4. Ruszyła świąteczna akcja „Pomoc dla Ukrainy” – każdy może dołączyć. Zobacz, co potrzeba
Na zdjęciu grupa ludzi podczas akcji zbiórki darów dla Ukrainy w 2021 r. UM Wrocławia
Na zdjęciu grupa ludzi podczas akcji zbiórki darów dla Ukrainy w 2021 r.

Potrzebne są żywność, środki higieniczne oraz odzież termiczna. Fundacja Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowska im. św. Jadwigi zachęca do przyłączenia się do charytatywnej akcji w ramach „Pomoc dla Ukrainy”. Zbiórka darów trwa do 9 grudnia, a produkty można przynieść do każdej wrocławskiej szkoły. Zobaczcie, jak można pomóc!

W tym roku jest to już dziewiąta edycja przedświątecznej zbiórki darów, którą dotychczas wrocławska Fundacja Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowska im. św. Jadwigi wraz z partnerami organizowała pod hasłem „Paczka dla Lwowiaka”.

W obecnej sytuacji trwającej wojny nasza pomoc jest jeszcze bardziej potrzebna, dlatego uruchamiamy akcję „Pomoc dla Ukrainy”. Zbieramy dary rzeczowe, ale także pieniądze, dzięki którym będziemy mogli zakupić to, co jest najbardziej potrzebne w ogarniętej wojną Ukrainie
Kazimierz Pabisiak, prezes Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowskiej Fundacji im. św. Jadwigi.

Przypomnijmy, że zaraz po ataku Rosji na Ukrainę wrocławska Fundacja im. św. Jadwigi koordynowała bezprecedensową w skali kraju akcję, czego efektem było wysłanie do Ukrainy ponad 400 ton darów.

Trafiały one do nas z wielu krajów Europy: z Holandii, Niemiec, Belgii czy Szwajcarii. Początkowo, gdy mieliśmy też do czynienia z kryzysem na granicy, kupowaliśmy również agregaty i warniki do ciepłych posiłków. A teraz, tradycyjnie o tej porze roku, wznawiamy akcję. Zima i święta to zawsze czas, gdy stajemy się hojniejsi i gdy bardziej się mobilizujemy do niesienia pomocy innym. Na to liczymy
Justyna Staszak, Rada Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowskiej Fundacji im. św. Jadwigi.

Świąteczna akcja „Pomoc dla Ukrainy”. Dary można przynieść do każdej wrocławskiej szkoły

Przygotowane paczki a także zebrane produkty żywnościowe, środki higieniczne oraz odzież termiczną, latarki, świeczki można dostarczać do każdej wrocławskiej szkoły w godzinach jej pracy.

Zebrane w szkołach dary trafią do magazynu zbiorczego, gdzie zostaną posortowane i oznaczone, a następnie przetransportowane do Ukrainy.

– Wierzę, że zrobimy wspólnie rekordową akcję, bo potrzeby są ogromne. Zburzone domy, brak podstawowych warunków do życia… Ci ludzie potrzebują naszej pomocy i pieniędzy, choć najbardziej wyczekują pokoju i zakończenia wojny – zaznacza Kazimierz Pabisiak.

„Pomoc dla Ukrainy”. Zobacz, co jest najbardziej potrzebne

Zbierane są:

• żywność długoterminowa, jak makaron, ryż, konserwy itp.
  • środki opatrunkowe, artykuły higieniczne,
  • bielizna, pieluchy jednorazowe, ręczniki papierowe,
  • śpiwory, koce, środki higieny osobistej,
  • świece, baterie, zapalniczki i apteczki.

Organizatorzy proszą o przekazywanie darów w kartonach z informacją, co znajduje się w środku.

Darowizny pieniężne na konto Fundacji im. Św. Jadwigi

Potrzebujących można też wspomóc datkami finansowymi, które należy wpłacać na konto Fundacji im. Św. Jadwigi z dopiskiem „Świąteczna paczka”.

• Nr konta 49 1020 5242 0000 2902 0118 0504, Fundacja Św. Jadwigi, pl. Staszica 4, 50-221 Wrocław

Wrocławianie pamiętają o Ukrainie

W akcję pomocy organizowaną przez Fundację św. Jadwigi od początku zaangażowani są: Kazimierz Pabisiak, Justyna Staszak i Jarosław Krauze. Organizatorzy przypominają, że gdy zaczynali zbiórki w 2014 roku wysłano paczki niewielkim busikiem. W ostatnich latach z darami z Wrocławia jeździły ciężarówki z ładunkiem 4-5 ton.

W poprzednich latach wszystko zawoziliśmy do katedry św. Jana we Lwowie. Tamtejszy ksiądz proboszcz Jan Nikiel razem z członkami fundacji „Dajmy Nadzieję” dbali o to by nasze dary, jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia, trafiły do Polaków, ale nie tylko. Zależało nam, by pomagać każdemu, kto jest w potrzebie. W stanie wojennym Europa pomagała Polakom, teraz my pomagamy potrzebującym
mówił przy okazji poprzednich edycji Jarosław Krauze, radny Rady Miejskiej Wrocławia.

Przedstawiciele Fundacji św. Jadwigi zaznaczają, że akcja ma charakter ekumeniczny i uczestniczą w niej: Archidiecezja Wrocławska Kościoła Rzymskokatolickiego, Diecezja Wrocławska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Diecezja Wrocławsko-Gdańska Kościoła Greckokatolickiego w Polsce.

Na liście partnerów są także Urząd Miejski Wrocławia, Rada Miejska Wrocławia, Region Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”, Politechnika Wrocławska, Metropolitalne Wyższe Seminarium Duchowne we Wrocławiu, Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, 1 KS Ślęza Wrocław oraz Straż Miejska Wrocławia.

Akcja organizowana jest pod patronatem prezydenta Wrocławia – Jacka Sutryka i Metropolity Wrocławskiego – ks. Arcybiskupa Józefa Kupnego.