4. Co dalej z terenem wokół Stadionu Olimpijskiego we Wrocławiu? [PRZECZYTAJ SZCZEGÓŁY]

Redakcja www.wroclaw.pl,

Na najbliższą sesję Rady Miejskiej (14 lipca) przygotowany został projekt przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla zespołu terenów olimpijskich we Wrocławiu - całego obszaru wpisanego do rejestru zabytków. Celem jest ochrona tego wyjątkowego rejonu Wrocławia.

Sytuacja planistyczna w rejonie Stadionu Olimpijskiego we Wrocławiu

O planach, podczas spotkania z mediami, opowiadali przedstawiciele Klubu Radnych Forum Jacka Sutryka – Wrocław Wspólna Sprawa.

Tereny wokół Stadionu Olimpijskiego są niezwykle cennym obszarem Wrocławia. Obowiązują na nich dwa plany miejscowe nieprzystające do dzisiejszego punktu widzenia na miasto. Jeden plan radni uchwalali 16 lat temu, drugi uchwalono w 2013 roku. Rozumiejąc, o jak ważnym dziedzictwie mówimy, za tydzień głosować będziemy za zmianą obu tych planów i ochroną tych terenów, nowymi zapisami, obejmującymi cały obszar wpisany do rejestru zabytków.
radny Paweł Karpiński pracujący w komisji Zrównoważonego Rozwoju, Architektury i Ochrony Środowiska Rady Miejskiej Wrocławia

Powiększ obraz: Granice proponowanego przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla zespołu terenów olimpijskich we Wrocławiu UMW

Nowe zapisy w konsultacji z mieszkańcami

Zgodnie z ideą obszar Stadionu Olimpijskiego miałby być w przyszłości chroniony od zabudowy zamieszkiwania zbiorowego, jaką dopuszczają dzisiejsze plany. Nowe zapisy powstawać będą w konsultacji z mieszkańcami, z uwzględnieniem ich postulatów i poszanowaniu zabytkowego charakteru miejsca.

Chcemy uporządkować sytuację planistyczną i chronić ten rejon. Proces uchwalania nowego planu będzie w pełni transparentny.
Ewa Wolak, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej we Wrocławiu

Co ważne, zmiana dwóch dotychczasowych planów na jeden będzie wymagała współpracy z właścicielem terenu – Akademią Wychowania Fizycznego. – Jesteśmy przekonani, że władze uczelni doskonale zdają sobie sprawę z wartości dziedzictwa historycznego terenu jakim dysponują i proces przebiegać będzie bez większych utrudnień i w pełnym zrozumieniu – mówił Paweł Karpiński.

Radni pragną szerzej zająć się planami na całym terenie Stadionu Olimpijskiego

Przedstawiciele Rady Miejskiej odnieśli się także, do złożonego projektu uchwały w trybie inicjatywy obywatelskiej i dotyczącego zmian planistycznych w tamtym rejonie.

– Do Biura Rady Miejskiej 13 czerwca 2022 roku wpłynął projekt uchwały, w której za cel wskazano zmianę planu miejscowego dla terenów Stadionu Olimpijskiego i wprowadzenie zapisów gwarantujących zachowanie wartości kulturowej oraz integralności kompozycyjnej i funkcjonalnej zabytkowych terenów Stadionu Olimpijskiego. Zgodnie z zapisami uchwały o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym przyjęcie takiej uchwały mogłoby skutkować późniejszym uchyleniem planu przez wojewodę. Nie chcielibyśmy, żeby tak się stało – mówił radny Paweł Karpiński.

Powiększ obraz: Obszar, na którym obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego w rejonie Stadionu Olimpijskiego we Wrocławiu (uchwała nr L/3130/06 z dnia 19 kwietnia 2006 r.) UMW

Radni argumentowali, że głosować będą o nieprzyjmowanie zgłoszonego projektu w trybie uchwały obywatelskiej, który proponuje zmianę jedynie planu z 2013 roku, ale temat podejmują rozumiejąc postulaty społeczne.

– Chcemy, podobnie jak mieszkańcy, podjąć temat i szerzej zająć się planami na całym tamtym obszarze – powiedział Michał Młyńczak z Klubu Radnych Forum Jacka Sutryka – Wrocław Wspólna Sprawa.

Powiększ obraz: Obszar, na którym obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulicy Adama Mickiewicza i alei Ignacego Jana Paderewskiego we Wrocławiu (uchwała nr XLVI/1106/13 z dnia 27 czerwca 2013 r.) UMW

Tym samym zmienione zostaną oba plany obowiązujące na tamtym obszarze – plan z 2006 i z 2013 roku.

Chciałbym, aby teren zachował swoje funkcje w przyszłości.
Tomasz Motyka, były olimpijczyk

Kwestie obecnego pozwolenia na budowę w obrębie basenów

Warto nadmienić, że przystąpienie do sporządzenia nowego planu jak również przyszłe jego uchwalenie w żaden sposób nie będzie wpływać na kwestie związane z obecnym pozwoleniem na budowę w obrębie basenów. Aktualnie to trwające postępowanie sądowe rozstrzyga co do kwestii powstania w tym miejscu zabudowy.

Pozwolenie zostało wydane w oparciu o obowiązujące plany i zgodnie z prawem, a dotyczyło obiektów niewpisanych do rejestru zabytków.

Zgodnie z art. 65 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wydane ostateczne decyzje o pozwoleniu na budowę nie podlegają wygaszeniu z powodu uchwalenia w ich miejscu nowego planu miejscowego o odmiennych ustaleniach.