4. Saksońska minister Katja Meier z wizytą we Wrocławiu

Saksońska Minister ds. Sprawiedliwości, Europy, Demokracji i Równego Traktowania Katja Meier odwidziała Wrocław (24-25.09.2020). Podczas wizyty spotykał się z władzami miasta i województwa, wzięła również udział w 6. edycji Targów Edukacji Międzykulturowej. Saksonia i Dolny Śląsk współpracują od ponad 20 lat.

Aktualne projekty realizowane w ramach międzyregionalnej współpracy minister Katja Meier omawiała z politykami oraz przedstawicielami lokalnych organizacji i stowarzyszeń, działających w obszarze obrony demokracji, równouprawnia i praw człowieka. Ważnym punktem pobytu Minister Katji Meier we Wrocławiu było spotkanie z przedstawicielami lokalnych organizacji i stowarzyszeń, działających w obszarze obrony demokracji, równouprawnia i praw człowieka. - Jako Saksońska Minister Europy chciałbym budować Europę, która jest bliska jej obywatelom, otwarta i zrozumiała dla wszystkich. Jest dla mnie szczególnie ważne, aby granice między naszymi krajami pozostały zawsze otwarte, nawet w trudnych, kryzysowych sytuacjach.

Współpraca z miastem i województwem

Podczas rozmów z marszałkiem województa i wicewojewodą uzgodniono powołanie wspólnego zespołu kryzysowego, który umożliwi szybkie i skuteczne reagowanie w wyjątkowych sytuacjach, takich jak pandemia COVID-19. Rozmawiano także na temat polsko-niemieckiej umowy o współpracy służb ratowniczych.

Wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur podkreślił wieloletnią i aktywną współpracę z naszym miastem partnerskim Dreznem oraz wolę kontynuacji realizowanych projektów w przyszłości, a także gotowość do angażowania się w nowe przedsięwzięcia. Rozmawiano o konferencji obywatelskiej i zaangażowaniu parlamentów młodzieżowych oraz współpracy trójstronnej w tym zakresie Polska (Wrocław) - Niemcy (Drezno) - Czechy (Praga).

fot. Agata Władyczka

Minister i prezydent podkreślili duże znaczenie budowania świadomego społeczeństwa obywatelskiego oraz wspieranie wszelkich inicjatyw oddolnych. Prezydent przedstawiła miejskie działania w tym zakresie, m.in. budżet obywatelski, współpracę z radami osiedli, wspieranie NGO'sów i ruchów społecznych, które wpisane są w Strategię Wrocławia 2030. Poruszono też kwestie klimatyczne. Jakub Mazur mówił o inicjatywach realizowanych prze z miasto: parkingach Park&Ride, rowerach miejskich czy akcji "Zmień piec".

Targi Edukacji Międzykulturowej

W Synagodze pod Białym Bocianem Minister Katja Meier uczestniczyła w debacie „To ja zmieniam świat” z udziałem dzieci i młodzieży z projektu Brave Kids. Debata odbyła się w ramach 6. edycji Targów Edukacji Międzykulturowej, które organizowane były przez WCRS we współpracy z Biurem Łącznikowym Saksonii we Wrocławiu.