Jeszcze w tym roku kosztem 50 mln zł zostanie odrestaurowana zabytkowa perła industrialnego Wrocławia. Dzięki staraniom Wrocławskiego Parku Technologicznego i pieniądzom europejskim jedna z największych hal produkcyjno – magazynowych w naszym mieście znów będzie służyć przedsiębiorcom.
Mury zabytkowej hali wybudowanej na początku lat 40-tych XX wieku pamiętają wiele z historii naszego miasta. Hala była częścią największej przedwojennej wrocławskiej fabryki znanej jako Linke-Hofmann-Werke AG Breslau. Był to największy zakład przemysłowy we Wrocławiu i jeden z największych producentów wagonów i lokomotyw w Europie. Podczas II Wojny Światowej pracowali w niej więźniowie obozu Gross – Rosen. Podczas wojny fabryka została poważnie zniszczona. Po wojnie została odbudowana i przez ponad 50 lat produkowano w niej wagony pod szyldem Państwowej Fabryki Wagonów PAFAWAG.
Dziś hala ma szansę przeżyć renesans. Jej właściciel, czyli WPT postanowił przywrócić jej dawną świetność. Od kilku miesięcy trwają w niej oraz jej otoczeniu intensywne prace remontowe. Każdego dnia widać postęp prac. W części hali wylana została posadzka i sukcesywnie czyszczona jest jej konstrukcja. Niedługo zachwyci ona swoją nowoczesną formą, prostymi i czystymi liniami majestatycznie wznoszącymi się ku górze oraz charakterystycznymi przeszkleniami przeplatanymi oryginalną czerwoną cegłą.
Trzynawowa hala o powierzchni przeszło 23 tys. m kw. przeznaczona będzie na działalność produkcyjno – magazynową dla kilkunastu firm oraz niezliczonej ilości dobrych pomysłów i pozytywnej energii. Pierwsi inwestorzy i najemcy będą mogli rozpocząć swoje inwestycje już z końcem 2014 roku. Oprócz samej hali remontowany jest również przyległy biurowiec z myślą o stworzeniu tu nowego inkubatora przedsiębiorczości i technologii. Jak mówi Maciej Potocki prezes WPT SA - Powstaje nowe, otwarte na rozwój i innowacyjną działalność miejsce na mapie Wrocławia. To początek naszych planów. Jesteśmy otwarci na sugestie inwestorów i jeszcze dysponujemy powierzchnią pod wynajem do której zapraszamy innowacyjnych przedsiębiorców szukających dobrego adresu we Wrocławiu oraz zaplecza laboratoryjnego, które posiadamy i ciągle tworzymy.
Hala (przy ul. Fabrycznej) jest częścią dużego projektu biznesowego, który nosi nazwę Maszynownia Biznesu. To nowe miejsce służące przedsiębiorcom w centrum Wrocławia. Na obszarze o powierzchni 13,5 ha należącym do WPT oprócz hali i inkubatora znajduje się kompleks działek przemysłowych przeznaczony do sprzedaży i zagospodarowania przez inwestorów.
W najbliższym czasie WPT SA ogłosi konkurs na nazwę dla hali, która teraz jest oznaczana jako W-7. Będzie to okazja do zapisania się na łamach historii Wrocławia oraz tego niezwykłego obiektu. Szczegółowe informacje oraz regulamin konkursu znaleźć będzie można na oficjalnym profilu WPT na Facebooku.