4. Prezydent Rafał Dutkiewicz powołał nowe rady społeczne

Prezydent Rafał Dutkiewicz przedstawił nowe rady społeczne, które mają być „łącznikiem” między mieszkańcami a władzami miasta. Najważniejsza rada – ds. partycypacji będzie skupiać pomysły innych rad i uczestniczyć w tworzeniu nowych uchwał.

Wrocław jest miastem ludzi aktywnych – zaznaczył prezydent Rafał Dutkiewicz, przedstawiając nowo powołane rady społeczne. – Rady nie są eksperymentem, działają w mieście od kilku lat, ale chcemy, żeby było ich więcej. Chodzi o to, żeby wrocławianie mogli wyrażać swoje opinie i kontaktować się z prezydentem i jego zastępcami – dodał.

Bezpośredni nadzór nad radami społecznymi mają wiceprezydenci – Anna Szarycz, Wojciech Adamski, Maciej Bluj i Adam Grehl oraz nad jedną z nich skarbnik miejski Marcin Urban.Nowych rad jest sześć: Rada ds. Ekologii i Zieleni, ds. Budżetu Obywatelskiego, ds. Polityki Rowerowej, ds. Mobilności, Pożytku i Bezpieczeństwa oraz ds. Przedsiębiorczości.

W radach będą działać przedstawiciele organizacji pozarządowych, specjaliści danej dziedziny, urzędnicy i radni miejscy. – Członkowie rad mają nie tylko przygotowanie profesjonalne, ale też pasję – mówi wiceprezydent Adam Grehl, któremu podlega m.in. Rada ds. Ekologii i Zieleni.

Silną grupę reprezentującą środowisko wrocławskich rowerzystów będzie stanowiła Rada ds. Polityki Rowerowej, którą nadzoruje wiceprezydent Maciej Bluj: – Rada będzie tworzyć strategię rozwoju tras rowerowych – dodaje wiceprezydent. – Wśród członków są sami aktywiści rowerowi, którzy wiedzą, jak skutecznie działać i forsować swoje pomysły.

Przy prezydencie Rafale Dutkiewiczu będzie działać Rada ds. Partycypacji. – To bardzo ważne ciało doradcze – zapowiedział prezydent Dutkiewicz. – Ta rada będzie miała za zadanie zbierać pomysły i rozwiązania innych rad społecznych a następnie będzie je przygotowywała do wdrożenia przez Radę Miejską. Zależy nam na budowaniu kapitału społecznego. Obok prezydenta w tej radzie będzie zasiadać m.in. wicemarszałek województwa dolnośląskiego Jerzy Michalak i dr Maurycy Graszewicz.

Na stronie serwisu miejskiego https://www.wroclaw.pl/urzad/rady-spoleczne opublikowane zostaną zadania i obowiązki każdej z rad, ich składy osobowe i kontakty do przewodniczących rad.

Zobacz – listy rad społecznych i ich członków

Zobacz harmonogram spotkań