wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 15°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Pielgrzymka do Trzebnicy – trasa

Tradycyjnie na uroczystość św. Jadwigi Śląskiej, z Wrocławia do Trzebnicy pielgrzymują piesi pielgrzymi. Jest to coroczny epilog sierpniowego wędrowania na Jasną Górę.

Reklama

– Cytując papieża Franciszka, który mówił, by wstać z kanapy i ruszyć w drogę, w tym roku po raz kolejny zachęcam do uczestnictwa w pieszej pielgrzymce do Trzebnicy – napisał w zaproszeniu ks. Stanisław Orzechowski, główny przewodnik pielgrzymki.

W tym roku pielgrzymka odbędzie się 15 października. Początek o 6.00 na Ostrowie Tumskim, a zakończenie mszą św. w Trzebnicy o godz. 16.30 przy ołtarzu polowym. Nie ma zapisów.

Pielgrzymi z Ostrowa Tumskiego wyjdą tuż po 6.00, przejdą przez ulice: Świętokrzyską – Żeromskiego – Oleśnicką – Jedności Narodowej – Ołbińską – Trzebnicką do Mostu Trzebnickiego – Żmigrodzką – Kamieńskiego w kierunku Krzyżanowic.

Porządkowi pielgrzymki apelują, aby kierowcy podczas mijania pielgrzymów stosowali się do zasad ruchu drogowego. Sygnały przekazywane przez kierujących ruchem są ważniejsze od znaków drogowych oraz świateł na skrzyżowaniach.

Program Pielgrzymki do Trzebnicy

  • 6.00 – zawiązanie pielgrzymki i wyjście z archikatedry wrocławskiej
  • postój I – most na Widawie – Krzyżanowice
  • postój II – Malin
  • postój III – Wysoki Kościół
  • ok. 15.30 – wejście do Trzebnicy
  • 16.30 – msza św. w Trzebnicy przy ołtarzu polowym
  • powrót: szynobusem KD, indywidualnie lub PKS z Trzebnicy

Pielgrzymka do Trzebnicy

Termin 15 października 2016 06:00

Miejsce Ostrów Tumski

Zobacz

Piesza pielgrzymka z Wrocławia do sanktuarium św. Jadwigi w Trzebnicy to jedno z wydarzeń corocznych uroczystości jadwiżańskich. Rozpoczynają się one już w piątek 14.10.2016. Ich kulminacja przypada natomiast w niedzielę 16.10.2016. 

Św. Jadwiga Śląska żyła na przełomie XII i XIII wieku. Była żoną Henryka I Brodatego, księcia wrocławskiego. Henrykyk II Pobożny był jej synem. Oboje z mężem prowadzili życie bardzo religijne. Złożyli śluby czystości. Ufundowali wiele kościołów i klasztorów, w tym klasztoru cysterek w Trzebnicy. Otworzyła m.in. szpital dla trędowatych w Środzie Śląskiej i szpital w Trzebnicy. Już jako wdowa zamieszkała w trzebnickim klasztorze, prowadzonym przez jej córkę Gertrudę. Jadwiga zmarła 14 lub 15 października 1243 roku w Trzebnicy w opinii świętości i została pochowana w kościele w Trzebnicy.

Miejsce jej pochówku od samego początku stało szczególnym miejscem kultu i celem pielgrzymek. Bazylika trzebnicka pod jej wezwaniem, jest obecnie międzynarodowym sanktuarium. Św. Jadwiga jest patronką ako patronka Polski, Śląska, archidiecezji wrocławskiej i diecezji w Gorlitz, Andechs, Berlina, Krakowa, Trzebnicy i Wrocławia, Europy, uchodźców oraz pojednania i pokoju. W jej liturgiczny dzień został na papieża wybrany kardynał Karol Wojtyła.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama