4. Samych radości na Nowy Rok! Bez fajerwerków też zabawisz się wystrzałowo [NOWY BIULETYN]
Okładka nowego biuletynu - młoda kobieta i mężczyzna na bożonarodzeniowym jarmarku we Wrocławiu z kubkami z grzańcem patrzą na siebie www.wroclaw.pl

Samych radości na Nowy Rok! - tego już życzymy na okładce nowego biuletynu wroclaw.pl, bo to ostatnie wydanie w 2022. Przypominamy, że Wrocław nie strzela w sylwestra, za to ma pełno propozycji do spędzenia go wystrzałowo. Podsumowujemy największe inwestycje toczące się w mieście. Podliczamy, ile mniej smogu wyprodukowaliśmy dzięki akcji Zmień piec. Piszemy też o 5 uchodźczyniach, które znalazły w Polsce dom po napaści Rosji na ich kraj.

Chociaż Wrocław nie strzela, żeby w sylwestra nasi czworonożni pupile mogli wejść w nowy rok w spokoju, to nie oznacza, że nie bawi się z pompą. Hucznych imprez będzie bez liku: dwie na Tarczyński Arena – dla dorosłych i dzieci, w operze dla melomanów, a w DCF-ie i Kinie Nowe Horyzonty dla wielbicieli X muzy.

Od lutego drożej zapłacimy za wywóz śmieci?

Nie 65, lecz 165 zł będzie płaciła 4-osobowa rodzina mieszkająca na 54 mkw. w bloku we Wrocławiu za wywóz śmieci. Powodem podwyżki jest polityka cenowa firm odbierających odpady. Wyceniły usługę o ponad 100 proc., czyli o 200 mln zł więcej niż dotychczas.

Czytaj na s. 3

Powiększ obraz: Młoda kobieta wyrzuca kartonowe opakowania do niebieskiego kontenera na śmieci z napisem PAPIER Tomasz Hołod

Już 1880 ciężarówek węgla mniej w naszych płucach

Wrocławianie w ciągu trzech ostatnich lat spalili aż 47 tys. ton węgla mniej, by ogrzać swoje domy. Dołącz do zadowolonych mieszkańców, którzy już wymienili piec na ekologiczne ogrzewanie. Nie dość, że dostaniesz dopłatę do 12 tys. zł, to jeszcze polepszysz jakość powietrza, którym i Ty oddychasz.

Czytaj na s. 5

Powiększ obraz: Szaro-niebieska grafika z zielonym znakiem drogowym Wrocław, przedstawiająca ciężarówkę z napisem x1880 mniej ciężarówek i trzy daty na osi czasu: 2020-2021 i 2022 ARAW

Inwestycyjny boom we Wrocławiu

Nowe drogi, szkoły, przedszkola, baseny, a nawet mosty. Wrocław sukcesywnie dba o rozbudowę miasta i jego estetykę. Wszystko oczywiście z myślą o mieszkańcach – aby żyło im się coraz lepiej w stolicy Dolnego Śląska. Zobacz przegląd największych inwestycji, które właśnie są realizowane. Większość z nich zakończy się już w przyszłym roku.

Czytaj na s. 9-12

Powiększ obraz: na zdjęciu most i Alei Wielkiej Wyspy - tzw. Wschodni, który połączył oba brzegi Odry Janusz Krzeszowski

Wrocław naszym wspólnym domem

W listopadzie ruszyła w naszym mieście kampania pod hasłem „Szacunek, wdzięczność, wspólnota”. Przygotował ją Wydział Promocji Miasta i Turystyki. Jest finansowana przez UNICEF. Dzięki niej mogliśmy poznać inspirujące historie pięciu kobiet z Ukrainy. Żyją i pracują w Polsce. Przybyły do Wrocławia po wybuchu wojny. Przeczytajcie, jak sobie radzą.

Czytaj na s. 14-15

Powiększ obraz: na zdjęciu Tetiana - ukraińska pielęgniarka, która we Wrocławiu pracuje w żłobku UMW

Na prezent? Wymarzone albo... żadne

Żywa istota nie powinna być prezentem pod choinkę. Co trzeba wiedzieć, zanim kupimy kameleona, jaszczurkę albo inne egzotyczne stworzenie? Zapytaliśmy o to Andrzeja Piroga, prezesa ZooTeam, miejsca spotkań ludzi ze zwierzętami.

Czytaj na s. 16

Powiększ obraz: na zdjęciu Andrzej Piróg z firmy ZooTeam z okazem gatunku boa imperator Tomasz Hołod
na zdjęciu Andrzej Piróg z firmy ZooTeam z okazem gatunku boa imperator

Pobiegnij w sylwestra i zapisz się na półmaraton

Choć wielu 31 grudnia kojarzy się z przygotowaniami do całonocnej, hucznej zabawy, niektórzy wolą pobiegać. Sprawdźcie, gdzie we Wrocławiu i okolicach odbywają się w tym roku biegi sylwestrowe. Uwaga! Minutę po północny startują zapisy do czerwcowego półmaratonu.

Czytaj na s. 19

Powiększ obraz: na zdjęciu przebrani za upiorną pannę młodą, księcia-wampira w czarnych spodniach w czerwono-białej koszuli biegacze Pro-Run Wrocław

Co słychać na wrocławskich osiedlach?

PRZEDMIEŚCIE ŚWIDNICKIE: Wiosną będzie zielono na skwerze u Niemena

Skwer Czesława Niemena u zbiegu ulic Stawowej i Bogusławskiego zmieni się nie do poznania. Przybędzie zieleni i miejsc do odpoczynku. Z odnowionego skweru wrocławianie skorzystają już wiosną przyszłego roku.

Czytaj na s. 13

ZACISZE-ZALESIE-SZCZYTNIKI

Zjawiskowa willa przy ul. Parkowej jest do kupienia. Do niedawna w budynku na Zaciszu działał pięciogwiazdkowy hotel GRAPE. Nowy właściciel będzie mógł się cieszyć basenem, oranżerią i ogromnym ogrodem. Potrzeba tylko, bagatela, 35 mln zł.

Czytaj na s. 13

Ponadto w najnowszym biuletynie:

• Orszak Trzech Króli 6 stycznia
  • Kolędowanie w parku Szczytnickim
  • Jak nie tracić ciepła w domu i zmniejszyć rachunki
  • Wrocław chce więcej ekoautobusów
  • Budują nowe perony wiedeńskie na Grabiszyńskiej
  • Pozarządowy Ostry Dyżur - skorzystaj już dziś
  • Do serca przytul dikdika z zoo. Zaadoptuj go symbolicznie
  • CeTA z ekranem do światowych produkcji
  • Krzyżówka numeru 113

Sprawdź, gdzie dostać drukowany biuletyn wroclaw.pl [KLIKNIJ]