4. SkovorodaFest 2021 na 30-lecie niepodległości Ukrainy [PROGRAM]

24 sierpnia 1991 r. ukraiński parlament przyjął Deklarację niepodległości Ukrainy – Акт проголошення незалежності України. W bieżącym roku po raz 30. obchodzony więc będzie Dzień Niepodległości Ukrainy (День Незалежности України). Do tego świętowania przyłącza się także działająca we Wrocławiu Fundacja Ukraina – tworząc okazję do międzykulturowej integracji z wrocławianami, promując współczesną kulturę swojego narodu i prezentując powstające w naszym mieście inicjatywy z tym związane. Zapraszamy na SkovorodaFest 2021.

To już druga odsłona obchodów Dnia Niepodległości Ukrainy, organizowanych w naszym mieście przez Fundację Ukraina, wpisana ponadto w ogólnopolską inicjatywę ukraina30.pl. Festiwal SkovorodaFest odbywa się m.in. w ramach projektu „Program integracyjny Ruska 46A”, współfinansowanego przez gminę Wrocław.

Dzień Niepodległości Ukrainy – SkovorodaFest 2021

Termin 24 sierpnia 2021 od 18:00 do 23:59

Miejsce Impart

Zgodnie z przesłaniem Grygorija Skoworody

SkovorodaFest – festiwal twórczej, wielokulturowej współpracy nazwany na cześć ukraińskiego filozofa Grigorija Skowody. To historyczna postać, uosabiająca otwartą, świadomą, inteligentną, postępową Ukrainę. Według Skoworody, warte uznania jest życie w harmonii z samym sobą i autentyczność. Żył zgodnie z głoszonymi ideami – minimalizował zbędne rzeczy, zajmował się kształceniem swojego umysłu.

Grygorij Sawycz Skoworoda 1722-1794, źródło: scovorodiana.at.ua/

– Z szacunkiem do tradycji, festiwal ma na celu pokazanie współczesnej twarzy ukraińskiej i polskiej (a w przyszłości też innej, zagranicznej) kultury. Prezentujemy muzykę, która rozbrzmiewa obecnie na scenach i w radiu, a także sztukę i rzemiosło, stworzone, być może, rękoma naszych sąsiadów. Skovoroda to postępowa muzyka oraz współczesna kultura, która łączy i inspiruje – zapowiada Yulia Markus, organizatorka SkovorodaFest.

fot. organizatorzy

Ich warto posłuchać

Dokładnie w Dniu Niepodległości Ukrainy – 24 sierpnia, plac i scena przed Impartem przy ul. Mazowieckiej wypełnią się dźwiękami i barwami współczesnej kultury – ukraińskiej i polskiej.

Na dobry muzyczny początek pojawi się na scenie znany i lubiany wrocławski zespół, mający ukraińskie korzenie, grający folk-rock – VMVD/Vymyrauci Vydy (ukr. Вимираючі Види), czyli Gatunki Zagrożone. Jak podkreślają organizatorzy – teksty utworów grupy „zatapiają najpotężniejsze morskie statki i tworzą całe miasta”, a muzyka „sprawia, że nawet twardziele zaczynają szlochać”.

Ubiegłoroczny SkovorodaFest, fot. organizatorzy

Potem muzyczno-teatralny zespół Dakh Daughters, wywodzący się z kijowskiego teatru eksperymentalnego, który podbił już serca polskich odbiorców. W swojej twórczości łączy muzykę ludową, etniczną, pop, kicz, dark cabaret i wyrafinowaną salonowość z tekstami ukraińskich klasyków, rapem i folklorem. Kreatywne i unikalne podejście uczyniło z Dakh Daughters symbol walki Ukrainy o demokrację. Zespół składa się z siedmiu młodych kobiet, grających na piętnastu instrumentach i śpiewających w kilku językach i dialektach teksty m.in. teksty znanych postaci kultury ukraińskiej, ale i światowej, takich jak Taras Szewczenko, William Szekspir, Josif Brodski czy Charles Bukowski.

Na finał SkovorodaFest, Stacji Dizajn, przy pl. Orląt Lwowskich 20d, zagra nowa lokalna „perła” – wrocławski zespół Pay Your Surgeon – grupa zgranych przyjaciół, którzy postanowili publicznie podzielić się swoją muzyczną pasją. Grają głównie covery różnych artystów, a z drugiej strony tworzy też własny repertuar.

Jarmark rękodzieła i film przełamujący stereotypy

– Za element współczesnej kultury możemy też uznać współczesne rzemiosło – twierdzą organizatorzy i zapraszają na niezwykły jarmark, który będzie towarzyszył SkovorodaFest 2021.

– Wśród wystawców będą producenci biżuterii ze szklanych koralików i kryształów oraz srebrnej biżuterii, tworzonej tradycyjnymi jubilerskimi metodami. Do zakupu będą dostępne również organiczne kosmetyki, artykuły zoologiczne, robione na drutach koszyczki, czapki i rękawiczki. Poza tym zaprosiliśmy producentów ceramiki i lokalną pracownię szkła. Zatem dla każdego coś dobrego – zdradza Yelyzaveta Yakunina, specjalistka ds. wydarzeń.

Ubiegłoroczny SkovorodaFest, fot. organizatorzy

Dodatkowe atrakcje dla dzieci i dorosłych przygotowali również partnerzy festiwalu – Transfer Go i Grupa Impel.

Obchodom 30-lecia niepodległości Ukrainy towarzyszyć będzie też specjalny pokaz (dokładna datę poznamy niebawem) filmu dokumentalnego „Poza własne granice”, nagranego przez Fundację Ukraina. Czterech bohaterów – Ziad, Valentina, Rinku i Gregor – udowadniają w nim, że  „obcość” nie powinna kojarzyć się ze strachem. Każde z nich buduje lokalne społeczeństwo, łamie bariery wykluczenia i odkrywa osobistą niezależność. Wrocław, miejsce, które dziś nazywają domem, jako piąta „postać” na ekranie jest jednocześnie ich przyjacielem i wrogiem.

Obchody w całej Polsce

Festiwal SkovorodaFest jest częścią ogólnopolskich obchodów 30. rocznicy Niepodległości Ukrainy – Ukraina 30 PL, w ramach której przedstawiciele środowisk społeczno-obywatelskich w Polsce zapraszają organizacje pozarządowe, samorządy, szkoły, biblioteki, domy kultury, media, środowisko akademickie, przedsiębiorstwa i osoby prywatne do wspólnego świętowania rocznicy niepodległości Ukrainy.

Deklaracja niepodległości Ukrainy, źródło: wikipedia, domena publiczna

Z dużej sceny Impartu życzenia z okazji rocznicy złożą przedstawiciele miejskich i regionalnych instytucji oraz osoby ważne dla ukraińskiej społeczności.