3. Wiadomości z regionu
  4. Remont lokomotywy Krośnickiej Kolejki Wąskotorowej. Z atrakcji korzystają tysiące turystów
Krośnicka Kolejka Wąskotorowa na trasie UG Krośnice
Krośnicka Kolejka Wąskotorowa na trasie

Lokomotywy na wyposażeniu Krośnickiej Kolejki Wąskotorowej muszą przechodzić regularne przeglądy i remonty. Trwa naprawa wysłużonej WLs 180, na rozpoczęcie sezonu turystycznego będzie już gotowa.

Krośnicka Kolejka Wąskotorowa to jedna z najprzyjemniejszych atrakcji północnej części województwa dolnośląskiego. Jej kilkukilometrowa malownicza trasa biegnie przez tereny Zespołu Pałacowo-Parkowego w Krośnicach. Co roku przyciąga ok. 20 tys. osób, głównie rodzin z małymi dziećmi.

Powiększ obraz: Lokomotywa spalinowa WLs 180 na usługach Krośnickiej Kolejki Wąskotorowej UG Krośnice
Lokomotywa spalinowa WLs 180 na usługach Krośnickiej Kolejki Wąskotorowej

Skład ciągną: parowóz Px 48 lub spalinowa lokomotywa WLs 180. To pojazdy z bogatą przeszłością. Ta druga służyła m.in. w kopalni na Górnym Śląsku. Warunki korzystania z nich, m.in. terminy tzw. napraw rewizyjnych, są skrupulatnie opisane w dokumentacjach utrzymania oraz przepisach dozoru technicznego.

Lokomotywa spalinowa wymaga przeprowadzenia naprawy na poziomie P5, a zakres prac obejmie pełny demontaż podzespołów i zespołów z pojazdu kolejowego w celu ich szczegółowego sprawdzenia oraz naprawy lub wymiany elementów zużytych bądź uszkodzonych dla uzyskania pierwotnych parametrów techniczno - eksploatacyjnych i użytkowych. Koszt prac to około 259 tysięcy złotych. Zgodnie z umową z wykonawcą prace remontowe lokomotywy mają się zakończyć do 31 maja 2024 r.
Agnieszka Grygierczyk-Kozińska, Urząd Gminy w Krośnicach

Dofinansowanie na pokrycie kosztów Gmina Krośnice pozyskała. z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020 w kwocie około 70 tys. zł oraz 85 tys. zł. z budżetu stowarzyszenia Aglomeracja Wrocławska.

Powiększ obraz: Panorama parku w Krośnicach UG Krośnice
Panorama parku w Krośnicach

Gminę w kolejnych latach czeka również naprawa (specjalistyczne określenie to rewizja na poziomie P4) lokomotywy parowej (Px 48), której koszty są znacznie wyższe i mogą być przeprowadzone jedynie w specjalistycznych zakładach naprawczych. Według szacunków ich koszt może sięgać około 1 mln zł.