4. Strajk rolników we wtorek (20.02.) Protesty koło Wrocławia (miejsca, godziny)

Uwaga kierowcy! Rolnicy protestują dziś (20.02.) w okolicach Wrocławia (lokalizacja, godziny)

Redakcja www.wroclaw.pl,

Zdjęcie ilustracyjne - Strajk rolników 15 lutego we Wrocławiu fot. Oleksandr Poliakovsky
Zdjęcie ilustracyjne - Strajk rolników 15 lutego we Wrocławiu

Rolnicy nie zakończyli strajku, ale nie blokują dzisiaj (20 lutego) al. Jana III Sobieskiego i obwodnicy wschodniej. Gdzie i w jaki protestują w okolicy naszego miasta? Przeczytajcie.

„Znowu to zrobimy” – czytamy na stronie Instytutu Gospodarki Rolnej. 20 lutego rolnicy z całej Polski znowu wyszli na ulice polskich miast i wsi. Chcą w ten sposób wyrazić sprzeciw wobec polityki Unii Europejskiej, Zielonego ładu oraz napływowi towarów z Ukrainy.

W proteście biorą udział również rolnicy z Dolnego Śląska, a trzy dni temu do rolników dołączyli myśliwi. Co się będzie działo w naszym mieście i okolicach?

Na razie protest w trzech punktach

Wczoraj przed godz. 20 na mapie zamieszczonej na stronie Instytutu Gospodarki Rolnej w okolicach Wrocławia były zaznaczone trzy punkty:

• Kiełczówek – okolice ronda przy ul. Krótkiej. Na razie, jak nas poinformowano, rolnicy nie planują tam zajmowania jezdni.
  • Bielany Wrocławskie - skrzyżowanie ulic Wrocławskiej i Kolejowej.
  • Bielany Wrocławskie – okolicy ronda przy ul. Czekoladowej. Tu także nie jest planowane całkowite blokowanie jezdni, a utrudnienia w ruchu będą wynikać z liczby pojazdów, którymi przyjadą rolnicy oraz myśliwi, który włączyli się w akcję.

Dziś na mapie pojawił się jeszcze dwa punkty: okolica skrzyżowania ul. Wrocławskiej z ul. Kolejową oraz ul. Tęczowa w Bielanach Wrocławskich.

Sytuacja może się zmieniać, bo jak mówią protestujący, ciągle nadchodzą kolejne zgłoszenia i mapa jest aktualizowana.

Bielany, wtorek 20 lutego

- Spotkaliśmy się pod halą sportową w Kobierzycach i  ruszamy drogą krajową nr 8 w stronę Bielan, gdzie dołączymy do tych, którzy już tam są.  Staniemy w okolicach kościoła na Bielanach, inni będą w kilku różnych miejscach, głównie pod marketami. Nie chcemy blokować jezdni całkowicie. Nasz plan jest taki, by je przyblokować, dać kierowcom ulotki z naszymi postulatami – powiedział nam  około godz. 9.45  Norbert Styś, koordynator w gminie Kobierzyce.

Godzinę później był na Bielanach, na drodze krajowej nr 35 między rondem w okolicach Castoramy a rondem Tyniec Mały,  gdzie stało około 50 traktorów i około 50 samochodów, którymi przyjechali myśliwi.

Powiększ obraz: Protest rolników, Bielany, 20 lutego fot. Norbert Styś
Protest rolników, Bielany, 20 lutego

- Stoimy na poboczu, nie blokujemy drogi, samochody przejeżdżają środkiem - powiedział.

Kiełczówek, wtorek 20 lutego

Zgodnie z planem protestujący - rolnicy i myśliwi - są także w Kiełczówku.

- Jest tu około 20-30 terenówek myśliwych i na razie około 20 traktorów, ale w gotowości jest ich w sumie 80, a może być jeszcze więcej. Nie blokujemy drogi, czekamy z boku do 27 lutego i zobaczymy, co się wydarzy podczas protestu w Warszawie - powiedział nam około godz. 10 Andrzej Wojteczek koordynujący protest w Kiełczówku.

Policja o utrudnieniach. Przeczytajcie

Informacje o utrudnieniach na terenie podległym Komendzie Miejskiej Policji we Wrocławiu podaje również policja.

Trasy przejazdu (informacja z poniedziałkowego popołudnia):

• Kobierzyce (Hala Sportowa) - rondo w m. Magnice - Domasław - Bielany Wrocławskie - rondo przy sklepie Castorama - Tyniec Mały - Rondo przy sklepie Castorama - Bielany Wrocławskie - Domasław - rondo w m. Magnice. Przejazd uczestników zgromadzenia odbędzie się w godzinach 9:00 - 17:00.
  • rondo Ochotniczej Straży Pożarnej w Kiełczówku – DW372 – rondo im. Ks. Jerzego Popiełuszki – DW372 – rondo Ułańskiego w Łanach – DW372 – rondo w Siechnicach – w obu kierunkach. Przejazd uczestników zgromadzenia odbywać się będzie od godziny 5:00.

- W związku z możliwością wystąpienia utrudnień w ruchu apelujemy o wybór alternatywnych tras oraz bezwzględne stosowanie się do poleceń obecnych na miejscu policjantów - czytamy na stronie KMP.