wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 10°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Ruszył remont podwórka na Ołbinie. Zobacz, jak zmieni się teren przy ul. Jedności Narodowej

Trwa III etap rewitalizacji podwórka na wrocławskim Śródmieściu, źródło: ZZK

Nowe chodniki, ławki, siłownia terenowa oraz dodatkowa zieleń – t o elementy, o które m.in. wzbogaci się podwórko przy ul. Jedności Narodowej we Wrocławiu. Rozpoczęty niedawno remont tego terenu ma zakończyć się w pierwszej połowie 2022 r.    

Reklama

W ostatnich latach wrocławskie podwórko między ulicami Jedności Narodowej, Kluczborską, Żeromskiego, Oleśnicką i Poniatowskiego dość znacznie się zmieniało. Ze względu na dużą powierzchnię remont została podzielona na kilka etapów. Obecnie trwa III.

Trwa III etap rewitalizacji podworka przy ul. Jedności Narodowej

III etap rewitalizacji rozpoczął się od prac rozbiórkowych i robót ziemnych jak wyrównywanie nawierzchni, wytyczanie ścieżek oraz wykonanie obrzeży i krawężników. Następnie zbudowana zostanie osłona śmietnikowa, która swoim wyglądem będzie nawiązywać do powstałych już osłon w innej części podwórka.

– Będzie to murowana konstrukcja z cegły klinkierowej, przedzielona siatką z dachem jednospadowym, wokół której zostanie zamontowana konstrukcja podparć dla pnączy – opowiada Aleksandra Lipertowska z Zarządu Zasobu Komunalnego we Wrocławiu.

W centralnej części remontowanego podwórka zamontowana zostanie siłownia terenowa oraz nowe ławki i kosze na śmieci. Będzie to uzupełnienie placu zabaw, który powstał dużo wcześniej po drugiej stronie drogi dojazdowej wewnątrz podwórka.

Remont podwórka przy ul. Jedności Narodowej, źródło: ZZK

Remont podwórka przy ul. Jedności Narodowej, źródło: ZZK

Nowa nawierzchnia i latarnie

W ramach planowanych prac wykonana zostanie też nowa nawierzchnia. Zarówno na dojściach do budynków przy ul. Kluczborskiej, do osłony śmietnikowej, jak i do dalszej części podwórka będzie położona kostka brukowa. W części będą to ażurowe płyty wypełnione trawą. Natomiast fragment w centralnej części remontowanego wnętrza wypełni żwir.

– Podwórko wzbogaci się również o nowe latarnie oraz lampy podświetlające trzon zabytkowego komina. Ten komin to wspomnienie po przedwojennej fabryce czekolady, która mieściła się we wnętrzu podwórzowym – podkreśla Aleksandra Lipertowska.

Remont podwórka przy ul. Jedności Narodowej, źródło: ZZK

Remont podwórka przy ul. Jedności Narodowej, źródło: ZZK

Więcej zieleni

Zwieńczeniem remontu podwórka na wrocławskim Ołbinie będzie jego zazielenienie. Posadzonych zostanie ok. 1700 krzewów i bylin. Powstanie też nowy trawnik.

– Przy siłowni pojawią się klony czerwone, w innej części – platan. Poza tym: winobluszcz, liliowiec, jaśminowiec, kocimiętka czy irys. O zieleń przez trzy kolejne lata po odebraniu robót będzie dbać wykonawca i to do niego należeć będzie opieka nad krzewami i drzewostanem – mówi Aleksandra Lipertowska. – Dodatkowo część wykorytowanej we wcześniejszym etapie remontu ziemi zostanie zagospodarowana w postaci dwóch niewysokich skarp, co niewątpliwie urozmaici teren – dodaje.

Remont wnętrza ujęty jest w gminnym Programie Kompleksowej Modernizacji Podwórek na lata 2021-2024.

Czytaj także: Zmiany na wrocławskich podwórkach. Gdzie trwają, a gdzie wkrótce rozpoczną się remonty? [MAPA]

Koszt III etapu rewitalizacji wnętrza podwórzowego wyniesie blisko 800 tys. złotych. Odbiór prac zaplanowany jest na pierwszą połowę 2022 r.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama