wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 23°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Od inspiracji do kreacji – certyfikat prezydenta dla Przedszkola nr 121

Już 20 lat ma „Od inspiracji do kreacji”, jeden z programów Wrocławskiej Koncepcji Edukacyjnej, stwarzający uczniom warunki do wszechstronnego rozwoju w oparciu o ich aktywność twórczą. Przynależność do niego potwierdza certyfikat nadany przez prezydenta Wrocławia. Właśnie otrzymało go Przedszkole nr 121.

Reklama

Wrocławska Koncepcja Edukacyjna (WKE) zrodziła się w Pracowni Rozwoju przez Sztukę Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego we Wrocławiu w połowie lat 90., a za jej autorkę uważana jest Katarzyna Zawadzka, nauczycielka języka polskiego, doradca metodyczny WOM, konsultantka Dolnośląskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej (DODN).

WKE to system projektów dla dzieci i młodzieży (od przedszkola do gimnazjum), wspierających ich wszechstronny rozwój, zapisany w strategii rozwoju Wrocławia. Dotyczy twórczych inicjatyw, realizowanych poprzez poszukiwania edukacyjne, inspiracje środowiskowe i inne, współpracę ze światem nauki i kultury w kraju i za granicą, budowanie wśród nauczycieli i uczniów postaw kreatywności, otwartości, współpracy, kompetencji międzykulturowych, wysokich standardów kultury osobistej.

Rozwijanie talentów i zainteresowań poza sztywnym programem nauczania to cecha programu „Od inspiracji do kreacji”, fot. mawi

Kluczowe wartości, o których mówi się w odniesieniu do WKE, to: tożsamość, talent, technologia, tolerancja.

W ramach WKE powstały trzy programy: Młodzi Obywatele Kultury, Młodzi Obywatele Nauki oraz Młodzi Obywatele Świata, mające motywować wrocławskich nauczycieli i uczniów do działania poza ramowym systemem nauczania. Wieloletnim, autonomicznym programem jest również „Od inspiracji do kreacji”.

Mniejszy szuka dużego. I odwrotnie

Program „Od inspiracji do kreacji” stworzył oryginalną platformę do wzajemnego uczenia się poprzez realizację autorskich projektów, które połączyły w działaniach maluchy z przedszkoli ze starszymi dziećmi – ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

– Te projekty, ale także przeglądy i festiwale, konkursy, gry miejskie, prezentacje sceniczne służyły i służą do dziś rozwijaniu zdolności  zainteresowań, wzajemnemu poznawaniu się, zdobywaniu cennych doświadczeń i przyjaźni – mówi Katarzyna Zawadzka.

Katarzyna Zawadzka (przy mikrofonie) i Anna Wyczlińska, dyrektor LO nr XVI, podczas jubileuszowej konferencji WKE, fot. mawi

Dobrym przykładem tego nurtu jest aktywność zarówno przedszkolaków, jak i młodzieży nierzadko już pełnoletniej w kreatywnym programie Destination Imagination, rozpropagowanym w naszym mieście i kraju dzięki odbywającej się we Wrocławiu rokrocznie ogólnopolskiej Olimpiadzie Kreatywności DI. Wrocławscy jej uczestnicy od lat odnoszą na tym polu wielkie sukcesy, łącznie ze zdobyciem najwyższych trofeów podczas finałów światowych DI w Stanach Zjednoczonych. Podobnie wielkie osiągnięcia udało się odnotować wrocławskim uczniom w roku bieżącym – aż 11 drużyn jedzie na finał do USA.

Zielone Przedszkole wśród kreatywnych

10 maja br. w siedzibie Liceum Ogólnokształcącego nr XVI,  mającego na swoim koncie wiele kreatywnych sukcesów, odbyła się konfrencja WKE z okazji 20-lecia „Od inspiracji do kreacji”, a także 15-lecia nadania przez prezydenta Wrocławia pierwszego certyfikatu w tym programie.

– W imieniu prezydenta Rafała Dutkiewicza dziękuję państwu za te lata rozwoju nowoczesnych metod nauczania – zwrócił się do nauczycieli, pedagogów, trenerów, związanych z działaniami Wrocławskiej Koncepcji Edukacyjnej, dyrektor Departamentu Edukacji UM Wrocławia Jarosław Delewski. – W naszych szkołach dzięki temu wrocławska edukacja jest na pierwszym miejscu w Polsce, jeśli chodzi o innowacyjność – dodał, podkreślając, że te dotychczasowe osiągnięcia twórczych uczniów pod kierunkiem ich oddanych opiekunów z pewnością we Wrocławiu będą trwały, także za sprawą nowych kadr pedagogicznych.

– To w waszych rękach dzisiaj, w obliczu reformy edukacji, jest największe wyzwanie, żeby utrzymać wszystko, co dało się do tej pory wypracować w edukacji wrocławskiej – zaznaczył dyrektor Delewski.

Dyrektor Jarosław Delewski przekazuje certyfikat Annie Zioło, dyrektor Przedszkola nr 121, fot. mawi

Kolejną placówką, której przyznano certyfikat „Od inspiracji do kreacji”, jest Przedszkole nr 121 „Zielone Przedszkole” przy ul. Tramwajowej, które dołączyło do programu w 2016 r. To placówka, która chwali się licznymi nagrodami o zasięgu dolnośląskim, ogólnopolskim, a nawet międzynarodowym. Dzieci biorą udział w wielu konkursach plastycznych, tanecznych i teatralnych, proponowanych przez organizacje i wrocławskie instytucje, zajmując w nich czołowe lokaty. Przedszkolaki próbują też swoich sił w szachach, konkurencjach matematycznych czy przyrodniczych. 

Przedszkolaki z Zielonego Przedszkola już wiedzą, co trzeba jeść, żeby być zdrowym i silnym, i jak takie posiłki przygotować, źródło: przedszkole121.edu.wroclaw.pl 

Oprócz nowo certyfikowanego Zielonego Przedszkola, do programu „Od inspiracji do kreacji” należą we Wrocławiu:

 • Przedszkole nr 6 „Nad Odrą”
 • Przedszkole nr 15 im. Kardynała Joachima Meisnera,
 • Przedszkole nr 34
 • Przedszkole nr 48
 • Przedszkole nr 51
 • Przedszkole nr 56
 • Przedszkole nr 71 „Chatka Małego Skrzatka”
 • Przedszkole nr 77 „Tęczowe Siódemki”
 • Przedszkole nr 119 „Zielona Łąka”
 • Przedszkole nr 146 „Wyspa Dzieci”
 • Przedszkole nr 150 „Wesołe Nutki”
 • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Mariusza Zaruskiego,
 • Szkoła Podstawowa nr 5/Gimnazjum nr 1 im. Hugona Dionizego Steinhausa
 • Szkoła Podstawowa nr 17 im. prof. Stanisława Kulczyńskiego
 • Szkoła Podstawowa nr 63 im. Anny Jasińskiej
 • Szkoła Podstawowa nr 64 im. Władysława Broniewskiego
 • Szkoła Podstawowa nr 71 im. Leona Kruczkowskiego/Gimnazjum nr 14 im. Hugona Kołłątaja
 • Szkoła Podstawowa nr 77/Gimnazjum nr 21 im. Tadeusza Różewicza.
 • Szkoła Podstawowa nr 93 im. Tradycji Orła Białego
 • Gimnazjum nr 13 im. Unii Europejskiej/Liceum Ogólnokształcące nr XVI

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl