4. Prezydent i radni złożą ślubowanie. Dziś (7 maja) pierwsza sesja nowej Rady Miejskiej Wrocławia
Sala sesyjna, na zdjęciu w kółeczku - prezydent Wrocławia Jacek Sutryk wroclaw.pl
Sala sesyjna, na zdjęciu w kółeczku - prezydent Wrocławia Jacek Sutryk

Pierwsza sesja Rady Miejskiej Wrocławia odbędzie 7 maja 2024 roku (we wtorek), o godz. 13.00 w Sali Wielkiej Ratusza. Uroczysta część Sesji Inauguracyjnej rozpocznie się od złożenia ślubowania prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka oraz radnych Rady Miejskiej. Oto szczegóły.

Już od średniowiecza tradycją wrocławskiego samorządu jest składanie przysięgi przez osoby podejmujące się działań na rzecz dobra publicznego. Pierwszy znany tekst przysięgi radnych Rady Miejskiej Wrocławia pochodzi z 1344 r.

Każdy radny zapewniał wówczas, że będzie strzec prawa i chwały miasta wedle rady najmądrzejszych. Będzie także w oparciu o najlepszą wiedzę zarządzać ludnością biedną i bogatą oraz że posłusznie działać będzie wespół z innymi. Od 1652 roku wrocławscy radni i urzędnicy składali przysięgę na tzw. krucyfiks przysiężny, kopia tego krucyfiksu jest obecnie wystawiona w sali obrad, podobnie jak przy sesjach inauguracyjnych w przeszłości.

Tekst roty ślubowania radnych:„WIERNY KONSTYTUCJI I PRAWU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ, ŚLUBUJĘ UROCZYŚCIE OBOWIĄZKI RADNEGO SPRAWOWAĆ GODNIE, RZETELNIE I UCZCIWIE, MAJĄC NA WZGLĘDZIE DOBRO MOJEJ GMINY I JEJ MIESZKAŃCÓW”. Ślubowanie może być złożone z dodaniem zdania: „Tak mi dopomóż Bóg”.

Pierwszą sesję Rady Miejskiej otworzy radny senior – Tadeusz Grabarek, zaś najmłodszym radnym IX kadencji, będzie Jakub Janas.

Sesja inauguracyjna Rady Miejskiej Wrocławia rozpoczyna pracę władz samorządowych miasta, ale także symbolicznie zamyka okres kampanii wyborczej, która pokazała cały szereg wyzwań, z którymi przyjdzie się zmierzyć. Podczas uroczystej sesji ślubowanie złożą radni miejscy i Pan Prezydent. Wszystkim ślubującym będzie towarzyszyć, jak sądzę, świadomość, że od tych, którzy wiele dostają, w naszym przypadku zaufanie wrocławskich wyborców, wiele się wymaga
Tadeusz Grabarek, radny senior

Tekst roty ślubowania Prezydenta:

,,OBEJMUJĄC URZĄD PREZYDENTA MIASTA, UROCZYŚCIE ŚLUBUJĘ, ŻE DOCHOWAM WIERNOŚCI PRAWU, A POWIERZONY MI URZĄD SPRAWOWAĆ BĘDĘ TYLKO DLA DOBRA PUBLICZNEGO I POMYŚLNOŚCI MIESZKAŃCÓW MIASTA''.

Po złożeniu ślubowania Prezydent Wrocławia oraz radni Rady Miejskiej odbiorą z rąk Komisarza Wyborczego, Macieja Skórniaka a także zastępcy Przewodniczącej Miejskiej Komisji Wyborczej Karola Cieśli zaświadczenie o wyborze na urząd.

To dla mnie ważny dzień, ponieważ kolejny raz zostałem obdarzony zaufaniem mieszkańców naszego miasta. To wielkie wyróżnienie, ale także wielka odpowiedzialność. Jestem przekonany, że wspólnie będziemy rozwijać naszą lokalną ojczyznę, by stała się jeszcze lepszym miejscem do nauki, pracy i życia
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Jacek Sutryk będzie sprawował swój urząd II kadencję.

Pozostała część programu sesji, odbędzie się w sali sesyjnej im. Ignacego Jana Paderewskiego (Sukiennice 9). Porządek obrad zakłada wybór Przewodniczącego Rady Miejskiej Wrocławia.

Zgodnie ze Statutem Wrocławia głosowanie tajne przeprowadza Komisja Skrutacyjna, powołana na sesji spośród radnych. Komisja Skrutacyjna składa się z przewodniczącego i co najmniej 3 przedstawicieli.W głosowaniu tajnym radni głosują kartkami, przy czym za głosy ważne uznaje się te, które oddano zgodnie z zasadami ustalonymi przez Komisję Skrutacyjną i na właściwych kartkach.

Rada Miejska Wrocławia VIII kadencji w liczbach:

• Czas trwania kadencji: od 19 listopada 2018 roku do 30 kwietnia 2024 rokułącznie 5 lat, 5 miesięcy i 11 dni, czyli: 65 miesięcy, 11 dni 1988 dni i 47 735 godzin
  • 37 mandatów w RMW,
  • 43 osoby pełniły mandat w VIII kadencji RMW,
  • 6 osobom z różnych powodów mandat wygasł w czasie kadencji,
  • 2 radnych zmarło w trakcie kadencji,
  • 3 radnych pełniło w czasie VIII kadencji funkcję przewodniczącego RMW.

W VIII kadencji RMW odbyło się 80 sesji, w tym:

• 31 sesji w trybie stacjonarnym,
  • 36 sesji w trybie zdalnym,
  • 8 sesji nadzwyczajnych,
  • 5 sesji uroczystych z okazji Święta Wrocławia.

VIII kadencja RMW to:

• 2084 podjęte uchwały,
  • 15 przyjętych apeli,
  • 14 przyjętych stanowisk,
  • 9 rezolucji,
  • 968 złożonych interpelacji i zapytań,
  • 5 nadanych tytułów Civitate Wratislaviensi Donatus,
  • 21 przyznanych Nagród Wrocławia,
  • 489 wybranych ławników sądowych,
  • 207 rozpatrzonych skarg,
  • 37 rozpatrzonych petycji,
  • 35 rozpatrzonych wniosków,
  • 13 rozpatrzonych wezwań.
Źródło: materiały prasowe