4. Policyjna Mapa Zagrożeń we Wrocławiu. Zobacz, jak to działa. Wystarczy kilka kliknięć w telefonie
Na zdjęciu telefon z otwartą mapką Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa archiwum Policja Dolnośląska
Na zdjęciu telefon z otwartą mapką Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa

Jak działa Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa? Wystarczy kilka kliknięć w telefonie i policja dostanie informację o wypadku, przekroczeniu prędkości czy niszczeniu zieleni w mieście.

Dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa kontakt z policją został maksymalnie uproszczony. Wystarczy dowolne urządzenie wyposażone w przeglądarkę i dostęp do internetu. Może to być smartfon, tablet, komputer. Nie trzeba zakładać konta, ani nigdzie się logować. Zgłoszenie można wysłać szybko i anonimowo.

Krajowa Mapa Zagrożeń. Jak działa? Jak zgłosić wykroczenie?

Wystarczy wejść na stronę Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Po jej załadowaniu, wyświetli się mapa Polski.

Powiększ obraz: Nowe radiowozy dla policji na Dolnym Śląsku www.wroclaw.pl / Oleksandr Poliakovsky
Nowe radiowozy dla policji na Dolnym Śląsku

Po kliknięciu w znak plus w prawym dolnym rogu ekranu, wyświetlony zostanie katalog spraw, które można zgłaszać za pomocą platformy. Lista liczy 26 pozycji, to m.in.:

• akty wandalizmu,
  • dzikie wysypiska śmieci,
  • nieprawidłowe parkowanie,
  • niewłaściwa infrastruktura drogowa,
  • przekraczanie dozwolonej prędkości,
  • grupowanie się małoletnich.

Można dodać samo zgłoszenie, ale policjanci zachęcają do tego, aby krótko opisać problem. To pomoże w rozpoznaniu sprawy. Zgłoszenie można uzupełnić o film lub zdjęcie.

Krok drugi: weryfikacja zgłoszenia na Mapie Zagrożeń

Zgłoszenie trafia do jednego z piętnastu komisariatów działających we Wrocławiu – zgodnie z lokalizacją zgłoszonego problemu.

To miejscowi funkcjonariusze najlepiej znają teren i bolączki konkretnych osiedli, dzielnic i miejscowości. Zgłoszenie sprawdzą mundurowi służby patrolowej albo dzielnicowi. Na miejscu zweryfikują zgłoszenie i jeśli potwierdzą występowanie zagrożenia - zmienią jego status na „potwierdzone”. Wówczas kolor naszego zgłoszenia na mapie zmieni się na czerwony. Od tego momentu policjanci rozpoczną czynności, które będą zmierzały do jego wyeliminowania.
Mł. asp. Rafał Jarząb

Teraz czas na działanie

Efekty zgłoszenia mogą iść w kilku kierunkach. Sygnały o nagminnym przekraczaniu prędkości na wskazanym odcinku drogi mogą się skończyć częstszą obecnością patroli policji drogowej w tym rejonie lub nawet wnioskiem o zmianę oznakowania czy instalację progów zwalniających.

Źródło: materiały prasowe