wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Dla mieszkańca
 3. Aktualności
 4. Stary Cmentarz Żydowski w zimowej odsłonie

Stary Cmentarz Żydowski, czyli Muzeum Sztuki Cmentarnej przy ul. Ślężnej to miejsce niezwykłe. Spoczywa tu wielu wybitnych wrocławian. "Jest jedyną na terenie Wrocławia zachowaną nekropolią z przełomu XIX i XX wieku" - czytamy na stronie Muzeum Miejskiego Wrocławia. Możemy tu zobaczyć bogato zdobione macewy. Zobaczcie zimowe zdjęcia Starego Cmentarza Żydowskiego, wykonane przez naszego fotoreportera Tomasza Hołoda.

Reklama

Stary Cmentarz Żydowski, będący częścią Muzeum Miejskiego we Wrocławiu, udostępniany jest zwiedzającym jako Muzeum Sztuki Cmentarnej. Można go zwiedzać codziennie, również w święta. To miejsce właściwie o każdej porze roku wygląda pięknie. Zobaczcie zdjęcia nekropolii przy ul. Ślężnej w zimowej odsłonie.

Pierwszy pochówek na cmentarzu odbył się w 1856 roku (był to pogrzeb kupca – Lobela Sterna), ostatni w 1942 roku. Macewy na Starym Cmentarzu Żydowskim są bogato ozdobione. Wygląd nagrobków zmieniał się z biegiem lat – od tradycyjnych, aż po odważne w formie i monumentalne, rodzinne pomniki nagrobne.

Na cmentarzu spoczywa wielu wybitnych wrocławian, są wśród nich artyści, naukowcy, politycy i przedsiębiorcy, m.in.:

 • Ferdinand Lassalle (1825–1864) – uczestnik Wiosny Ludów, założyciel i przywódca pierwszej partii robotniczej w Niemczech,
 • Ferdinand Julius Cohn (1828–1889) – botanik,
 • Louis Galewsky (1819–1895) – założyciel wytwórni wódek i likierów, produkującej m.in. Breslauer Dom (Wrocławska Katedra),
 • Friederike Kempner (1828–1904) – pisarka,
 • Clara Sachs (1862–1921) – malarka, impresjonistka, 
 • Auguste i Siegfried Stein (1849–1936 i 1844–1893) – rodzice Edyty Stein – żydówki, która przyjęła katolicyzm i jako siostra Teresa Benedykta od Krzyża została zamordowana w Auschwitz.

Stary Cmentarz Żydowski we Wrocławiu (godziny otwarcia, bilety)

Od kwietnia do października Stary Cmentarz Żydowski przy ul. Ślężnej 37/39 jest czynny codziennie w godz. 9:00-18:00, a od listopada do marca od 9:00 do 16:00.

Bilety wstępu:

 • normalny – 15 zł
 • ulgowy – 10 zł
 • rodzinny – 30 zł

Bilet rodzinny przysługuje grupie liczącej do dwóch osób dorosłych mających pod opieką od jednego do pięciorga niepełnoletnich.

Stary Cmentarz Żydowski przy Ślężnej jest jednym z dwóch cmentarzy we Wrocławiu dla wyznawców judaizmu. Na cmentarzu przy ul. Lotniczej przedwojenna część nekropolii została mocno zdewastowana.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl