziców i społeczności szkolne do zgłaszania szkół, jeśli widzą potrzebę i możliwości wprowadzenia szkolnych ulic. Pomagamy przeprowadzić cały proces, ale ważne by to rodzice lub dzieciaki wyszły z inicjatywą.
mówi Monika Kozłowska Święconek, szefowa Biura Zrównoważonej Mobilności

Projekt prowadzony przez Biuro Zrównoważonej Mobilności Urzędu Miejskiego Wrocławia jest elementem miejskiego programu "Bezpieczna droga do szkoły" realizowanego we współpracy z Zarządem Dróg i Utrzymania Miasta oraz strażą miejską.

Źródło: Urząd Miejski Wrocławia