wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 14°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Naukowcy ze świata wracają na Politechnikę

Politechnika Wrocławska, fot. Tomasz Walków

Troje naukowców, którzy dotychczas realizowali swoje badania w USA, Hiszpanii i we Włoszech, przeniesie się na Politechnikę Wrocławską. Wszyscy otrzymali granty badawcze w ramach programu „Polskie Powroty” realizowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA).

Reklama

Program „Polskie Powroty” umożliwia polskim naukowcom pracującym za granicą na powrót do kraju i podjęcie pracy w krajowych uczelniach. W tej edycji do udziału w projekcie zgłoszonych zostało 108 wniosków, z których do finansowanie wybrano ostatecznie 22 projekty.

Wśród laureatów znalazło się troje naukowców, którzy wkrótce rozpoczną pracę na Politechnice Wrocławskiej:

  • Dr Jacek Herbrych z Uniwersytetu w Tennessee (Knoxville, USA) trafi na Wydział Podstawowych Problemów (Katedra Fizyki Teoretycznej) – otrzymał grant w wysokości 1,1 mln zł;
  • Dr inż. Grzegorz Pasternak z Uniwersytetu w Trento (Włochy) trafi na Wydział Chemiczny (Zakład Materiałów Polimerowych i Węglowych) – otrzymał grant w wysokości 1 mln zł;
  • Dr hab. inż. Sabina Rosiek-Pawłowska z Uniwersytetu w Almerii (Hiszpania) trafi na Wydział Mechaniczno-Energetyczny (Zakład Podstaw Konstrukcji i Maszyn Przepływowych) – otrzymała grant w wysokości 1,6 mln zł.

Program realizowany przez NAWA ma za zadanie stworzyć wracającym naukowcom optymalne warunki prowadzenia w Polsce badań naukowych lub prac rozwojowych na światowym poziomie. Środki uzyskane w ramach programu pozwolą na zapewnienie wynagrodzenia na poziomie europejskim oraz na stworzenie zespołu badawczego.

Dzięki udziałowi w projekcie krajowe uczelnie i jednostki naukowe pozyskają do współpracy specjalistów posiadających doświadczenie międzynarodowe oraz wiedzę z zakresu najnowszych trendów badawczych w swojej dyscyplinie naukowej.

mat. pwr

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama