wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

26°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:45

wroclaw.pl strona główna

Reklama

 1. wroclaw.pl
 2. Dla mieszkańca
 3. Wrocław się szczepi
 4. Koronawirus we Wrocławiu [SERWIS SPECJALNY]
 5. Aktualności
 6. Nowy program MOPS Wrocław dla osób z niepełnosprawnością [ZASADY]

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej we Wrocławiu proponuje nowy program przeznaczony dla osób niepełnosprawnych. W sumie można z niego otrzymać 1500 zł na zapewnienie opieki w warunkach domowych, w związku z odwołanymi zajęciami w specjalistycznych placówkach z powodu epidemii koronawirusa.

Reklama

– Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami programu „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi”. Kierujemy go do osób z niepełnosprawnością, które są mieszkańcami Wrocławia i uczęszczają na zajęcia placówek działających minimum 10 miesięcy w roku przez minimum 5 dni w tygodniu – informuje Łukasz Kocur, rzecznik MOPS Wrocław

Program obejmuje zajęcia prowadzone w następujących placówkach:

 • warsztatach terapii zajęciowej,
 • dziennych domach pomocy,
 • specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych dla osób pełnoletnich (18. do 25. roku życia),
 • ośrodkach rewalidacyjno-wychowawczych dla osób pełnoletnich (18. do 25. roku życia),
 • programach finansowanych przez PFRON,
 • środowiskowych domach samopomocy (bez limitu wieku),
 • placówkach rehabilitacyjnych finansowanych wyłącznie z PFRON (bez limitu wieku).

Osoby, które korzystały z zajęć rzadziej np. kilka razy w miesiącu czy raz w tygodniu, nie mogą otrzymać wsparcia w ramach programu. Nie obejmuje on również osób, które korzystają z rehabilitacji m.in. w placówkach medycznych, gdzie realizowane są świadczenia opieki zdrowotnej finansowane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia.

Zasady programu

Beneficjenci otrzymają wsparcie finansowe na pokrycie kosztów związanych z zapewnieniem opieki w warunkach domowych z uwagi na brak możliwości organizacji zajęć w placówce w wysokości do 500 zł miesięcznie. Wsparcie można otrzymać maksymalnie na 3 miesiące, czyli w sumie osoby korzystające z programu mogą dostać 1500 zł.

Aby skorzystać z dofinansowania w wybranej placówce między 9 marca a 4 września 2020 roku z powodu epidemii muszą zostać odwołane zajęcia na minimum 5 kolejnych dni roboczych w każdym miesiącu. Dodatkowo w tym miesiącu, w którym placówka była nieczynna, osobie niepełnosprawnej nie mógł zostać przyznany inny zasiłek opiekuńczy związany z epidemią.

Wniosek do pobrania znajduje się tutaj.

Wnioski można składać do 4 września 2020 roku:

 • przez internet na stronie: sow.pfron.org.pl,
 • osobiście w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. Strzegomskiej 6 w godzinach 10.00-13.00,
 • pocztą na adres: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Dział Adaptacji Osób Niepełnosprawnych, ul. Strzegomska 6, 53-611 Wrocław.

Zadanie finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach programu „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi” realizowane w imieniu Gminy Wrocław przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl