4. Podstawówka na Brochowie świętuje 60-lecie.

Szkoła Podstawowa nr 80 przy ul. Polnej we Wrocławiu obchodziła 17 października 2023 r. 60-lecie powstania. Z tej okazji były występy uczniów, śpiew, ale przede wszystkim podziękowania z rąk prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka dla zasłużonych pracowników szkoły. Wręczono im medale „Merito de Wratislavia – Zasłużony dla Wrocławia”.

Uroczyste obchody okrągłej rocznicy działalności Szkoły Podstawowej nr 80 im. Tysiąclecia Wrocławia przy ul. Polnej na wrocławskim Brochowie trwały cały dzień (17 października). Na oficjalnym apelu połączonym z występami uczniów zjawił się prezydent Wrocławia Jacek Sutryk oraz radny miejski Jarosław Krauze.

Odznaczono zasłużonych, a szkoła otrzymała 10 tys. zł

Dyrektor szkoły, Małgorzata Lech przywitała gości sentencją zaczerpniętą ze słów Alberta Einsteina: – Powinniśmy pamiętać, że uczymy się z przeszłości, żyjemy teraźniejszością i z ufnością patrzymy w przyszłość.

Program artystyczny był tak ułożony, by przedstawić historię szkoły oraz teraźniejszość, w której dużą społecznością jest romska młodzież, a obecnie również ukraińska czy białoruska.

Po zakończeniu występów zostały przyznane odznaczenia oraz jubileuszowy czek dla szkoły na 10 tys. zł.

Powiększ obraz: 60-lecie Szkoły Podstawowej im. Tysiąclecia Wrocławia przy ul. Polnej na wrocławskim Brochowie Magda Pasiewicz

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk przyznał medale „Merito de Wratislavia – Zasłużony dla Wrocławia” pięciu pracownikom szkoły. Otrzymali je:

• Ireneusz Dudek - emerytowany dyrektor, pełnił funkcję dyrektora szkoły i lidera przez ostatnie 20 lat.
  • Bożena Kozłowska - emerytowana wicedyrektor, pełniła funkcję wicedyrektora przez 28 lat, organizowała pracę szkoły wieloobszarowo, czuwała nad bezpieczeństwem społeczności szkolnej.
  • Małgorzata Fąfara - emerytowana wicedyrektor, pełniła funkcję wicedyrektora przez 15 lat, wieloletnia nauczycielka - pasjonatka edukacji wczesnoszkolnej.
  • Wiesława Tomczyk - emerytowana dyrektor, pełniła funkcję dyrektora przez 13 lat, wspaniała nauczycielka matematyki.
  • Krystyna Wojtkowiak - emerytowana sekretarka, pracowała w szkole przez 30 lat i nienagannie prowadziła jej sekretariat.

Podczas 60-letniej działalności szkoły uczyło się w niej kilka pokoleń. A niektórzy absolwenci zostali później nauczycielami.

To piękny jubileusz, jest co świętować. Przecież setki wrocławianek i wrocławian są absolwentami tej szkoły. Ale nie ma nic piękniejszego, jak to, że absolwenci szkoły później w niej pracują i uczą.
prezydent Wrocławia Jacek Sutryk

Prezydent zwrócił się też do uczniów, wyrażając podziw dla ich umiejętności, które przedstawili w programie artystycznym. Zwrócił uwagę, że nazwa szkoły - im. Tysiąclecia Wrocławia - zobowiązuje.

– Ta szkoła jest taka, jaki jest Wrocław, jaki jest też Brochów, czyli wielokulturowa, otwarta, tolerancyjna, rozgadana, rozśpiewana i roztańczona – dodał Jacek Sutryk.

A uczniów w szkole coraz więcej

Co lubią uczniowie? Najbardziej swój plac zabaw, gdzie bawią się nawet w chłodne dni. Ale też i swoje towarzystwo oraz odmienność kulturową w szkole, którą bliżej mogą poznawać podczas organizowanych spotkań, gdzie każdy ma możliwość pokazania swoich tradycji.

– Mamy tu bardzo liczną grupę uczniów romskich. Jest tu wiele programów z myślą o integracji, ale też motywujących do nauki i pomagania sobie wzajemnie. Romowie również na co dzień tu pracują, właśnie po to, by łatwiej było funkcjonować – mówiła nauczycielka języka polskiego Natalia Kozłowska.

Obecnie w szkole uczy się około 970 uczniów.

Remont SP nr 80 na Brochowie

Warto zwrócić uwagę, że szkoła w niedalekiej przeszłości została rozbudowana. W ostatnich latach też sporo się działo. W latach 2019-2023 w placówce przeprowadzono prace remontowo-inwestycyjne, w tym m.in.:

• remont boiska o sztucznej nawierzchni,
  • likwidację tuneli i montażu zestawu do kalisteniki,
  • remont sali gimnastycznej,
  • wydzielenie zewnętrznej kanalizacji sanitarnej od deszczowej,
  • w trakcie realizacji jest remont sanitariatów w budynku A,
  • remont schodów - wykonano ekspertyzę.

Łączny koszt prac: 777 919 zł

Dodatkowo w latach 2019-2023 placówka otrzymała też środki finansowe z budżetu Wrocław w łącznej wysokości 87 651,00 zł z przeznaczeniem na:

• zakup szafek ubraniowych dla uczniów oraz wyposażenie sal lekcyjnych,
  • wymianę oświetlenia.