4. Kolejne społeczne lodówki wkrótce staną we Wrocławiu

We Wrocławiu działa już pięć społecznych lodówek, dzięki którym wrocławianie mogą dzielić się jedzeniem. Wkrótce na ulicach stolicy Dolnego Śląska może stanąć kolejne siedem takich urządzeń.

Wszystko dzięki inicjatywie grupy „Weźpomóż.pl”, której członkowie chcą rozdać gotowe do użycia lodówki społeczne osobom zainteresowanym szerzeniem idei foodsharingu we Wrocławiu.

– Mamy przygotowanych siedem lodówek. Są one oklejone i wyposażone m.in. w regulamin korzystania ze społecznej lodówki. Każdy zainteresowany podmiot lub osoba fizyczna, którzy chcieliby postawić taką społeczną lodówkę w mieście, mogą się do nas zgłosić – informuje Michał Grzesik, współzałożyciel grupy „Weźpomóż.pl”.

Co zrobić, aby postawić społeczną lodówkę

Jakie warunki musi spełnić przyszły opiekun społecznej lodówki? Przede wszystkim powinien wskazać odpowiednie miejsce, gdzie postawi takie urządzenie.

– Lokalizacja musi być dostępna dla wszystkich, a samo miejsce powinno być oświetlone, zadaszone, z dostępem do prądu i najlepiej monitorowane. Konieczna jest również zgoda właściciela terenu na postawienie lodówki. Dodatkowo należy wskazać osobę odpowiedzialną, która zadba o czystość i utrzymanie urządzenia w należytym stanie – dodaje Michał Grzesik.

fot. Weźpomóż.pl

Prośba o zgodę na postawienie społecznej lodówki (PDF).

Gdy spełnimy powyższe warunki, po odbiór lodówki możemy zgłaszać się osobiście (siedziba firmy HCM24.pl przy ul. Robotniczej 1a) lub – w przypadku trudności z zorganizowaniem własnego transportu – skontaktować się z członkami grupy „Weźpomóż.pl”, którzy również mogą dostarczyć lodówkę pod wskazany adres (Jan Piontek, tel. 508 101 016, Michał Grzesik, tel. 502 465 768).

Postawić siedem przygotowanych jadłodzielni w mieście mogą zarówno osoby fizyczne, prawne, stowarzyszenia i fundacje, jak i rady osiedli. Przedstawiciele grupy „Weźpomóż.pl” chcą wkrótce przygotować kolejne społeczne lodówki – docelowo we Wrocławiu miałoby ich być ponad 30.

Poradnik stawiania społecznej lodówki (PDF).

Foodsharing coraz popularniejszy

Foodsharing, czyli dzielenie się jedzieniem za pomocą lodówek ustawionych w ogólnodostępnych miejscach miasta, narodził się w Niemczech w 2012 r. Co ważne, dzielenie się jedzeniem nie dotyczy tylko osób ubogich.

Regulamin korzystania ze społecznej lodówki (PDF).

Źródło: Foodsharing Wrocław

We Wrocławiu pierwsza społeczna lodówka stanęła w 2016 r. w domu studenckim Arka przy ul. Olszewskiego 25. W lutym 2018 r. z inicjatywy grupy Foodsharing Wrocław jadłodzielnia stanęła również na Nadodrzu (na podwórku przy ul. Rydygiera 25), a w marcu przy Radzie Osiedla Powstańców Śląskich. Wcześniej lodówki – z inicjatywy Jana Piontka, radnego osiedla Szczepin oraz założyciela grupy „Weźpomóż.pl – postawiono także m.in. przy ul. Zachodniej 1, Robotniczej 1A oraz przy kościele pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus na Osobowicach.

Społeczne lodówki we Wrocławiu:

• Nadodrze, ul. Ludwika Rydygiera 25a, przy Hart Hostel & Art (Foodsharing Wrocław, HART-Hostel & Art, Bistro Powoli)
  • Grabiszyn, ul. Gajowicka 96a, przy siedzibie RO (Rada Osiedla Powstańców Śląskich)
  • Szczepin, ul. Zachodnia 1, przy siedzibie Rady Osiedla Szczepin (Weźpomóż.pl)
  • Stare Miasto, ul. Robotnicza, 1a przy firmie HCM24.pl (Weźpomóż.pl)
  • Osobowice, ul. Osobowicka 129, przy kościele św. Teresy od Dzieciątka Jezus (Weźpomóż.pl)

Sprawdź na mapie, gdzie we Wrocławiu już stoją jadłodzielnie.