4. Rada Miejska Wrocławia przyznała tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia Barbarze Labudzie
LXXIX sesja Rady Miejskiej Wrocławia Grzegorz Rajter
LXXIX sesja Rady Miejskiej Wrocławia

W czwartek 14 marca odbyła się sesja Rady Miejskiej Wrocławia, podczas której radni podjęli ważne decyzje ws. kolejnych uprawnień do bezpłatnych i ulgowych przejazdów komunikacją miejską. Podjęto również uchwałę dotyczącą nadania skwerowi imienia Ludwika Witolda Rajchmana - pomysłodawcy UNICEF oraz wybrano patrona szkoły. Rada przyznała ponadto tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia i Nagrody Wrocławia.

Zwolnienie z opłat i zniżki za przejazdy dla 16 tys. osób

Pierwszą z ważnych zmian jest zwolnienie z opłat za przejazdy do lokali wyborczych środkami komunikacji zbiorowej w dniu głosowania w wyborach powszechnych.

Bezpłatne przejazdy obowiązywać będą się w dniu wyborów:

• do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej,
  • Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i ponownym głosowaniu w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej,
  • do Parlamentu Europejskiego w Rzeczypospolitej Polskiej,
  • Prezydenta Miasta Wrocławia i Radnych Rady Miejskiej Wrocławia oraz podczas ponownego głosowania w wyborach Prezydenta Miasta Wrocławia i Radnych Rady Miejskiej Wrocławia.

Drugą z proponowanych zmian jest wprowadzenie ulgi w wysokości 50 proc. ceny pełnego biletu dla osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.

Od dzisiaj, także decyzją Rady, aby upamiętnić współpracę Wrocławia z Funduszem Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci - UNICEF, nadano nazwę skwerowi im. Ludwika Witolda Rajchmana - lekarza, pomysłodawcy i pierwszego przewodniczącego tej instytucji w latach 1946-1950. Skwer znajduje się na osiedlu Muchobór Wielki.

Na wniosek Rady Pedagogicznej Szkoły Policealnej nr 17 w Zespole Szkół nr 3, radni wybrali na patrona szkoły Wojciecha Salwę, znanego w Polsce i Europie przedwojennego galicyjskiego bukieciarza, który zasłynął w Europie jako nowator w świecie układania kwiatów i jest inspiracją dla słuchaczy, kształcących się w tym zawodzie.

Tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia

Rada przyznała tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia Barbarze Labudzie – romanistce, działaczce opozycji antykomunistycznej, członkini podziemnych władz Solidarności. Przyznano również Nagrody Wrocławia trójce zasłużonych osobistości i dwóm instytucjom:

• Agacie Zubel-Moc – kompozytorce, wokalistce dysponującej niestandardową skalą głosu, profesor sztuki muzycznej współpracującej z wieloma prestiżowymi instytucjami artystycznymi na całym świecie.
  • Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci – świadczącej opiekę paliatywną, psychologiczną i wytchnieniową dla nieuleczalnie chorych dzieci oraz ich rodzin.
  • Arkadiuszowi Zającowi –  komendantowi Harcerskiego Klubu Łączności „RadioAktywni”,  społecznikowi, organizatorowi specjalistycznych zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży.
  • Stowarzyszeniu Niezłomni – stowarzyszeniu zrzeszającym działaczy opozycji antykomunistycznej oraz osoby represjonowane z powodów politycznych, której celem jest m.in. działalność patriotyczna oraz propagowanie współczesnej historii Polski.
  • Leokadii Wieczorek – działaczce społecznej zaangażowanej w pomoc i upamiętnienie losów Polaków poszkodowanych przez III Rzeszę, w tym robotników przymusowych.

Na wniosek Wojewody Dolnośląskiego zostało przeprowadzone postępowanie wyjaśniające w sprawie utraty prawa wybieralności przez radną Dorotę Galant. Po przeanalizowaniu zebranych materiałów radni nie przyjęli projektu uchwały w sprawie wygaszenia mandatu radnej. Całość dokumentacji w tej sprawie została przekazana Wojewodzie Dolnośląskiemu.Wyniki głosowania zostaną umieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej.Wszystko znajdziecie Państwo na stronie:https://bip.um.wroc.pl/artykul/769/71893/sesja-rady-miejskiej-wroclawia-nr-lxxix-dnia-14-marca-2024-r-godz-11-00