4. Rynek nieruchomości A.D. 2013

To był dobry rok pod względem sprzedaży nieruchomości należących do gminy Wrocław. Sprzedano 1500 mieszkań, 113 działek budowlanych oraz 54 lokale użytkowe. Dzięki tym transakcjom do budżetu miasta trafiło 185 milionów złotych. Najwyższe ceny osiągają nieruchomości na Krzykach i w centrum miasta. Najtaniej jest na Psim Polu oraz osiedlach peryferyjnych.

Działki budowlane

990 zł za metr kwadratowy tyle trzeba zapłacić za grunty budowlane na Krzykach. Już za 116 zł można kupić mkw. na osiedlach peryferyjnych. W 2013 r. gmina sprzedała w sumie 113 działek budowlanych o łącznej powierzchni ponad 24 hektarów. 69 nieruchomości gruntowych jest przeznaczonych pod zabudowę jednorodzinną, aż 42 działki sprzedano w dzielnicy Fabryczna. Nabywców znalazło 29 nieruchomości przeznaczonych pod budownictwo wielorodzinne. Ich powierzchnia to blisko 10 hektarów. Średnia cena metra kwadratowego kształtowała się na poziomie 515 zł. Najwięcej, bo 611 zł, trzeba było zapłacić na Krzykach. Najmniej na Psim Polu. Tam metr kwadratowy kosztował 147 zł. Łącznie za działki budowlane zapłacono 115 mln złotych. Największe transakcje to grunty przy ulicy Piłsudskiego 89,91,91A. Za nie inwestor zapłacił 6,7 mln zł. Niewiele mniej, bo 6 milionów, kosztowała działka przy ulicy Zamkowej.

Gminne mieszkania

W 2013 roku miasto sprzedało w sumie 1500 mieszkań. 1432 lokale kupili najemcy. Średnio za metr kwadratowy trzeba było zapłacić 3203 zł. Rekordową cenę jednostkową osiągnął lokal przy ulicy Więziennej 5. Nabywca zapłacił 7542 zł za metr. Najdroższe okazało się mieszkanie przy ul. Norwida 18 – kosztowało 783 tys. złotych. W sumie na lokalach mieszkalnych gmina zarobiła 48,5 milionów złotych.

Lokale użytkowe

Średnio 5400 zł trzeba było zapłacić za metr kwadratowy lokalu użytkowego sprzedanego w przetargu. Największym zainteresowaniem cieszyła się nieruchomość przy ul. Oławskiej o powierzchni 9,36 mkw. W przetargu uczestniczyło aż 59 oferentów. Osiągnięto rekordową cenę 83 333 zł za metr.

Za 25 tys. złotych udało się sprzedać 56-metrowy lokal użytkowy przy ulicy Kuźniczej 65/66. W sumie sprzedano 54 nieruchomości użytkowe. Gmina zarobiła na nich 21,2 mln złotych.

Miłosz Turowski