wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 15°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Wrocławscy odyseusze szykują się na podbój USA

Ola, Kuba, Michał, Nina, Oliwia i Kasia – wicemistrzowie Polski problemu Wynalazek-Jakznalaz fot. Tomasz Hołod www.wroclaw.pl
Ola, Kuba, Michał, Nina, Oliwia i Kasia – wicemistrzowie Polski problemu Wynalazek-Jakznalaz

Dwie drużyny licealistów z Wrocławia wygrały ogólnopolski finał Odysei Umysłu w Gdyni i przygotowują się na wyjazd do USA. Tegoroczne mistrzostwa świata konkursu Odysei Umysłu zaplanowane są na 24-29.05 na Iowa State University w Ames. Wrocławskie drużyny zbierają środki na wyjazd.

Reklama
Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)

Odyseusze z X LO rozwiązują Turbozagadkę

Jedną drużynę tworzą uczniowie X LO. 

Wzięli się za długoterminowy problem nr 1 Turbozagadka, który rozpoczyna się tak: „Dla przyszłych inżynierów różne napędy to nie zagadka, choć różne zagadki to napęd. Zawodnicy stają przed wyzwaniem przygotowania spektaklu o perypetiach grupy postaci, które pragną wydostać się z pewnego tajemniczego pomieszczenia...”.

– Zespół skonstruował trzy pojazdy, które pomogły wydostać się bohaterom z pułapek „bez wyjścia” – opowiada Małgorzata Juźwin, trenerka wrocławskiej drużyny od Turbozagadki.

Samochód, do którego napęd stworzył Paweł, potrafi przewrócić się do góry dnem i wciąż jechać, nic nie tracąc ze swojego uroku.

Kolejne pojazdy, wymyślone przez Michała, pędziły po scenie dzięki napędom zrobionym z pułapek na myszy. Zamknięta w czterech miejscach przygoda, koci rydwan, własnoręcznie uszyta przez Kasię kamizelka z kolorowych skarpetek i kukiełka od podstaw wymyślona przez kolejną Kasię, zegary Zuzi (3BN) wskazujące drogę do luster, które zawisły na prześcieradłach Oliwii.

– Wszystko to spięli w jeden mistrzowski scenariusz Kasia i Michał, otwierając drzwi nie tylko do wyjścia, ale i na finał do USA – opowiada Małgorzata Juźwin.

W opracowaniu wybranego problemu i w swojej grupie wiekowej ta drużyna zdobyła mistrzostwo Polski.

Drużyna od Turbozagadki potrzebuje na wyjazd 90 tys. zł. Młodych ludzi można wesprzeć na Zrzutce.

Wynalazek-Jakznalazek. Drużyna IX LO, XIV LO, XVI LO i LO Sióstr Urszulanek

Problem nr 2 Wynalazek Jakznalazek zaczynał się z kolei tak: „Przetrwanie świata, jaki znamy, zależy od kreatywności odyseuszy! Zadanie polega na stworzeniu przedstawienia, w którym zostanie pokazane, że ziemskiemu środowisku w widoczny sposób coraz bardziej zagraża nieoczywiste, samopowielające się niebezpieczeństwo. Na szczęście pewienWybawca zdoła je fizycznie usunąć...”.

Drużyna w składzie: Oliwia, Nina, Ola, Kuba, Michał oraz Kasia (IXLO, XIV LO, XVI LO i LO Sióstr Urszulanek) wymyśliła atak kopru na pole mchu chrobotka reniferowego. Wybawcą okazał się Koperkowy Pies McŁowicza, który kręcił swój jubileuszowy pocovidowy odcinek programu na Biegunie Północnym. W opracowaniu wybranego problemu i w swojej grupie wiekowej ta drużyna zdobyła wicemistrzostwo Polski.

Drużyna od Jakznalazku na wyjazd potrzebuje 80 tys. zł. Młodych ludzi można wesprzeć na Zrzutce.

Młodzi ludzie marzą, myślą, tworzą

Jedni i drudzy przygotowywali swoje przedstawienia od września ub.r. i ćwiczyli rozwiązywanie problemów spontanicznych.

– Powtarzaliśmy im, że solidną pracą i pomysłami mogą osiągnąć wszystko – i się udało – mówi Barbara Wyborna, trenerka drużyny od Wynalazku.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama