Liceum Kreatywności we Wrocławiu - takiego liceum w Polsce jeszcze nie było

Dziś rok szkolny zainaugurowało nowe Liceum Ogólnokształcące we Wrocławiu - Liceum Kreatywności nr XVI. Mieści się ono w murach Gimnazjum nr 13, przy ulicy Reja 1/3. Czym się wyróżnia na tle innych placówek edukacyjnych?

  • fot. Patryk Załęczny


To pierwsze tego typu liceum w Polsce. Szkoła, gdzie w głównej mierze liczy się kreatywne myślenie i chęć twórczego działania. Placówka jest dla wszystkich - ścisłowców oraz humanistów. Każdy uczeń jest ważny i każdy stanowi element całości. W liceum w tym roku szkolnym swoje umiejętności będzie podnosiło około 160 osób.

Szkoła otworzyła dwie klasy humanistyczne oraz trzy matematyczno-przyrodnicze. Na dzisiejszej akademii z okazji nowego roku szkolnego w LO nr 16 pojawił się prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, Dyrektor Departamentu Edukacji UM we Wrocławiu Jarosław Delewski oraz Jerzy Michalak z zarządu województwa dolnośląskiego. Dlaczego Liceum Kreatywności?

- Posiadamy wielkie tradycje. Uczniowie gimnazjum nr 13 wygrywali nie tylko polskie olimpiady kreatywności, ale także i światowe, w tym tę ostatnią w USA. Po takich sukcesach mamy pewność, że nasi nauczyciele wiedzą, jak pracować z taką młodzieżą i jakie metody stosować - mówi dyrektor LO nr 16 Anna Wyczlińska.

Trening kreatywności - co to takiego?

W pierwszej i drugiej klasie Ogólnokształcącego Liceum nr XVI wprowadzone zostaną obowiązkowe zajęcia nazwane treningiem kreatywności. Nauczyciele będą na nich przede wszystkim stosować metody twórczego myślenia.

- Trening kreatywności to przedmiot, na którym nie obowiązują podręczniki. Nauczyciele napisali odpowiedni program i metodami kreatywnymi i twórczego rozwiązywania problemów będą prowadzić te zajęcia - dodaje Anna Wyczlińska.

Proces rekrutacji oraz aplikacja mobilna

W tym roku proces rekrutacji przebiegał tak, jak w większości innych placówek - drogą elektroniczną. Uczniowie musieli uzyskać odpowiednią liczbę punktów i wówczas mogli liczyć na przyjęcie do nowopowstałego liceum. Szkoła dysponuje także ciekawą innowacją dla wszystkich uczniów. Otóż przy współpracy z Zespołem Szkół nr 2 w Ostrzeszowie powstała specjalna aplikacja mobilna LO nr 16, która będzie służyła do przekazywania najważniejszych informacji z życia szkoły.

- Nasza szkoła stawia na takie rozwiązania i nowinki technologiczne. Aplikacja cały czas będzie się rozwijała - oczywiście wraz z rozwojem naszej placówki. Sukcesywnie będą pojawiały się tam niezbędne informacje - zapewnia dyrektor LO nr 16 przy ulicy Reja.

Jak na razie, sale lekcyjne w nowym Ogólnokształcącym Liceum Kreatywności we Wrocławiu nie różnią się od tych w zwykłych liceach. Jednak w planach jest powstanie specjalnej pracowni, która znacznie ułatwi nauczycielom przeprowadzanie kreatywnych zajęć.

- Staramy się stworzyć specjalną salę, która w głównej mierze będzie wykorzystywana podczas zajęć treningu kreatywności. Docelowo chcielibyśmy, aby powstały dwa takie pomieszczenia, jednak z niecierpliwością czekamy na ukończenie chociaż pierwszego. Oczywiście, wszystko wymaga pewnych nakładów finansowych, jednak jesteśmy na dobrej drodze - uspokaja Anna Wyczlińska.

Szkoła na co dzień współpracuje także z wrocławską Fundacją Wspierania i Rozwoju Kreatywności, która na co dzień zajmuje się organizacją olimpiady kreatywności.

Zgłoś uwagę