wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 14°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Ośmiu Wspaniałych Wrocławia 2018 [LAUREACI]

Pomagają przedszkolakom, uczniom, seniorom, osobom bezdopmnym i potrzebującym wsparcia, organizują zbiórki charytatywne, zajęcia pozalekcyjne czy po prostu są. Podczas gali XXIV edycji Ogólnopolskiego Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” poznaliśmy laureatów wrocławskiej edycji na najlepszych wolontariuszy.

Reklama

Ośmiu Wspaniałych

Ideą konkursu jest rozwój pozytywnych postaw, nauka pomagania i promowanie idei wolontariatu oraz propagowanie wśród dzieci i młodzieży działalności opiekuńczej i charytatywnej.

Konkurs co roku wyróżnia kilkunastu młodych ludzi oraz grupy wolontariuszy, którzy działają w szkołach i niosą pomoc potrzebującym. Wyróżnienia przyznawane są w kategorii w wieku od 10 do 19 lat (10-13 lat /szkoła podstawowa, czyli tzw. Ósemeczka oraz 14-19 lat /szkoła gimnazjalna i ponadgimnazjalna).

Wolontariuszy do konkursu zgłaszają szkoły, osoby indywidualne, organizacje pozarządowe. Ich pracę na rzecz innych, postawę i zaangażowanie zgłoszonych ocenia komisja konkursowa.

W tym roku do konkursu zgłoszono 343 wolontariuszy. Gala tegorocznego konkursu odbyła się 19 marca we Wrocławskim Centrum Kongresowym.

– Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym gratuluję, rodzicom, nauczycielom, i opiekunom – dziękuję – mówił prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz wręczając wyróżnienia.

Konkurs Ośmiu Wspaniałych wymyślono w Warszawie, ale doskonale przyjął się rozwieź we Wrocławiu. W tym roku po raz pierwszy organizator gali – Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego – zorganizowało konkurs na wolontariusz 18 + czyli konkurs Wrocławskie Oblicza Wolontariatu.

Gościem wydarzenia był Jasiek Mela, działacz społecznegy, podróżnik i najmłodszy zdobywca dwóch biegunów, który od dziesięciu lat prowadzi fundację dla osób po amputacjach. Podczas swojego wystąpienia stwierdził, że wierzy w to, że kiedy pomaga się innym i kiedy zdarza się sytuacja, że sami potrzebujemy pomocy, to znajdą się ludzie, którzy pomoc tę odwzajemnią.

Na koniec Gali w rytmach reggae wystąpił zespół November Project, tworzony przez jedenastu muzyków, w tym sześciu z niepełnosprawnością. Mówią o sobie: „wszyscy jesteśmy specjalnej troski”, bo – jak twierdzą – każdy człowiek ma jakieś niedoskonałości. Zespół porwał publiczność i razem ze wszystkimi wolontariuszami doskonale bawił się na scenie.

Laureaci

Kategoria „Ósemeczka” (kategoria 10-13 lat) w kategorii indywidualnej

 • Aleksandra Mazurek – uczennica Szkoły Podstawowej nr 82. Wolontariuszka od czterech lat, harcerka. Systematycznie uczestniczy w zbiórkach i akcjach charytatywnych.
 • Paulina Wawrzyniak – uczennica Szkoły Podstawowej nr 3. Jest wolontariuszka od 1,5 roku. Angażuje się w pomoc dla Schroniska św. Brata Alberta dla Bezdomnych Kobiet i Matek z Dziećmi oraz akcję „Góra Grosza”.  

Kategoria „Ósemeczka” w kategorii grupowej

 • Iskierka Dobroci – wolontariat Szkoły Podstawowej nr 3, który liczy 15 osób. Działają od trzech lat. Współpracują z Hospicjum Ojców Bonifratrów, wspierają Schronisko im. św. Brata Alberta dla Kobiet i Matek z Dziećmi oraz małych Pacjentów Przylądka Dobrej Nadziei.
 • Szkolne Koło Wolontariatu ze Szkoły Podstawowej nr  44. Koło liczy 15 osób, działają od dwóch lat. Pomagają młodszym kolegom w odrabianiu lekcji, wspierają działania biblioteki, zbierają kasztany na dokarmianie zwierząt.
 • Drużyna Mieszka I – wolontariat Szkoły Podstawowej nr 21. Działają od siedmiu lat. Cyklicznie prowadzą akcję „Góra Grosza”, „Aniołkowe Granie”, zbiórki artykułów papierniczych dla Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci, zbierają znicze w ramach akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”.
 • Szkolny Klub Wolontariatu ze Szkoły Podstawowej nr 25; działa od 7 lat. Grupa liczy 75 wolontariuszy. Aktywne włączają się w akcję Szkoły Nadziei organizowaną przez Fundację na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową, współpracowali z Radą Osiedla Muchobór Wielki.
 • Grupa Mimo Wszystko ze Szkoły Podstawowej nr 72. Grupa liczy 37 osób, działają od 9 lat. Prowadzą zajęcia edukacyjne dla dzieci klas I-II dotyczące Afryki, prowadzą zbiórki charytatywne, opiekują się zaadaptowanym ze schroniska psem Killerem.
 • Szkolny Klub Wolontariusza ze Szkoły Podstawowej nr 50. Grupa liczy 65 osób, działają od 8 lat. Na co dzień pomagają młodszym kolegom w nauce, czytają książki i promują czytelnictwo wśród najmłodszych. W szkole organizują kiermasze słodyczy, z których dochód przeznaczają na UNICEF. Angażują całą szkołę w kampanię Polskiej Akcji Humanitarnej „Studnia dla Południa” Od wielu lat wspierają Fundację Antoni.

Kategoria „Ośmiu Wspaniałych Wrocławia”, wyróżnienia grupowe

 • Złote Serca – grupa wolontariusz z Liceum Ogólnokształcącego nr XIII. Grupa liczy osiem osób, działają od dwóch lat. Opiekują się trójką ciężko chorych kolegów, organizują akcje charytatywne.
 • Pomagam – Wolontariat Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr XIV, działają od trzech lat. Grupa liczy 50 osób. Współpracują z ponad 30 fundacjami, organizują akcje charytatywne, z których dochód przeznaczony jest na leczenie ciężko chorych maluchów, podopiecznych Fundacji Na Ratunek i SiePomaga.
 • Daj siebie innym – Wolontariat Zespołu Szkół nr 3. Liczy 32 osoby, działają od 12 lat. Współpracują z seniorami z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, realizują własne projekty społeczne.
 • Pomocna Dziesiątka – wolontariat Liceum Sportowego Gimbasket to dziesiątka dziewczyn. Działają od trzech lat, zaangażowały się w wolontariat TWG 2017, pomagają chorej dziewczynce, zbierają pieniądze na jej leczenie.

Kategoria „Ośmiu Wspaniałych Wrocławia, wyróżnienia indywidualne

 • Robert Dobosiewicz z Zespołu Szkół Gastronomicznych, wolontariusz od dwóch lat. Angażuje się w pomoc mieszkańcom Ukrainy, wspiera Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt we Wrocławiu, organizuje zbiórki ubrań i zabawek dla dzieci z ośrodka w Jaszkotlu.
 • Weronika Dylewska z Gimnazjum nr 49. Wolontariuszka od trzech lat. Pomagała niepełnosprawnym dzieciom podczas nauki jazdy na łyżwach, wspólorganizowała Charytatywny Wieczór Kulturalny w swojej szkole.
 • Magdalena Garczarek – uczennica Liceum Ogólnokształcącego nr XIV. Wolontariuszka od czterech lat. Koordynuje akcje całoroczne i jednorazowe, m.in. Charytatywny Wieczór Kulturalny czy Klasowy Tydzień Charytatywny.
 • Damian Piasecki – uczeń Liceum Ogólnokształcącego nr 2. Wolontariusz od 5 lat. Jest ratownikiem Kwalifikowanym Pierwszej Pomocy, propaguje zdrowy styl życia, spotyka się seniorami Domu Seniora.
 • Mateusz Jakimów – uczeń Licem Ogólnokształcącego nr XIII. Wolontariusz od trzech lat. Pomaga ludziom bezdomnym w zamian za zaangażowanie w prace porządkowe na rzecz miasta (projekt „Wędka”).
 • Mateusz Templin – uczeń Zespołu Szkół Gastronomicznych, wolontariusz od dwóch lat. Kwestuje na rzecz ratowania kresowych nekropolii, zbiera żywności i zabawki dla rodzin mieszkających na Ukrainie. Pomaga w nauce słabszym uczniom.

Kategoria „Ośmiu Wspaniałych Wrocławia”

 • Michał Brzeziński – uczeń Gimnazjum nr 37. Wolontariusz od 2 lat. Pomaga młodszym dzieciom w świetlicy szkolnej, spędza czas wolny z dziećmi z Domu Dziecka w Krośnicach, przygotowuje gry terenowe.
 • Kacper Czapiga – uczeń Gimnazjum w Szkole Podstawowej nr 14. Wolontariuszka od 1,5 roku. Systematycznie odwiedza mieszkańców Hospicjum Ojców Bonifratrów, Dziennego Domu dla Osób Starszych Senior+ i Dziennego Domu Pomocy Społecznej.
 • Lena Fałtynowicz – uczennica Liceum Ogólnokształcącego nr XII. Wolontariuszka od dwóch lat. Motywatorka, koordynatorka i inicjatorka wielu działań. Pomaga podopiecznym świetlicy środowiskowej Klub Odkrywców.
 • Hanna Godlewska – uczennica Gimnazjum Dwujęzycznego nr 26. Wolontariuszka od trzech lat, zaangażowana w działania związane z poprawą sytuacji osób z niepełnosprawnością intelektualną. 
 • Aleksandra Matysiak – uczennica Gimnazjum nr 29. Wolontariuszka od trzech lat. Zaangażowana w pomoc seniorom oraz rodzinom z niezamożnych rodzin. Pełni dyżury w przedszkolu.
 • Izabella Nawudzin – uczennica 7 klasy Szkoły Podstawowej nr 82. Wolontariuszka od trzech lat. Zaangażowana w wiele akcji, min. Wrocławski Budżet Obywatelski, Szlachetna Paczka, Marzycielska Poczta, angażuje się w pomoc w przedszkolu.
 • Michał Szkudlarek – uczeń Technikum nr 7. Współautor akcji Dzień Pluszowego Misia, Dzień Życzliwości i zbiórek charytatywnych.
 • Lena Trump – uczennica Liceum Ogólnokształcącego nr XII. Wspierała klub Talencik w prowadzeniu warsztatów czy organizacji wypoczynku, uczy dzieci języka angielskiego w gruzińskiej wiosce.  
 
Lena Fałtynowicz

Lena Fałtynowicz będzie reprezentowała Wrocław w ogólnopolskim konkursie Ośmiu Wspaniałych. W tym roku pisze maturę, w przyszłości chce być psychologiem dziecięcym. Zaangażowała się w pomoc innym, gdy sama trafiła do pedagoga szkolnego. To on zaproponował spotkanie w szkolnej grupie wolontariuszy. – To miejsce, które wciąga, staje się drugim domem – mówi wolontariuszka.

Największym wyzwaniem jest praca z dziećmi niepełnosprawnymi z domu dziecka.

Wrocławskie Oblicza Wolontariatu

To konkurs organizowany w tym roku po raz pierwszy. Ma nagrodzić wolontariuszy, którzy ukończyli 18 lat. Kandydatów mogły zgłaszać wrocławskie instytucje, organizacje pozarządowe, pracodawcy oraz osoby indywidualne.

Do pierwszej edycji konkursu wpłynęło 308 zgłoszeń. 

Laureaci konkursu „Wrocławskie Oblicza Wolontariatu”

Wrocławski Wolontariusz Roku 2017

 • Stanisław Skórski – jest prezesem fundacji, której misją jest podnoszenie standardów współpracy międzysektorowej, prowadzi szkolenia  i warsztaty, wspiera merytorycznie różnorodne inicjatywy
 • Damian Bernaszuk – jest wolontariuszem w Fundacji Otwartego Muzeum Techniki we Wrocławiu, zajmował się pracami technicznymi, renowacjami, a także przygotowaniem warsztatów i lekcji muzealnych.

Wrocławska Wolontaryjna Grupa Roku 2017

 • Wolontariusze AmRest dla Siemacha Spot – dzielą się swoimi umiejętnościami i zawodowym doświadczeniem, prowadząc Akademię Kulinarną
 • Europejska Stolica Kultury w Narodowym Forum Muzyki – wspierają publiczność, dzięki czemu goście czują się bezpiecznie i swobodnie w gmachu Forum.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama