3. Rozwój komunikacji aglomeracyjnej między Wrocławiem a gminami
zdjęcie z podpisania umowy między Wrocławiem a gminami materiały prasowe
zdjęcie z podpisania umowy między Wrocławiem a gminami

Rozwija się komunikacja transportowa między Wrocławiem, a gminami ościennymi. W ubiegłym roku uruchomiono kolejne linie, z których może korzystać wielu pasażerów.

Już od kilku lat między Wrocławiem a gminą Długołęka kursują autobusy linii strefowych 904, 911, 914, 921, 924, 931, 934 oraz 936. Rok temu doszła kolejna linia 941, a teraz linia miejska 345. Na początku 2021 roku uruchomiono dodatkowe autobusy przegubowe, które są niskopodłogowe i klimatyzowane. Wynika to z popularności linii – w rozkładzie jazdy pojawiło się 25 dodatkowych kursów. W kosztach uruchomienia i eksploatacji dodatkowych autobusów partycypuje Gmina Długołęka.

– Nie myślimy o transporcie tylko w granicach miasta, tylko w ujęciu aglomeracyjnym.  To nasze wspólne wyzwanie, by ograniczyć liczbę wjeżdżających codziennie do Wrocławia aut na rzecz transportu publicznego – tłumaczy Paulina Tyniec-Piszcz, dyrektor Wydziału Transportu Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Rozwija się komunikacja aglomeracyjna wokół Wrocławia

Z Wrocławia do Długołęki, Miękini, Wiszni Małej

Operatorami autobusów łączących Wrocław z gm. Długołęka są: konsorcjum A21, Kłosok, PKS Południe i spółka- Bus Marco Polo, która również realizuje kursy na wskazanej trasie. Wprowadzenie do obsługi linii czterech klimatyzowanych i w pełni niskopodłogowych autobusów przegubowych  pozwoliło na poprawę warunków podróżowania transportem międzygminnym w okresie pandemii i związanych z nią limitami miejsc w pojazdach.

Z kolei od 2019 r. można podróżować pojazdami obsługiwanymi przez Dolnośląskie Linie Autobusowe łączące gminy Wrocław i Miękinia. Do połowy 2025 roku DLA obsługuje linie miejskie 117, 123, 137, 138 oraz strefowe 917, 923, 937, 938. Są jeszcze nowe linie 940, 948 i 958.

Podobnie jest w Wiszni Małej, gdzie nowe autobusy Mercedes-Benz Conecto zabierają pasażerów liniami strefowymi 908 i 930.

Przed naszymi mieszkańcami otwierają się kolejne możliwości. Jestem przekonany, że wszyscy przedstawiciele pięciu gmin aglomeracji wrocławskiej, którzy podpisali porozumienie, są niezwykle zadowoleni z faktu, że ich mieszkańcy zyskają szybkie i komfortowe połączenia autobusowe z Wrocławiem – mówił w sierpniu 2021 r. podczas podpisania umowy wójt gminy Żórawina, Jan Żukowski.

Nowe linie autobusowe dla aglomeracji wrocławskiej

W sierpniu prezydent Jacek Sutryk oraz przedstawiciel spółki DLA (zwycięzca przetargu), przy współudziale wójtów i burmistrzów, podpisali umowę o rozwoju transportu zbiorowego na terenie Wrocławia oraz pięciu gmin ościennych.

Sierpniowa umowa

W efekcie Czernicy, Kobierzyc, Kątów Wrocławskich, Siechnic i Żórawiny zyskali łącznie 9 nowych  autobusowych połączeń z Wrocławiem. Wartość pięcioletniego kontraktu wynosi 56 mln zł. Linie aglomeracyjne objęte tą umową obsługuje 18 autobusów (15 autobusów solo i 3 autobusy mini) marek MAN, Mercedes-Benz i Isuzu.

Szacuje się, że równocześnie we wszystkich liniach podróżuje do 1400 osób. Umowa obejmuje obsługę nowych  linii strefowych: 920 (Czernica, Siechnice), 903, 913 (Kobierzyce, Siechnice, Żórawina), 907, 909, 927L, 927P, 933, 947, (Kąty Wrocławskie) oraz zmienionej linii podmiejskiej 612.

Podpisanie umowy sierpień 2021

Współpraca z PKS Oława

Pod koniec 2020 r. powołano do życia Związek Powiatowo-Gminny „Oławskie Przewozy Gminno- Powiatowe”, z którym gmina Wrocław rozmawiała o współpracy transportowej. W efekcie w połowie października osiągnięto porozumienie pozwalające na dystrybucję biletów aglomeracyjnych przez spółkę PKS Oława S.A. Umowy jeszcze nie podpisano.

Hybryda na ulicach

Na początku grudnia na trasę wyjechał nowy autobus przegubowy Mercedes Citaro C2 Hybrid łączący Wrocław z gminą Kąty Wrocławskie. Autobus testowany jest na trasach linii: 933, 907, 927L, 927P i 947.

Na początku grudnia na trasę wyjechał nowy autobus przegubowy Mercedes Citaro C2 Hybrid łączący Wrocław z gminą Kąty Wrocławskie. Autobus testowany jest na trasach linii: 933, 907, 927L, 927P i 947.

„Bądź uczciwy, kupuj bilet”

Samorządowcy przypominają, że każdy sprzedany bilet to dowód na to, że linia autobusowa jest potrzebna. – Kupując bilet, przyczyniasz się do utrzymania linii, z której korzystasz – tłumaczą i dodają, że część przychodów ze sprzedaży biletów pomaga w sfinansowaniu zakupu komfortowych autobusów oraz tworzeniu nowych linii blisko miejsca zamieszkania. – To nasza wspólna korzyść - bycie uczciwym się opłaca – podkreślają.

Za brak biletu można zapłacić karę w wysokości 280 zł. Kierowca, który nie pobrał właściwej opłaty i nie wydał biletu, sięgnie do kieszeni nawet po 1000 zł.