wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 09:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. „Płomień Braterstwa – Полум'я Братерства” zapłonął na cmentarzu Osobowickim

„Płomień Braterstwa – Полум'я Братерства” zapłonął na cmentarzu Osobowickim

Ewa Waplak,

„Płomień Braterstwa” 2022 we Wrocławiu Jerzy Gbur
„Płomień Braterstwa” 2022 we Wrocławiu

14 sierpnia we Wrocławiu, jak w wielu innych miejscach w kraju, Polacy i Ukraińcy spotkali się, by pokazać swoje braterstwo i okazać wsparcie Ukrainie w obronie jej niepodległości. Płomień braterstwa zapłonął na cmentarzu Osobowickim, przy grobie Antona Jarmaka, oficera Armii Czynnej URL.

Reklama

Akcja „Płomień Braterstwa – Полум'я Братерства” organizowana jest od kilku lat. Zaczęła się od wspólnych spotkań przy grobach żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej, którzy w 1920 roku razem z Polakami w wojnie z bolszewikami.

W tym roku to też znak solidarności z narodem ukraińskim, który walczy o swoją niepodległość z rosyjskim najeźdźcą. 

„Płomień Braterstwa” 2022 we Wrocławiu

We Wrocławiu akcja spotkanie odbywa się na cmentarzu Osobowickim, na grobie Antona Jarmaka – oficera Armii Czynnej URL, potem oficera kontraktowego Wojska Polskiego w stopniu porucznika, uczestnika kampanii wrześniowej 1939 r., a także sotnika (kapitana) Armii Czynnej URL Iwana Dziehciarenki (1892-1969).

Galeria zdjęć

To uszanowanie wspólnej pamięci, w tym roku zwłaszcza w kontekście obecnej sytuacji. Chcemy oddać cześć poległym ale też podziękować Polskom za pomoc
Natalia Pereverza, organizatorka wrocławskiej akcji

Na cmentarzu ramię w ramię z polska i ukraińską flagami stali polscy harcerze i płastuni – ukraińscy skauci. Jak co roku odprawiono nabożeństwa żałobne.  

To dla naszej rodziny ważna część tożsamości, jesteśmy dumni, że wolna Polska i wolna Ukraina nie zapomniały o swoim oficerze. Akcja Płomień Braterstwa to symbol nie tylko współpracy polsko-ukraińskiej, ale też zwycięstwa. Razem jesteśmy silni, razem zwyciężymy
Dariusz Wyspiański, wnuk Antona Jarmaka

Dariusz Wyspiański dodaje: – O swojej służbie w Wojsku Polskim dziadek często opowiadał, natomiast niewiele o UNR, bał się. W czasach komuny był mocno prześladowany. Później część jego historii odnalazłem w książkach  mówi.

Fragment odczytanego apelu

Sojusznicy są ci sami, wróg też ten sam. Dziś Ukraina ponownie toczy walkę o wszystko. Broni swojego istnienia, ale walczy także i za przyszłość Polaków. Znowu stoimy ramię w ramię. W tym trudnym czasie mamy coraz więcej powodów, by się nawzajem lubić i cenić (...) 

Bez względu na trudności trzymamy się razem – i będziemy razem aż do zwycięstwa, niezależnie od tego, jak trudna będzie do niego droga. Będziemy razem także potem, pielęgnując wzajemny szacunek i poświęcając energię wyłącznie na budowanie. Zamiast prześcigać się w licytacji na krzywdy, skupimy się na pierwszeństwie wyciągniętej dłoni. To jest wyzwanie dla naszego pokolenia.

Dzisiaj niebieski i żółty to barwy wolności, demokracji i siły.

Slawa Ukrajini! Chwała Polsce!”

„Płomień Braterstwa" 2022 na Dolnym Śląsku

  • Chojnice, godz. 18.00, Stary Rynek
  • Oława, godz. 18.00 Rynek

W tym roku spotkania odbyły się prawie 30 miejscowościach w Polsce i Ukrainie, m.in. Szczecinie, Lublinie, Przemyślu, Chełmie, Elblągu Lwowie, Kijowie.

Czym jest akcja „Płomień Braterstwa”?

14 sierpnia o godzinie 18.00 w całym kraju Polacy i Ukraińcy spotkają się na placach, deptakach i skwerach, by pokazać, że jesteśmy dla siebie ważni, jesteśmy sobie nawzajem potrzebni, szanujemy się nawzajem i razem wspieramy walkę Ukrainy w obronie jej niepodległości.

„Po ponad 100 latach, naszą rzeczywistość definiuje nowa wojna, w której Ukraina broni granic wolnego świata, a Polacy świetnie zdają egzamin z sąsiedzkiej solidarności. To, co się wydarzyło między nami po 24 lutego, nie ma precedensów w dziejach. Nie da się tego cofnąć ani unieważnić. Dlatego w tym roku 14 sierpnia nie spotkamy się na cmentarzach, lecz na placach i ulicach naszych miast tam, gdzie Polacy i Ukraińcy żyją dzisiaj obok siebie i gdzie tworzą się nowe, jeszcze silniejsze więzi, które będą trwać przez pokolenia. Staniemy w przestrzeni publicznej razem, ramię przy ramieniu, by pokazać, że chcemy budować przyszłość na wzajemnym szacunku i życzliwości, a teraz będziemy trzymać się razem – aż do zwycięstwa” – piszą organizatorzy.

Piosenka akcji „HEJ SIOSTRO” 

W tym roku na potrzeby akcji powstał też polsko-ukraiński utwór, który powstał na potrzeby akcji, przy współpracy ukraińskiego zespołu „Haydamaky” i wokalisty polskiego zespołu „Pull the Wire”.

Organizatorami akcji są:

  • Programowy Ruch Odkrywców Związku Harcerstwa Polskiego
  • Płast - Ukraińska Organizacja Skautowa w Polsce
  • Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl