4. Projekt ”Teraz Wrocław”: Ambitni studenci ze wschodniej Ukrainy

Przedstawiciele siedmiu publicznych i prywatnych szkół wyższych przez dwa dni prezentują swoje oferty podczas Międzynarodowych Targów Edukacyjnych w Charkowie.

W Pałacu Sportu w Charkowie przedstawiane są uczelnie, które przystąpiły do projektu ”Teraz Wrocław”. To inicjatywa firmowana przez Agencję Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej. Jej celem jest promocja wśród obcokrajowców Wrocławia jako ośrodka akademickiego, z akcentem na doskonałą jakość studiów w stolicy Dolnego Śląska oraz dobre warunki do nauki, życia i pracy. Do projektu przystąpiło dziewięć uczelni publicznych i prywatnych. Są to: Politechnika Wrocławska; Uniwersytet Wrocławski; Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu; Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu; Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu; Wyższa Szkoła Handlowa we Wrocławiu; Dolnośląska Szkoła Wyższa.

– Wystawcy byli nie tylko z Ukrainy, również z Polski, Litwy, Słowacji, Słowenii, Izraela. W Pałacu Sportu w Charkowie spotkaliśmy się ze studentami, którzy zastanawiali się nad wyborem szkoły wyższej, przybliżyliśmy im kwestie tego ile i  jakie (prywatne i państwowe) są uczelnie we Wrocławiu. Mówiliśmy o potrzebnych dokumentach by studiować we Wrocławiu – podkreśla Dariusz Ostrowski, wiceprezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

Odkrywamy wschodnią Ukrainę

We Wrocławiu dzisiaj studiuje i pracuje kilka tysięcy młodych Ukraińców. Uczelnie chcą nakłonić kolejnych, aby decydując się na studia, brali pod uwagę także ich oferty.

W ramach projektu ”Teraz Wrocław” reprezentanci wrocławskich szkół i ARAW wielokrotnie jeździli na Ukrainę w poszukiwaniu potencjalnych kandydatów na studia. Jednak najczęściej odwiedzali Lwów i inne miasta, które leżą na terenach znajdujących się dawniej w granicach Polski oraz do metropolitalnego Kijowa. Można było tam spotkać osoby z polskimi korzeniami, one częściej decydowały się na przyjazd do Polski na studia.

Teraz delegacje Wrocławia pojechała dalej, na wschód Ukrainy – do Charkowa i Odessy. - Dotąd najczęściej prezentowaliśmy wrocławskie uczelnie w miastach zachodniej Ukrainy. Teraz odkrywamy pod tym względem wschodnią Ukrainę i tam chcemy pokazać wrocławskie uczelnie – mówi Dariusz Ostrowski. – Na wschodzie kraju także są silne ośrodki akademickie i wiele uzdolnionej, ambitnej młodzieży. Dlaczego by tych młodych ludzi nie namówić na przyjazd do Wrocławia na studia?

Podczas targów edukacyjnych przedstawiciele Wrocławia są bardzo często pytani o warunki studiowania. Młodych Ukraińców interesuje, czy studiowanie można połączyć z pracą.

Bardzo dużo osób jest zainteresowanych studiami na: turystyce, rekreacji, fizjoterapii, medycynie i stomatologii. To specjalizacje wykładane na Uniwersytecie Medycznym i Akademii Wychowania Fizycznego. – Wielka szkoda, że AWF i Uniwersytet Medyczny nie uczestniczą w projekcie ”Teraz Wrocław” i nie mogliśmy szerzej przedstawiać ich oferty edukacyjnej – podkreślają delegaci Wrocławia.

Wrocławskie uczelnie na Ukrainie szukają kandydatów na studia