wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 09:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Dla mieszkańca
 3. Podstawówka na Brochowie świętuje 60-lecie.

Szkoła Podstawowa nr 80 przy ul. Polnej we Wrocławiu obchodziła 17 października 2023 r. 60-lecie powstania. Z tej okazji były występy uczniów, śpiew, ale przede wszystkim podziękowania z rąk prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka dla zasłużonych pracowników szkoły. Wręczono im medale „Merito de Wratislavia – Zasłużony dla Wrocławia”.

Reklama

Uroczyste obchody okrągłej rocznicy działalności Szkoły Podstawowej nr 80 im. Tysiąclecia Wrocławia przy ul. Polnej na wrocławskim Brochowie trwały cały dzień (17 października). Na oficjalnym apelu połączonym z występami uczniów zjawił się prezydent Wrocławia Jacek Sutryk oraz radny miejski Jarosław Krauze. 

Odznaczono zasłużonych, a szkoła otrzymała 10 tys. zł

Dyrektor szkoły, Małgorzata Lech przywitała gości sentencją zaczerpniętą ze słów Alberta Einsteina: – Powinniśmy pamiętać, że uczymy się z przeszłości, żyjemy teraźniejszością i z ufnością patrzymy w przyszłość. 

Program artystyczny był tak ułożony, by przedstawić historię szkoły oraz teraźniejszość, w której dużą społecznością jest romska młodzież, a obecnie również ukraińska czy białoruska.

Po zakończeniu występów zostały przyznane odznaczenia oraz jubileuszowy czek dla szkoły na 10 tys. zł.

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk przyznał medale „Merito de Wratislavia – Zasłużony dla Wrocławia” pięciu pracownikom szkoły. Otrzymali je:

 • Ireneusz Dudek - emerytowany dyrektor, pełnił funkcję dyrektora szkoły i lidera przez ostatnie 20 lat.
 • Bożena Kozłowska - emerytowana wicedyrektor, pełniła funkcję wicedyrektora przez 28 lat, organizowała pracę szkoły wieloobszarowo, czuwała nad bezpieczeństwem społeczności szkolnej.
 • Małgorzata Fąfara - emerytowana wicedyrektor, pełniła funkcję wicedyrektora przez 15 lat, wieloletnia nauczycielka - pasjonatka edukacji wczesnoszkolnej.
 • Wiesława Tomczyk - emerytowana dyrektor, pełniła funkcję dyrektora przez 13 lat, wspaniała nauczycielka matematyki.
 • Krystyna Wojtkowiak - emerytowana sekretarka, pracowała w szkole przez 30 lat i nienagannie prowadziła jej sekretariat.

Podczas 60-letniej działalności szkoły uczyło się w niej kilka pokoleń. A niektórzy absolwenci zostali później nauczycielami.

To piękny jubileusz, jest co świętować. Przecież setki wrocławianek i wrocławian są absolwentami tej szkoły. Ale nie ma nic piękniejszego, jak to, że absolwenci szkoły później w niej pracują i uczą.
prezydent Wrocławia Jacek Sutryk

Prezydent zwrócił się też do uczniów, wyrażając podziw dla ich umiejętności, które przedstawili w programie artystycznym. Zwrócił uwagę, że nazwa szkoły - im. Tysiąclecia Wrocławia - zobowiązuje. 

– Ta szkoła jest taka, jaki jest Wrocław, jaki jest też Brochów, czyli wielokulturowa, otwarta, tolerancyjna, rozgadana, rozśpiewana i roztańczona – dodał Jacek Sutryk. 

A uczniów w szkole coraz więcej

Co lubią uczniowie? Najbardziej swój plac zabaw, gdzie bawią się nawet w chłodne dni. Ale też i swoje towarzystwo oraz odmienność kulturową w szkole, którą bliżej mogą poznawać podczas organizowanych spotkań, gdzie każdy ma możliwość pokazania swoich tradycji.  

– Mamy tu bardzo liczną grupę uczniów romskich. Jest tu wiele programów z myślą o integracji, ale też motywujących do nauki i pomagania sobie wzajemnie. Romowie również na co dzień tu pracują, właśnie po to, by łatwiej było funkcjonować – mówiła nauczycielka języka polskiego Natalia Kozłowska. 

Obecnie w szkole uczy się około 970 uczniów.

Remont SP nr 80 na Brochowie

Warto zwrócić uwagę, że szkoła w niedalekiej przeszłości została rozbudowana. W ostatnich latach też sporo się działo. W latach 2019-2023 w placówce przeprowadzono prace remontowo-inwestycyjne, w tym m.in.:

 • remont boiska o sztucznej nawierzchni,
 • likwidację tuneli i montażu zestawu do kalisteniki,
 • remont sali gimnastycznej,
 • wydzielenie zewnętrznej kanalizacji sanitarnej od deszczowej,
 • w trakcie realizacji jest remont sanitariatów w budynku A,
 • remont schodów - wykonano ekspertyzę.

Łączny koszt prac: 777 919 zł

Dodatkowo w latach 2019-2023 placówka otrzymała też środki finansowe z budżetu Wrocław w łącznej wysokości 87 651,00 zł z przeznaczeniem na:

 • zakup szafek ubraniowych dla uczniów oraz wyposażenie sal lekcyjnych,
 • wymianę oświetlenia.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl