Od 14 maja otwarte są zewnętrzne ogródki gastronomiczne, natomiast od 28 maja możemy zjeść posiłek wewnątrz restauracji. Działać mogą również restauracje w hotelach.
Aby tak się stało, muszą zostać spełnione określone warunki.
W lokalu może być maksymalnie 50 proc. obłożenia. Obowiązuje dystans między stolikami (zajęty może być co drugi stolik, odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba że między nimi znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika), goście lokalu muszą zakrywać usta i nos, aż do momentu zajęcia miejsca przy stoliku.
Czytaj też: Otwarcie szkół, galerii handlowych, muzeów i restauracji – w maju luzowanie obostrzeń
Baseny i siłownie w reżimie sanitarnym
Od 28 maja czynne są również obiekty sportowe: baseny, siłownie, kluby fitness.

Aquapark Wrocław – ponowne otwarcie 28 maja
Zajęcia sportowe / Dla wszystkich Aquapark Wrocław
Obiekty muszą stosować się do zasad reżimu sanitarnego, obłożenie, takich miejsc nie może przekroczyć obłożenia 50 proc. Zostaną otwarte również siłownie, kluby fitness, solaria, tu obowiązuje limit – jedna osoba na 15 m kw. w reżimie sanitarnym.

Pływalnia Orbita – basen kryty przy Wejherowskiej. Otwarcie 29 maja
Zajęcia sportowe / Dla wszystkich Pływalnia Orbita
Wesela i imprezy okolicznościowe
Od 28 maja można organizować wydarzenia okolicznościowe (np. wesela, komunie) dla maksymalnie 50 osób (do limitu osób nie wliczają się osoby w pełni zaszczepione przeciwko COVID-19).
Podczas imprez muszą zostać zachowane wszelkie środki bezpieczeństwa.
Czytaj też: Kina i teatry się otwierają. Co obejrzeć
Uczniowie wrócą do szkół
Od 17 czerwca w szkołach podstawowych (od IV klas) oraz ponadpodstawowych nauka prowadzona jest hybrydowo. Od 31 maja wszyscy uczniowie wracają do stacjonarnego nauczania.
Placówki edukacyjne muszą zadbać o zachowanie odpowiednich warunków sanitarnych. Mają obowiązek m.in. wietrzenia klas podczas przerw i dezynfekcji całej szkoły w weekendy. Powierzchnie często dotykane mają być regularnie myte i dezynfekowane. W przestrzeniach wspólnych należy nosić maseczki, które będzie można zdjąć podczas lekcji. Obowiązuje również zachowanie dystansu 1,5 m pomiędzy osobami przebywającymi w szkole. Zalecane jest też, takie planowanie rozkładu zajęć, aby ograniczyć kontakt między klasami, zwłaszcza w przestrzeniach wspólnych.