wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 10°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Rozpoczęły się wybory rektorskie na uczelniach

Na wrocławskich uczelniach ruszyły procedury związane z wyborami władz na kolejną kadencję. To pewne: większość będzie miała nowych rektorów.

Reklama

Zmiany w fotelach rektorów wynikają także z przepisów dotyczących wyboru władz uczelnianych. Po pierwsze, funkcję rektora można pełnić tylko przez dwie kadencje z rzędu. Po drugie, rektorem może być osoba, która w dniu rozpoczęcia kadencji nie będzie miała więcej niż 67 lat.

Stąd o reelekcję nie mogą się starać rektorzy największych wrocławskich szkół wyższych: prof. Adam Jezierski (Uniwersytet Wrocławski) i prof. Cezary Madryas (Politechnika Wrocławska), prof. Tadeusz Trziszka (Uniwersytet Przyrodniczy) oraz prof. Grzegorz Kurzyński, rektor Akademii Muzycznej.

W 2020 r. kończą się ośmioletnie rządy prof. Piotra Kielana (Akademia Sztuk Pięknych).

O reelekcję starać się może tylko dwóch rektorów. Start w wyborach deklaruje prof. Andrzej Kaleta z Uniwersytetu Ekonomicznego.

Urzędujący rektor Akademii Wychowania Fizycznego – prof. Andrzej Rokita, jest jedynym zarejestrowanym kandydatem na rektora na lata 2020-2024. Na ostateczny werdykt społeczności uczelni – poprzedzony opiniami Rady Uczelni, Senatu – trzeba poczekać do 4 lutego.

Do piątku, 17 stycznia kandydatów na rektora mogli wskazać członkowie Senatu oraz Rady Uczelni Uniwersytetu Medycznego. Zgłoszono dwie osoby. Teraz opinie na temat ich kandydatur przygotowuje senat, a oficjalne ogłoszenie listy osób startujących w wyborach zaplanowano na 7 lutego.

Na Uniwersytecie Wrocławskim lista kandydatów na rektora zostanie ogłoszona najpóźniej do 4 marca, a na Uniwersytecie Przyrodniczym – 12 marca.

Wybory władz innych uczelni publicznych we Wrocławiu odbywają się w innym trybie.

Rektora-komendanta Akademii Wojsk Lądowych nominuje Minister Obrony Narodowej, a rektora Papieskiego Wydziału Teologicznego – arcybiskup wrocławski. Natomiast wrocławska szkoła teatralna jest filią Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie i zarządza nią formalne prorektor krakowskiej uczelni.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama