4. O ulicy Piłsudskiego w Paryżu czyli URBACT III

Wiceprezydent Magdalena Piasecka prezentuje w Paryżu jeden z ciekawszych innowacyjnych społecznie projektów dotyczących Wrocławia, a dokładnie zmiany wizerunku fragmentu ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego (od ul. Świdnickiej do pl. Legionów).

„Z wirtualu do realu. Ulica handlowa – przestrzeń miejska współtworzona przez młodych” to projekt polegający na współpracy i komunikacji wszystkich grup, które w tej przestrzeni się przenikają: przedsiębiorców, turystów i mieszkańców. Koncepcję zmian zaproponowali studenci wrocławskich uczelni: socjologii, architektury i psychologii.

Wspólnie rozmawiając z przedsiębiorcami i mieszkańcami opracowali trzy koncepcje zmiany wizerunkowej ul. Piłsudskiego. Z tych propozycji, które zostaną poddane konsultacjom społecznym już 9 listopada o godz. 17 w auli szkoły Muzycznej przy ul. Piłsudskiego 25, zostanie wypracowany jeden model.

Czytaj więcej o zaproszeniu na spotkanie Jaka Piłsudskiego?

Model zostanie w technologii wirtualnej opracowany jako film. Za pomocą specjalnych okularów każdy będzie mógł zobaczyć ul. Piłsudskiego w zupełnie nowej odsłonie. A to co zobaczą za kilka lat może stać się faktem. Projekt prowadzony m.in. przez Biuro Rozwoju Gospodarczego UMW jest współfinansowany z UE. Jego zasadniczym celem jest współtworzenie atrakcyjnej dla mieszkańców i przedsiębiorców przestrzeni publicznej.

Wprowadzanie innowacji społecznych, partycypacja mieszkańców i przedsiębiorców w procesie zarządzania miastem to obecnie najnowszy, sprawdzony trend rozwoju społeczności lokalnych w Europie. Wrocław ze swoją strategią zmiany wizerunku centrum staromiejskiego jawi się jako pionier i lider w Polsce, jest również wysoko ceniony w Europie za podejmowanie trudnych wyzwań i poszukiwanie niekonwencjonalnych rozwiązań.

<p >Magdalena Piasecka została zaproszona na spotkanie Prezydentów Miast uczestniczących w Projekcie BoostInno – Boosting Social innovation, realizowanym w ramach Programu Komisji Europejskiej URBACT III. 10 miast przez 2 lata wprowadzały, testowały i wymieniały się doświadczeniami w zakresie wprowadzania i rozwoju innowacji społecznych. Paryskie potkanie jest częścią dużego wydarzenia pod nazwą Global Social Business Summit.

Dziś prezydenci zaproszonych miast podpisali porozumienie dot. rozwiązywania problemów globalnych w odpowiedzialny sposób. Deklarują budowanie miast dających równe szanse wszystkim mieszkańcom.