4. „Polskie babcie dla dzieci z Ukrainy”. Ponad pół tysiąca seniorek ruszyło na pomoc uchodźcom
„Polskie babcie dla dzieci z Ukrainy” to inicjatywa dedykowana najmłodszym fot. Mądra Babcia
„Polskie babcie dla dzieci z Ukrainy” to inicjatywa dedykowana najmłodszym

Akcję „Polskie babcie dla dzieci z Ukrainy” zainicjowała Beata Borucka, znana w sieci jako Mądra Babcia, a także twórcy platformy SeniorApp.

Platforma SeniorApp w marcu obchodziła 1. urodziny. Aplikacja ma skupiać osoby potrzebujące pomocy i te, które mogą takiego wsparcia udzielić. Nie ma znaczenia rodzaj pomocy, istotna jest natomiast chęć podarowania swojego czasu sąsiadom. Można np. zrobić zakupy, wykupić receptę,  wymienić żarówkę czy porozmawiać.

Tworząc SeniorApp, chcieliśmy ułatwić życie seniorom - każdy z nich może za naszym pośrednictwem znaleźć w swojej okolicy opiekuna, który będzie świadczył usługi porządkowe, opiekuńcze czy medyczne. W obecnej sytuacji role się zmieniają - dziś to seniorzy ułatwiają życie uchodźcom, pomagając im odnaleźć się w naszym kraju po ciężkich przeżyciach.
Przemysław Mroczek, współzałożyciel platformy SeniorApp

Czas, serce i ogromna chęć pomagania

Inicjatorką akcji „Polskie babcie dla dzieci z Ukrainy” jest Beata Borucka, czyli Mądra Babcia. Blogerka zajmuje się na co dzień aktywizacją seniorów – dziś dzięki jej pomysłom ponad pół tysiąca babć pomaga ukraińskim pociechom.

Powiększ obraz: W akcję zaangażowało się już ponad pół tysiąca seniorek fot. Mądra Babcia
W akcję zaangażowało się już ponad pół tysiąca seniorek

My, babcie, może nie mamy grubych portfeli i tyle siły, żeby nosić ciężkie paczki. Mamy za to czas, serce i możemy zaopiekować się tymi doświadczonymi wojną dziećmi, kiedy ich matki pójdą do pracy!
czytamy na facebookowym profilu Mądra Babcia

Zainteresowanie pomaganiem nieustannie rośnie

Akcja trwa w 25 polskich miastach, w tym we Wrocławiu. Po pomoc do babć każdego dnia zgłasza się kilkadziesiąt mam z Ukrainy. Polskie seniorki pomagają im na wiele sposobów, a obecnie w działania pomocowe zaanagażowało się ponad pół tysiąca kobiet.

W ostatnim tygodniu odebraliśmy ponad 250 takich zgłoszeń. Potrzeb jest wiele, zaczynając od opieki nad dzieckiem czy wsparcia w załatwieniu spraw urzędowych i przetłumaczenia dokumentów, a kończąc na oprowadzaniu i poznawaniu okolicy. Przybywa też chętnych do udzielania takiej bezpłatnej pomocy.
Przemysław Mroczek

Strona internetowa, aplikacja i infolinia

Korzystanie ze strony internetowej i aplikacji SeniorApp jest bardzo proste.  Działa specjalna zakładka w trzech językach – polskim, ukraińskim i rosyjskim. To właśnie tu mogą się rejestrować chętne do pomocy babcie oraz osoby potrzebujące wsparcia.

Uruchomiona została infolinia pod numerem 727 207 020, obsługiwana również w powyższych językach.