Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

4. Policyjna akcja „Motocyklista” na ulicach Wrocławia i Dolnego Śląska
Policjanci na motorach / zdjęcie ilustracyjne fot. Policja Dolnośląska
Policjanci na motorach / zdjęcie ilustracyjne

W poniedziałek, 12 czerwca, na drogach Wrocławia i innych miast Dolnego Śląska policjanci będą zatrzymywali kierowców jednośladów. Akcja „Motocyklista” zwraca szczególną uwagę na to, w jaki sposób stosują się oni do obowiązujących przepisów. Funkcjonariusze sprawdzą też wyposażenie kierujących, m.in. czy mają specjalistyczną odzież i elementy odblaskowe.

Dziś policyjna akcja „Motocyklista”

Z roku na rok zwiększa się liczba motocykli na polskich ulicach. Jest to wygodny środek transportu, zwłaszcza w dużych miastach. Jednak więcej motocykli wiąże się także ze zwiększoną ilością zdarzeń z nimi związanych. Dlatego też funkcjonariusze podejmują różnego rodzaju działania, ukierunkowane na zapobieganie zdarzeniom z udziałem jednośladów i ich kierowców.

Warto pamiętać, że motocyklista jest mniej widoczny dla pozostałych kierowców. Omijając czy wyprzedzając inny pojazd z dużą prędkością naraża przede wszystkim własne życie i zdrowie, gdyż  kierujący pojazdami mogą go nie widzieć. Sprawne i czyste światła, odblaskowe szelki motocyklowe lub kamizelka poprawiają widoczność motocyklisty w dzień i w nocy.

Apelujemy do motocyklistów o dostosowanie prędkości do warunków ruchu, przestrzeganie przepisów, wzięcie pod uwagę również takich czynników jak: umiejętności i doświadczenie w kierowaniu pojazdem, stres, zmęczenie, rutyna, charakterystyka trasy.
czytamy w komunikacie policji

– Jednak nie tylko na apelach kończy się nasza praca. W poniedziałek (12 czerwca) funkcjonariusze w charakterystycznych białych czapkach, będą zwracać szczególną uwagę na motocyklistów oraz to, w jaki sposób stosują się do obowiązujących przepisów. Dlatego też kierowcy jednośladów mogą liczyć na częstsze niż zazwyczaj kontrole, które są po to, aby każdy z nich bezpiecznie dotarł do celu – informują policjanci.

Podsumowanie czerwcowego długiego weekendu

W długi weekend pogoda dopisała, więc dla większości z nas był to czas odpoczynku, rodzinnych wycieczek i różnego rodzaju aktywności. Podczas tych kilku wolnych dni, policjanci intensywnie działali dbając o nasze bezpieczeństwo. Starali się być wszędzie tam, gdzie ruch kołowy był największy i w razie potrzeby prowadzili jego płynną regulację. Monitorowali też miejsca, w których dochodzi do sytuacji niebezpiecznych m.in. z uwagi na zachowania nieodpowiedzialnych kierowców.

Blisko 7000 interwencji, 500 zatrzymanych sprawców przestępstw, a także 173 poszukiwanych, to tylko niektóre dane związane z czynnościami, które realizowali policjanci w ciągu ostatnich pięciu dni.
czytamy w komunikacie policji

Funkcjonariusze byli wzywani do 29 wypadków i ponad 320 kolizji. Zatrzymali aż 187 nietrzeźwych kierowców, którzy muszą się teraz liczyć z utratą prawa jazdy i odpowiedzialnością karną nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

Policjanci przeprowadzili także wiele czynności o charakterze operacyjnym, nie dopuszczając do mogących wystąpić zagrożeń. Priorytetem były jednak wszelkie działania pomocowe i prewencyjne tak, aby wszyscy mieszkańcy Dolnego Śląska mogli podróżować oraz wypoczywać bezpiecznie.

Źródło: materiały prasowe